Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Dünyada görülen corona virüs ve diğer salgınlar yavaş yavaş ülkemizde de görülmeye başladı ve doğal olarak bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ve içecekler de merak konusu olmaya başladı. Birçok hastalığa karşı önlem almanın yolu sağlıklı yiyecekler ve içecekler tüketmekten geçer. Eğer siz de bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri merak ediyorsanız haberimize göz atın.

 


1- Günlük yeterli düzeyde protein tüketin
 


Bağışıklık sistemini güçlendirmekte en işe yarar besin gruplarının başında protein yer alır. Günlük protein ihtiyacınızı tüketmeye özen gösterin. Yumurta, et gibi besinleri günlük diyet listenize ekleyin.


 


2- Omega 3 ve Omega 9 almaya özen gösterin
 


Omega 3 özellikle deniz ürünlerinde bolca bulunur. Omega 9 ise keten tohumu, semiz otu ve cevizde bulunur. Günlük beslenme listenize bu besinleri eklerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.


 


3- Şok diyetlerden uzak durun
 


Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gereken şu dönemlerde tek tip beslenilen diyetlerden uzak durun. Günlük almanız gereken protein ve karbonhidrat ihtiyacınızı yeterli düzeyde almaya dikkat edin.


 


4- Yeterli kaloriyi aldığınızdan emin olun
 


Günlük beslenmenizde vücut kitle endeksinize uygun beslenin. Günlük kalori ihtiyacınızın altında beslenmemeye dikkat edin. Bu sayede enerjiniz yeterli düzeyde olur ve bağışıklık sisteminiz de dolaylı yoldan güçlenmiş olur.


 


5- Her gün meyve ve sebze tüketin
 


Meyve ve sebzelerde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve vücudunuzun salgınlara karşı koruyuculuğu artırır.


 


6- Yoğurt tüketmeye özen gösterin
 


Özellikle ev yapımı yoğurtlar yüksek probiyotik bakteriler, proteinler, D ve B vitaminleri, kalsiyum, Omega-3 gibi süper yağlar içerir. 


 


7- Ara öğünlerinizi kuruyemişlerle değerlendirin
 


Ara öğünlerde kuruyemiş yemek, vücudunuza ve bağışıklık sisteminize fayda sağlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS