Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Neden Olur? Balgamlı Öksürüğe İyi Gelen Çözümler

A A

30.09.2020 - 14:52 Son Güncelleme:

Sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkan balgamlı öksürük, bireyi rahatsız eden durumlar içerisinde bulunur. Balgamın solunum yolları içerisinde meydana geldiği ve sümüksü bir kıvama sahip olduğu belirtilmelidir. Yetişkinlerde görüldüğü üzere çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Neden Olur? Balgamlı Öksürüğe İyi Gelen Çözümler

Soğuk algınlığı sebebi ile ortaya çıkan balgamlı öksürük adına ilaç tedavisi yeterli olacaktır. İlaç tedavisi ile beraber evde istirahat etmek tavsiye edilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisine ilave şekilde evde yapılacak bazı yöntemler de bulunmaktadır. Bunların; sıcak duş almak, sigara ve türevi gibi alışkanlıkları kullanmamak, bitki çaylarını tüketmek, oda ısısını ayarlamak, giyime dikkat etmek, tozlu ortamların içerisinde bulunmamak gibi metotlar olduğu söylenebilir.

Balgam Nedir?

Akciğerler içerisinde trake borusu ile salgılanan bir salgı olan balgam, mukus şeklinde de bilinmektedir. Trake borusuna ulaşan toz gibi zararlı maddelerin kendisine yapışması ve dışarı atılabilmesi adına oluşmaktadır. Trake borusunda iki değişik hücre bulunmaktadır. Goblet adlı hücrede oluşan balgam, genel olarak bireyin akciğerlerinde toplanarak, oral yol ile dışarı atılır. Fakat bazı zamanlarda akciğer, balgamı dışarı atmakta güçlük çeker. Bu durumda ise balgamlı öksürük meydana gelir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı öksürüğün geçmesi için ilaç tedavisi verilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra evde bazı yöntemler sayesinde balgamlı öksürükten kurtulmak mümkün. Bu yöntemler;

- Buharlı su metodu: Evde uygulanabilecek en kolay çözümlerin içerisinde bulunur. Mevsim geçişleri esnasında ya da nemli ortamlardan ötürü yaşanan balgamlı öksürük sorununa çözüm şeklinde uygulanan buharlı su metodu; kısa zamanlı, kolay ve etkili sonuçlara ulaşmaya yardımcı olabilir. Bir leğene dökülen sıcak su üstünde bulunarak, suyun buharını solumak, balgamlı öksürüğe iyi gelecektir.

- Doğal karışımlar: Greyfurt, limon, nar, portakal gibi turunçgillerden oluşturulan doğal karışımlar ile balgamı sökmek mümkündür. Genellikle C grubundaki vitaminlerin, balgamlı öksürük sorununa çözüm olduğunu belirtmek doğru olacaktır.

Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Balgamlı öksürüğün oluşma nedenlerinin birden fazla olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Bunlar; akciğerde meydana gelen hasar, soğuk algınlığı, yabancı maddelerin kullanımı, sigara içmek, göğüs rahatsızlıkları, bronşit, zatürre, verem, alerjiler, sinüzit, soğuk havalara maruz kalmak şeklinde sıralanabilir.

Balgamlı Öksürüğe İyi Gelen Çözümler

Balgamlı öksürüğe iyi gelen çözümlerden birkaçı aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Ihlamur ve bal ikilisi: Ihlamur içerisinde bir tatlı kaşığı bal ilave edip tüketmek balgamlı öksürüğe iyi gelecektir.
Zencefil ve bal ikilisi: Kaynamış su içerisine, bir kaşık taze zencefil eklenerek demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülüp, bir tatlı kaşığı bal ilavesi yapılır. Ilınan karışım tüketilmelidir.
Siyah turp ve bal ikilisi: Orta boyuttaki siyah turpun içi oymak gerekecektir. Turpun altı oyulmamalıdır. Çatla yardımı ile turpun alt kısmına 4 tane delik açılmalıdır. İçerisine iki tatlı kaşığı bal ilave ederek, balın deliklerden süzülmesi adına sabaha kadar bekletmek önemli olacaktır. Sabah süzülen karışımlardan bir tatlı kaşığı tüketmek yeterli olacaktır. Arzu edildiği sabahtan hazırlayarak akşama dek bekletmek de faydalı olacaktır.

Balgamı Söktürmek İçin Doğal Çözümler

Balgamın sökülmesi adına doğal çözümlerden birkaçı;

Zencefil: Öksürüğü azaltan zencefil, balgamın da hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynar. Bir tatlı kaşığı taze zencefil dilimleri, bir bardak kaynamış su içerisine ilave edilir. Birkaç dakika demlenmesi sağlanarak, 2 çay kaşığı bal ilavesi yapılır. Bu karışım gün boyunca birkaç kez tüketilmelidir.

Meyan Kökü: Bu bitki tüketildiği zaman, balgamı en hızlı şekilde söktürmektedir. Meyan kökü; bronşit, astım ve solunum sistemiyle alakalı başka rahatsızlıklara da çok iyi gelmektedir.

Zerdeçal: Zerdeçal, güçlü antiseptik içeriği ile balgama çok iyi gelmektedir. Solunum yollarında aşırı balgama sebep olan bakterilerin ortadan kalkmasına katkı sağlar. Bir bardak sıcak sütün içerisine bir çay kaşığı zerdeçal eklenir. Bu içecek, sabahları ve yatmadan önce içilir.

Rezene: Rezene çayı, öksürüğü azaltmanın dışında balgam söken özelliği de bulunur. Bununla beraber rezene çayı, kuru öksürüğün de iyileşmesine yardımcı olur.

Kekik: Kekik eski zamanlardan beri soğuk algınlığı ve grip gibi tedavilerde kullanılan bir bitkidir.

Bununla beraber çayı yapılan kekiğin içerisine eklenecek olan bir kaşık bal, öksürüğün yumuşamasını sağlayarak balgamın giderilmesine etkili olacaktır.

Balgamın sökülmesine yardımcı olacak doğal çözümler bu şekilde sıralanabilir. Şikayetlerin artması durumunda bir uzmana görünmek doğru olacaktır.