Barbunyanın Faydaları Nelerdir? Barbunya Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Barbunyanın Faydaları Nelerdir? Barbunya Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Barbunyanın Faydaları Nelerdir? Barbunya Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Görünüşü fasulye olan barbunya, tat olarak farklıdır. Türkiye, İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde sıklıkla tüketilen barbunya, Roma fasulyesi olarak isimlendirilir. Barbunyanın, insan sağlığına onlarca farklı faydaları bulunur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

Sağlığımız için önemli maddeler içeren barbunyanın sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Kanser hücrelerini engellemenin yanında, kötü kolesterolü düşürücü etkileri, iltihaplanmaları bitirmesi gibi faydaları bulunuyor.

Barbunya, ailesinde kanser öyküsü olan bireylerin mutlaka tüketmeleri gereken yiyecekler arasında gösteriliyor. Özellikle kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyici olması, kanser oluşumunu engelleyip, ilerlemesini durduruyor.

Damarlarda var olan iltihaplanmaların iyileştirilmesinde etkilidir. Kalp sağlığını koruyucu olan barbunya, kalp krizi ve inme gibi ciddi komplikasyonların yaşanmasının önüne geçiyor.

Barbunya, demir ve protein açısından çok zengindir. Bu özelliğiyle, et yemeyen kişilerin tüketmeleri gereken yiyeceklerin başında geliyor.

Beyin sağlığını koruyucu maddeler içeren barbunya, her yaştan insanın tüketmesi gereken yiyecekler arasındadır.

Vücuda enerji veren manganez barbunyanın içerisinde bolca miktarda bulunur. Hücrelerin enerji üretimini destekleyerek, yaşlanmaya karşı etkili bir set oluşturur.

Barbunyanın önemli faydalarından birisi de zayıflamaya yardımcı özelliğinin bulunmasıdır. İçeriğindeki lif miktarlarının yüksek olması, zayıflamaya yardımcı etkenlerin başında gelir.

Böbreklerde oluşan taş ve kum gibi sorunların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu rahatsızlıkların vücutta meydana gelmesini engeller.

Vitaminler açısından çok zengin olan barbunya, kemiklerin ihtiyaçlarına destek sağlar. İleri yaşlarda ortaya çıkabilen kemik rahatsızlıklarını, kemiklerin güçlenmesini sağlayarak engel olur.

Barbunya Ne İşe Yarar?

Barbunya üzerine yapılan araştırmalarda, insanı koruyucu birçok madde içerdiği gözlemlenmiştir. İçeriği sayesinde, her soruna iyi gelebilen barbunya, problemlerin çözümü için destek sağlar.

Tırnak Kırılmalarını Önler

Barbunya, tırnaklarda kırılmalar meydana gelmesini engeller. Bunun yanında, cildin yenilenmesini sağlayıp, pürüzsüz bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.

DNA'nın Hatasız Gelişimini Destekler

Barbunya, DNA moleküllerinin hatasız şekilde gelişmesini destekler. Anne karnındaki bebeğin gelişimine yardımcı nitelikte görev görür.

Şeker Hastalığı Olanlar Tüketebilir

Barbunya, özellikle şeker hastalığı olan kişilerde uzun süreyle tokluk hissi oluşturur. Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olmaması, bu özelliğinin önemli olduğunu ortaya çıkartır.

Barbunya Neye İyi Gelir?

Barbunya, insan sağlığının kafa kısmında ayak bölümüne kadar pek çok alanda etkilidir. Faydalarıyla, sağlığın gelişimine katkı sağlar. Hemen her yaştan kişi barbunyanın ölçülü şekilde tüketebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Barbunya, göbek kısmında yağlanma rahatsızlığı yaşayan bireylerin tüketmeleri gereken yiyecekler arasındadır. Göbek kısmının erimesini isteyenler, haftada 2 kez barbunya tüketebilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Romatizma gibi sıkça yaşanan kemik rahatsızlıkları, rahatsız edicidir. Barbunya tüketilerek romatizma hastalıklarından korunma sağlanması mümkün olabilir.

Cildin güzelleşmesini sağlar. Barbunya, cildin parlamasına destek olmanın yanında, pürüzsüz olmasına destek olur. Sivilce sorunlarını giderici faydaları bulunur.

Barbunyanın en önemli özelliği demir konusunda eksiklikleri giderici olmasıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde tüketilmesi önerilir. Çocuklarda demir eksikliklerinin oluşmasının önüne geçer.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Barbunya Nasıl Yapılır?

Kolay yapımıyla dikkat çeken barbunya, zeytinyağıyla birleştirilince sevilen yemekler arasına girebiliyor. Barbunyanın yapılışında özellikle bazı püf noktalara dikkat etmek, faydalarından yararlanmak için gereklidir. İlk olarak gerekli malzemelerin hazırlanması gerekir.

1 kilo barbunya

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1 adet orta boylarda kuru soğan

1 tane büyük patates

3 diş sarımsak

2 tane havuç

2 tane domates

2 bardak sıcak su

1 tatlı kaşığı kadar domates salçası

1 tatlı kaşığı kadar toz şeker

1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı

İlk olarak, 1 kilo barbunyayı bir tencereye koyun ve üzerini geçecek miktarda su ekleyip 10 dakika kadar haşlayın. Hemen ardından zeytinyağı, rendelenmiş soğanları, sarımsakları ayrı bir yerde kızartmaya başlayın. Ardından havuçları ekleyip, domates salçasını ilave ederek karıştırın.

Haşladığınız barbunyayı üzerine ekledikten hemen sonra, domatesleri, şekeri ve tuzu ilave edin. Kısık ateşte pişmesi için beklemeye geçin. Pişme işleminden sonra, barbunyayı ocaktan alın ve oda sıcaklığına gelene kadar (en 15 dakika) bekletin. Barbunya artık servis edilmeye hazır hale geldi.

Barbunyanın Zararları Var mı?

Barbunya yemeden önce bilmenin gereken en önemli konu, barbunyanın çok iyi pişirilmesi gerektiğidir. Barbunya iyi pişirilmezse, zehirlenmelere yol açabilir. Aşırı tüketim halinde ise sindirimi hızlandırır. Gaz sıkışmaları ve çeşitli bağırsak problemleri meydana çıkabilir. Vücuttaki iltihaplanma ve ödemin artmasına zemin hazırlayabilecek etkileri olduğu söylenebilir.