Baş dönmesi neden olur? Baş dönmesine ne iyi gelir? Neyin belirtisi?

Baş dönmesi neden olur? Baş dönmesine ne iyi gelir? Neyin belirtisi?

Baş dönmesi gündelik hayatta sık sık ortaya çıkabilen bir durumdur. Bundan dolayı baş dönmesinin nedenleri de internette sıklıkla araştırılmaktadır. Baş dönmesi kişinin gündelik hayat kalitesini önemli ölçüde kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Baş dönmesine iyi gelen pek çok bitkisel çözüm metotları vardır. Bu rahatsızlığın bazı hastalıkların da habercisi olduğu bilinmektedir. Peki, baş dönmesi neden olur? Baş dönmesine ne iyi gelir? Baş dönmesi neyin belirtisi? İşte baş dönmesi ile ilgili bütün detaylı bilgiler.

Baş dönmesi sıklıkla ortaya çıkabilen bir durumdur. Soğuk algınlığına bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesi çeşitli faktörlere göre ortaya çıkmaktadır. Özellikle gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığına bağlı olarak baş dönmesi ortaya çıkmaktadır. Sürekli bir baş dönmesi durumu ile karşılaşıyorsak vertigo hastalığı düşünülebilir. Vertigo hastalığı sürekli baş dönmesine ve sersemlik hissi hissettiren bir rahatsızlıktır. Vertigo iç kulağının denge kaybına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca vertigo hastalığında baş dönmesinin yanında da kusma eşlik edebilir.

Baş dönmesi bir takım damar hastalıklarına da bağlı olarak gelişebilmektedir. Beyin damarlarında damar sertliği görülmesi neticesinde baş dönmesi ortaya çıkmaktadır. Kolesterol kapakları ile birlikte dengesizlik de ortaya çıkar. Bu durumda da baş dönmesi kendini gösterir. Damar tıkanıklığı mutlaka dikkate alınması gereken oldukça önemli bir hastalıktır.

Nöroloji hastalıkları arasında bu hastalık yer almaktadır. Baş dönmesi aynı zamanda beyin kanseri yani beyin tümörleri neticesinde de ortaya çıkmaktadır. Özellikle ilerlemiş beyin tümörleri yoğun bir şekilde baş dönmesine sebep olabilir. İyi huylu veya kötü huylu fark etmeksizin beyin tümörleri neticesinde baş dönmesi ortaya çıkabilmektedir.

Beyin tümörleri ilerlemiş hastalıklarda ve evrelerde fark etmeksizin kişinin başının dönmesine yol açar. Ms gibi hastalıklar da aynı şekilde beyin tümörüne yol açmaktadır. MS en çok yaygın olarak ortaya çıkan nörolojik hastalıklardan biridir. MS genç yaşta ve bayanlarda erkeklere göre daha fazla görülmekte ve kişinin günlük yaşam kalitesini düşürmektedir.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Zencefil: Zencefil baş dönmesine iyi gelen bitkisel çözüm metodları arasındadır. Zencefilin pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Günde 2 defa zencefil çayı içerek baş dönmesini geçirmeniz mümkün. Zencefilin faydaları aynı zamanda bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Vertigo tedavisinde de etkili olarak kullanılan zencefil çayını eğer baş dönmesi şikayetleri yaşıyorsanız tüketebilirsiniz.

Nane Yağı: Nane yağı hem baş dönmesine hem de baş ağrısına oldukça iyi gelen bir bitkisel çözümler arasındadır. Nane yağı vertigo hastalığında da kullanılmakta ve baş dönmesi sırasında badem yağı ile birlikte karıştırılarak tüketildiğinde baş dönmesinin ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Nane yağı sadece baş dönmesinde değil aynı zamanda mide bulantısında da kullanılan metodlardan biridir.

Limon: Bol miktarda c vitamini içeren limon baş dönmesine birebir bitkisel çözümleri arasında yer almaktadır. Limonu dilerseniz direkt olarak tüketebilir ya da suyunu çıkarak da tüketebilirsiniz. Limonun içine dilerseniz 2 çay kaşığı da şeker katabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği: İnsan sağlığına olumlu etkileri saymakla bitmeyen kabak çekirdeği baş dönmesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Eğer sık sık baş dönmesi şikayetlerinden müzdaripseniz her akşam bir avuç kabak çekirdeği tüketerek bu tarz şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Kabak çekirdeği hem sinir hem de bağışıklık sistemine olumlu etkisi olan bir gıdadır.

Bal: Her derde deva olarak görülen bal baş dönmesi tedavisinde de kullanılır. Baş dönmeniz eğer kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak gelişiyorsa bal tüketerek bu tarz şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Balın yanında biraz da elma sirkesi kullanabilirsiniz. Baş dönmesine birebir çözüm olarak bilinmektedir.

Bektaşi Üzümü: Baş dönmesi için pek çok bitkisel çözüm yolları vardır. Bunlarda biri de bektaşi üzümüdür. Bektaşi üzümü aynı zamanda kurt üzümü olarak da bilinmektedir. Bol bol a ve c vitamini barındıran bektaşi üzümü en faydalı besinler arasında yer almaktadır.

Baş Dönmesi Neyin Belirtisi?

Baş dönmesi vertigo hastalığının belirtisi olabilmektedir. Vertigo hastalığı bir iç kulak iltihabı ve iç kulağının dengesinin bozulması anlamına gelmektedir. Nörolojik hastalıklardan olan vertigo hastalığından dolayı baş dönmesi ortaya çıkabilir. Baş dönmesi aynı zamanda beyin tümörünü de işaret edebilir. Oldukça sık baş dönmesi yaşıyorsanız beyin tümörü olabilirsiniz. Bunun için bir nöroloji uzmanına mutlaka muayene olmalısınız.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS