Benler neden koparılmamalıdır?

Benler neden koparılmamalıdır?

Benler neden koparılmamalıdır?

Günümüzde evde steril olmayan şekillerde benlerin kopartılması yaygınlaşmaya başlamıştır. Çok tehlikeli olan bu işlem çeşitli enfeksiyon sorunlarına yol açabilir. Op. Dr. İlsun Aka yazdı... ( Milliyet)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zamanla koltuk altı, boyun ve çeşitli yerlerde oluşan benler insanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu tip benler sağlığa zararlı değildir. Ancak benlerin uzman hekim kontrolü olmadan koparılması oldukça tehlikelidir. Benlerinin görülme yerleri de tehlike arz edebilmektedir. Genital bölgede benler ortaya çıkarsa, en kısa sürede uzman hekime danışılması gerekmektedir.

Benlerin ortaya çıkmasında birçok neden rol oynamaktadır. Enfeksiyonlar, kilo kaybı, menopoz, hamilelik ve hormon seviyelerindeki değişiklikler bu nedenlerden bazılarıdır. Ayrıca zayıflamış bağışıklık sistemi ve stres de benlerin oluşmasında yol açabilir.

Benler, en çok ter bezinin olduğu yerlerde çıkar

Benler, en çok ter bezinin olduğu yerlerde çıkar. Bu yerler en çok boyun, koltuk altı ve kasık bölgesidir. Aile üyelerinde ben görülen kişilerde ben çıkma olasılığı daha yüksektir.

Benler kontrolsüzce koparılmamalı!

Benler görünüm olarak rahatsızlık vermeye başladıysa bir cilt uzmanına danışmak ve onun gözetiminde çıkarmak en sağlıklı ve tercih edilmesi gereken yoldur. Bunun aksine kişi kendi kendine ben koparma işlemi yapmaya çalışırsa çeşitli enfeksiyonel sorunlara yol açabilir. Bu sağlık sorunları farkına varılmadığında ilerleyerek kişinin hayatını dahi tehlikeye sokabilir. Alanında uzman hekimler benlerin durum ve konumunu inceleyerek kişiye en uygun olan yöntemi tercih edecektir. Ben tedavisinde sıklıkla tercih edilen yöntemler ise; CO2 lazer, radyo frekans ve cerrahi ile alma yöntemleridir.