hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beyin Kabuğu Görevleri Nelerdir? Beyin Korteksi Vücutta Ne İşe Yarar?

  Beyin Kabuğu Görevleri Nelerdir Beyin Korteksi Vücutta Ne İşe Yarar
  expand

  İnsan beyni, fizyolojik işlevlerden bilişsel yeteneklere kadar insan vücudunun neredeyse her yönünü kontrol eder. Nöronlar aracılığıyla vücudun farklı bölgelerine sinyaller alıp göndererek çalışır. İnsan beyni, diğer çoğu memeli gibi aynı temel yapıya sahiptir, ancak diğer tüm memeli beyinlerinden daha iyi gelişmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beyin Kabuğu Görevleri Nelerdir?

  Araştırmacılar, memeli beyninin merkezindeki kabuk şeklindeki bir bölgenin, rutin ve sorunsuz bir şekilde çoklu görev yeteneğinden muhtemelen sorumlu olduğuna dair kanıtlar buldular. NYU Langone Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar, talamik retiküler çekirdeğin veya TRN'nin beynin çoklu görevlerine yardımcı olduğunu doğruladı.

  İnsan beyninin üst tabakası, yüzeyini önemli ölçüde genişleten oluklarla doludur. Beyin, kallus ile birbirine bağlanan iki simetrik serebral yarım küreden (yarı küre serebri olarak da adlandırılır) oluşur. Yüzey kırışmış ve oluklarla ayrılmış beyin kıvrımlarını ayırt edebiliyoruz. Her iki yarım küre de fiziksel olarak aynı olmasına rağmen, tamamen farklı rollere sahiptirler.

  Sağ yarım küre vücudun sol tarafını kontrol ederken, sol yarım küre vücudun sağ tarafını kontrol eder. Sol yarıküre konuşma, yazma, cümle oluşturma ve problem çözme işlevleriyle ilgilidir. Ayrıca sol beynin bu yarısı analitik düşünceden, sağ yarımküre ise bütüne bakarak sentez düşünceden sorumludur.

  Serebral hemisferlerin merkezinde bazal ganglionlar bulunur. Beynimizin yüzeyinde ince fakat geniş bir serebral korteks vardır. Bazal ganglionlar, hareketi başlatma ve kontrol etmede önemli bir rol oynar.

  Beyin Korteksi Vücutta Ne İşe Yarar?

  Beyin korteksi ya da Serebral korteks, insan beyninin en gelişmiş kısmıdır. Nöron katmanlarının sayısı ve beynin diğer alanlarıyla bağlantı bakımından farklılık gösteren çok sayıda alana bölünmüştür. Korteks, birçok girdiye sahip nöron katmanlarından oluşur; bu kortikal nöronlar, mini mikroişlemciler veya mantık kapıları gibi işlev görür.

  Nöral bağlantılara rehberlik eden, nöronlara besin ve miyelin sağlayan ve ekstra iyonları ve nörotransmitterleri emen glial hücreler içerir. Korteks, her biri farklı bir özel işleve sahip dört farklı lob'a (parietal, oksipital, temporal ve ön loblar ) bölünür. Korteks 1/4 inçten daha kalın olmasına rağmen, tüm duyum, algı, hafıza, çağrışım, düşünce ve gönüllü fiziksel eylemlerin gerçekleştiği yer burasıdır. Serebral korteks, beyindeki nihai kontrol ve bilgi işleme merkezi olarak kabul edilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow