Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Biberiye, Latince adı Rosmarinus officinalis olan bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları demlenerek tüketilmektedir. Beyaz püren adı ile bilinen bitki biberya, kuşdili otu ve hasalban gibi isimlere sahiptir. Bitkisel tedavi dünyasında kullanılan bir bitkidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güzel kokulu olan bitki her zaman yeşildir. Ev ortamında saksıda yetiştirilebilir. Uyarıcı ve tonik olarak kullanılan bitki yüzyıllardır bilinmektedir. Banyo ve aroma terapisinde kullanılmaktadır. Bilim adamlarının yüz yıllar boyu kullandığı bir ağrı kesicidir.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Bu bitkinin yaprakları yaz kış her zaman yeşildir. Yaprakları ve sürgünleri yaz ayları boyunca toplanır. Çiçek açtığı zamanlarda bitkinin faydası çok daha fazladır. Toplanan ince sürgünler ve yapraklar çok sıcak olmayan bir yerde gölgede kurutulur. Kurutma işleminin yapıldığı yer havadar olmalıdır ve kapalı olmamalıdır. Güneşte kurutulmamalıdır ve kurutulma işleminin hijyenik bir şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Çayın yapılışı ise şu şekildedir:

1- Öncelikle bir kabın içerisine bir litre kadar su konulmalıdır ve su kaynatılmalıdır.
2- Yarım avuç kadar kurutulan yapraklar veya taze sürgünler bu kaynamış suya eklenmelidir ve demlenmesi beklenmelidir.
3- Kaynar suda bitki iki saat bekler ve iki saat sonunda demleme işlemi gerçekleşmiş olur. Şeker ilave edilmeden çay tüketilmelidir.
4- Yemeklerden önce 3 defa birer fincan tüketilmelidir ve fazla tüketilmemelidir.

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Yılın her gününde yeşil kalan bu bitkinin birçok faydası vardır. Biberiyenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1- İnsan sağlığı için çok faydalı olan biberiye, güzelleşmek isteyenlerin tercih ettiği bir bitkidir. Kozmetik dünyasında kullanılan, deriyi ve saç köklerini güçlendiren bir bitkidir.
2- Baş ağrısı ve psikolojik anlamda meydana gelen rahatsızlıklarda faydalı özelliklere sahiptir.
3- Unutkanlık problemi yaşayanlar için faydalıdır.
4- Kan dolaşımını düzenler.
5- Sinirsel gerilimi azaltır.
6- Mide ve bağırsak için uyarıcı özelliğine sahiptir.
7- Yağlı yiyeceklerin sindirilmesi işleminde kullanılır.
8- Yunanlılar bu bitkiyi taç yapıp başlarına takıyordu. Hafıza problemi ve baş ağrısı için böyle bir tedavi şekli uyguluyorlardı.
9- Mide gazı ve spazmı gibi sorunlarda etkilidir.
10- Kas ağrılarını giderir.
11- Kadınlarda aybaşı problemlerinde etkilidir.
12- Saç diplerindeki bezleri uyararak erken saç dökülmesine karşı etkilidir. Saç köklerini besler.
13- Ezilme ve burkulma gibi durumlarda tedavi için kullanılır.
14- Yemeklerde baharat olarak kullanılır.
15- Böbreğe ve mesaneye iyi gelir.
16- Zihni yorgun olan ve sürekli uyuyan kişiler için biberiye çayı faydalıdır. Uykuyu kaçıran bu bitki uyuma problemi olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.

Neye İyi Gelir?

Adet sökücü özelliğine sahip bu bitki kadınlarda aybaşı sorunlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki saç köklerine ve bezlerine faydalı olduğu için hem deriyi beslemektedir, hem de saçın dökülmesini önlemektedir.

Baş ağrısına iyi gelen bitki vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen kas ağrılarına karşı da etkilidir. Psikolojik anlamda meydana gelen sinirsel sorunların giderilmesinde, bağırsakta meydana gelen sindirim bozukluklarında oldukça etkilidir.

Biberiyenin Yan Etkileri

Bu bitki çay şeklinde kullanılmalıdır ve dozuna dikkat edilmelidir. Dozu fazla kaçtığı zaman rahatsızlık verebilir. Hamile kişiler bu bitkiyi kullanmamalıdır. Bu bitki hafızayı rahatlattığı ve beyni dinlendirdiği için uykuyu kaçırmaktadır. Bu nedenle bu bitki yatmadan önce kullanılmamalıdır. Uykudan uyanamayan kişiler sabahları biberiye çayı içebilir.

Kronik Hastalar Dikkatli Kullanmalıdır

Tansiyon problemi olanlar da aynı şekilde dikkatli kullanmalıdır. Doz aşımı olursa tansiyon yükselebilir. Tansiyon hastaları doktor tavsiyesi ile hareket etmelidir. Kronik hastalar da aynı şekilde doktor tavsiyesi olmadan bitkiyi kullanmamalıdır. Doz aşımı durumunda uzman doktora başvurulmalıdır. Baharat olarak kullanıldığında da aynı şekilde fazla tüketilmemelidir.

Biberiyenin Diğer Özellikleri

Biberiye yaprağının bileşeninde borneol, kafur, linalol, kamfen, sineol, tanen, reçine, bitki asidi ve acı olan maddeler bulunmaktadır. Bu bitki kış aylarına girildiğinde yapraklarını dökmez ve bir metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. Soluk renklidir ve mavimsi bir renge sahiptir.

Çalıya benzeyen bir görüntüye sahiptir. Bitki Nisan ve Mayıs aylarında yeniden çiçek açar ve güzel bir görünüme sahip olur. Genellikle ülkemizde Akdeniz bölgesinde görülür. İskenderun, Tarsus ve Adana gibi illerin yanı sıra Güney Anadolu illerinde yetişen bir bitkidir. Dünya genelinde ise Portekiz’de çokça bulunur.