hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bilim insanlarından çarpıcı sonuç: Mucize gibi, oruçtan 8 saat sonra ortaya çıkıyor!

  Bilim insanlarından çarpıcı sonuç: Mucize gibi, oruçtan 8 saat sonra ortaya çıkıyor
  expand

  11 ayın Sultan'ı olan Ramazan ayında tutulan oruç hakkında bilim dünyası araştırma yaptı. ABD'li bilim insanlarını şaşırtan orucun faydalarıyla ilgili olan yazı paylaşıldı. Aç kalmanın etkisiyle vücudun direncinin artığı tespit edildi. Peki orucun vücuda faydaları nelerdir? Yanıtı haberin detayında...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her yıl bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda orucun faydaları hakkında yeni yeni bilgiler ortaca çıkıyor. Uzun süreli açlığın vücuda olan faydaları konusunda yayınlanan araştırma bilim dünyasını bile şaşırttı.

  İnsan vücudunun aç kaldıkça direncinin artması ve beslenme arasındaki zıtlık sonucuna ait araştırmayı sizler için derledik. Dünyaca ünlü bilim insanlarını bile şaşırtan bu bilgiler haberimizin detayında.

  Her 8 saatte bir bağırsaklar sistemsel harekette besinleri öğütür. Enzimleme işlemi sırasında ise bağırsaklarda atık besinler kalır. Bu da çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. 8 saatten sonra yeni bir besinle karşılaşan bağırsaklar temizlenmeden yeniden harekete geçmesi ise atıkların artmasına neden olur.

  Fonksiyonel bozukluğa bağlı kabızlık gelişir. Bunun yaşanmaması için 8 saat boyunca bağırsakların besin almaması gerekir. Bu yüzden oruç süresinde bağırsaklar daha detaylı temizlenir.

  Bağırsaklar temizlenince vücutta biriken toksinlerde hızla atılır. Vücut aç kalınca depolanmış yağları enerjiye çevirir. Bu da vücudun oruç süresinde yağ yakmasını sağladığını kanıtlar. Kan içindeki yağ değeri düşer. Kan akışı normalleşir bu da kalp sağlığını etkiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransız bilim insanı Pier Mulen orucun yaşamın her yerinde olması gerektiğini vurgular. Çünkü orucun vücudu dinlendirdiği ve yenilediğini söyler. Organların dokusal olarak yenilendiği bu süreçte bağışıklık sistemi iki kat güçlenir. Bu da vücudun direncinin artığına işarettir.

  Kas ve kemik kütlesini koruyarak oruç boyunca sadece vücudun kilo vermesi sağlanabilir. İftarda sebze ve protein sahurda ise sırf protein tüketip günde bir saatlik yürüyüş yapmak en sağlıklı kilo vermeyi sağlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow