Biontech aşısının yaşa göre yan etkileri neler? Biontech aşısını kimler yaptırmalı? Biontech/ Pfizer aşısını kullanan ülkeler!

Biontech aşısının yaşa göre yan etkileri neler? Biontech aşısını kimler yaptırmalı? Biontech/ Pfizer aşısını kullanan ülkeler!

Biontech aşısının yaşa göre yan etkileri neler? Biontech aşısını kimler yaptırmalı? Biontech/ Pfizer aşısını kullanan ülkeler!

Koronavirüs salgınından korunmak adına Çin’in Sinovac firmasının Coronavac aşısından sonra Biontech/ Pfizer aşısı uygulanmaya başlandı. Aşı seçimi ise geçtiğimiz günlerde vatandaşlarının seçimine bırakıldı. Birçok kişi ise aşı tercihinde kararsız kaldı. Peki, Biontech aşısını kimler yaptırmalı? Biontech aşısının yan etkileri var mı, neler? Biontech/ Pfizer aşısı olan ülkeler hangileri?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’de Biontech aşısının da uygulanmaya başlamasıyla birlikte özellikle alerjik hastalığı olan kişiler hangi aşıyı seçecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Aşılara karşı gelişen ciddi alerjik reaksiyon gelişen vakaların bildirilmesi ile birlikte alerjik hastalığı olanlar endişe duymaya başladı. Peki, Biontech aşısını kimler yaptırmalı? Biontech aşısının yan etkileri var mı, neler? Biontech/ Pfizer aşısını kullanan ülkeler hangileri? İşte detaylar..

Almanya’nın Pfizer BioNTech aşısı mRNA tabanlı COVİD 19 aşısıdır. Diğer mRNA aşısı Moderna aşısıdır. BNT162b2 aşısı için BioNTech teknolojisi, SARS-CoV-2 koronavirüsün (COVID 19) yüzeyinde bulunan diken proteininin bir kısmını kodlayan nükleositle modifiye edilmiş mRNA (modRNA) kullanımına dayanmaktadır. Bu aşıda mRNA tarafından diken proteinin bir parçası vücutta oluşur ve bu da vücutta bağışıklık oluşturur. Bu bağışıklık enfeksiyona karşı koruma sağlar. BioNTech aşısı için firma yetkilileri tarafından açıklanan etkinlik oranını % 91.3 olarak bildirilmiştir. Coronavac aşısının etkinlik oranı Türkiye’deki verilere göre % 83 olarak bildirilmiştir. Aşının ciddi ve orta şiddetteki enfeksiyonlara karşı korumada %100 etkili olduğu bildirilmiştir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı

BİONTECH AŞISININ YAŞA GÖRE YAN ETKİLERİ NELER?

Pfizer-Biontech COVID-19 aşısı yan etkileri diğer yetişkin aşılarına benzerdir. Klinik denemeler sırasında, çok yaygın olarak kabul edilen sıklık sırasına göre yan etkiler şunlardır:

-Enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik,

-Yorgunluk,

-Baş ağrısı,

-Kas ağrıları,

-Titreme,

-Eklem ağrısı ve ateş. Ateş, ikinci dozdan sonra daha sık görülmektedir.

BioNTech aşısı için milyon doz aşı başına yaklaşık on bir vakada şiddetli alerjik reaksiyon gözlenmiştir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin bir raporuna göre, bu alerjik reaksiyonların % 71'i aşılamadan sonraki 15 dakika içinde gelişmiş ve çoğunlukla (% 81) bir alerji veya alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilerde meydana geldiği bildirilmiştir.

Aşının en yaygın yan etkisi, iğnenin battığı yerde hafif ya da orta şiddette ağrı. Yan etkiler genellikle 12 ila 24 saat arasında ortaya çıkıyor. Bunlar çoğu zaman aşının virüse bağışıklık geliştirdiğinin işareti. Genel olarak yaşlılar daha az yan etkiye maruz kalıyor. Çünkü yaş ilerledikçe bağışıklık sisteminin dış etkenlere karşılık verme gücü de zayıflıyor. BioNTech aşısında ikinci dozdan sonra ilkine göre daha bitkin hissetmek normal. Çünkü ikinci doz, bağışıklık sisteminde birinci dozla sağladığı karşılık verme gücünü daha da artırıyor. Aşı, vücudumuza koronavirüsüne karşı antikor ürettiriyor. Ancak bağışıklık sistemimiz, aşı maddesini gerçek bir enfeksiyondan ayırt edemediği için vücudu korumak amacıyla iltihaplı kimyasallar salgılıyor. Bu da ateş, kas ağrısı, halsizlik ya da baş ağrısına yol açabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin son verilerine göre BioNTech aşısında yaş gruplarına göre birinci ve ikinci dozdan sonra görülen yan etkiler ve orantısal dağılımları şöyle:

Biontech aşısının yaşa göre yan etkileri neler Biontech aşısını kimler yaptırmalı Biontech/ Pfizer aşısını kullanan ülkeler
Biontech aşısının yaşa göre yan etkileri neler Biontech aşısını kimler yaptırmalı Biontech/ Pfizer aşısını kullanan ülkeler

BİONTECH AŞISINI KİMLER YAPTIRMALI/YAPTIRMAMALI?

Uzmanlar genel olarak aşı seçilmemesini, kim hangi aşıyı bulursa yaptırması gerektiği görüşünde. Hastalığı geçirenler altıncı ayı tamamladıktan sonra istedikleri aşıyı olabilirler. Bir dozu BioNTech, diğerini Sinovac olmak söz konusu değil. Şu anda Türkiye’de uygulamada olan Sinovac ve BioNTech için bir farklılık söz konusu değil, her iki aşıda vatandaşlarımızın tercihi dahilinde hastalığı geçiren kişiler tarafından kullanılabilir. Eğer alerjik bünyeniz varsa mRNA aşısı yerine alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan inaktif aşı olan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz. Obezitesi, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenler ise varsa mRNA aşısı olan BioNTech aşısını tercih edebilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık Bakanlığı da COVID-19 mRNA aşısı olan BioNTech-Pfizer aşısının kullanımına ilişkin bir kılavuz yayımladı. En az dört hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz olarak uygulanacak aşının, aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı anafilaksi (alerjik şok) öyküsü varlığında uygulanmayacağı belirtildi. Öte yandan aşının ilk dozunun sonrasında anafilaksi öyküsü varlığında da ikinci dozun uygulanmayacağı bildirildi.

Bakanlık, önlem alınarak aşı uygulanması gereken durumları da açıkladı. Kılavuza göre, aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik reaksiyon öyküsü varlığında aşının bir sonraki dozu uygulanmadan önce bir alerji/immünoloji uzmanına danışılması gerekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

* Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.

* Gebelikte mRNA aşısının (BNT162b2) uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde uygulanabilir. İlk trimesterde uygulanmaması tercih edilir.

* Emzirme döneminde mRNA aşısının (BNT162b2) uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde uygulanabilir.

* Kontrolsüz epilepsi ve Guillain-Barre Sendromu, transvers myelit gibi enfeksiyonla ve aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilir.

• İmmün suprese kişilere aşı yanıtının en iyi olabileceği zaman aralığını saptayabilmek için takip eden klinisyenin değerlendirmesine bağlı olarak aşı uygulanmalıdır.

• Trombositopeni ve kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir.

BİONTECH/ PFİZER AŞISINI KULLANAN ÜLKELER!

ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Şili, Polonya, Kanada, Romanya, Japonya, Güney Kore, Avustralya Pfizer/BioNTech aşısından sipariş eden ve uygulayan ülkeler arasında yer alıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber