hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Böbreğin Görevleri Nelerdir? Böbrek Vücutta Ne İşe Yarar?

  Böbreğin Görevleri Nelerdir Böbrek Vücutta Ne İşe Yarar
  expand

  İnsanların sahip oldukları organlar farklı görevleri ile hayati öneme sahiptirler. Bundan dolayı her organın değerli olduğu görülmektedir. Ayrıca organların sağlığını korumak ise herkesin dikkat etmesi gereken bir husustur. Vücudumuzda yer alan organlar arasında böbrekte bulunmaktadır. Doğal olarak böbrek hakkında merak edilen birçok soru olduğu görülmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Böbrek Nedir?

  Böbrek, omuriliğin her iki tarafında göğüs kafesinin altında, sırta yakın bir yerde bulunan orana verilen isimdir. Ayrıca vücudun iki yanında birer tane böbrek olduğu görülmektedir.

  Böbreğin Yapısı Nasıldır?

  Böbreğin yapısına baktığımızda bir fasulye tanesine benzediği dikkat çekmektedir. Çünkü dış kenarları dış bükey şeklinde, iç kenarları ise iç bükey şeklindedir. Yapı ve ağırlık olarak ise küçük bir görüntüsü vardır. Bunun yanında vücudun işleyişi için büyük bir önemi olduğu söylenebilir.

  Böbreğin Görevleri Nelerdir?

  Vücut için değerli olan böbreğin görevleri de oldukça değerlidir. Sahip olduğu görevleri yerine getirerek sağlığımızı korumaya yardımcı olmaktadır. Aksi halde böbrekler çalışmadığı zaman vücutta sıkıntılar görülmeye başlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Vücudumuzda zararlı olan maddeleri idrar yoluyla atmak (ürik asit, üre vb. maddeler?),

  - Vücut için gerekli olan bazı mineralleri dengede tutmak (potasyum, tuz, magnezyum, glikoz, su ve protein) ,

  - Tansiyonu dengede tutmak,

  - Kemik iliğine uyarıda bulunarak kan yapımına destek sağlamak,

  - D vitaminin vücutta kullanılmasına yardımcı olmak,

  - Sağlıklı bir kemik yapısı oluşumuna katkı sağlamak,

  - Kalsiyum ve fosfor oranını dengelemek.

  Böbreğin görevlerine baktığımızda oldukça yararlı bir organ olduğu fark edilmektedir. Tabi bunu fark etmek yeterli olmaz. Böbreğin korunması ve işlevini kaybetmemesi sağlanmalıdır. Özellikle su içmek ve düzenli egzersiz yapmak böbrek sağlığı için oldukça çok gereklidir. Bunun yanında maydanoz, yoğurt, kırmızı elma ve böbrek için sağlıklı ürünler tüketilmelidir. Çünkü yaşam tarzının böbreklere doğrudan bir etkisi bulunmaktadır.

  Böbrek Vücutta Ne İşe Yarar?

  Böbrek, kanın temiz bir hale gelmesi için işe yaramaktadır. Kandaki üreyi (idrar) ayıran böbreğin bunu yapması kanı temiz hale getirmektedir. Bu aynı zamanda böbreğin en önemli görevi olarak da bilinmektedir. Başka bir deyişle böbrek, vücuttaki zararlı maddeleri atmak için kullanılmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow