Böbrek İçin Hangi Doktora Gidilir? Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek İçin Hangi Doktora Gidilir? Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek İçin Hangi Doktora Gidilir? Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrekler göğüs kafesinin hemen altında, karnın arkasında sırta yakın tarafında ve omurganın her bir tarafında bulunmaktadır. Böbrek ağrısı yaşanması durumunda, omurganın sağında veya solunda ağrı hissedilmektedir. Böbrek enfeksiyonu veya böbrek taşı, böbrek hastalıklarına sebep olmaktadır. Kusma, ateş, baş dönmesi ve ağrılı idrar çıkarma gibi belirtilerde mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Böbrek İçin Hangi Doktora Gidilir?

Böbrekler ile ilgili hastalıklara bakan nefroloji ya da üroloji doktoru olmaktadır. Mesane, prostat ve böbrek taşı gibi sorunlar yaşayanlar üroloji doktoruna giderken, böbrek yetmezliği sorunu yaşayanlar nefroloji doktoruna gitmektedir. Böbreklerde yaşanan hastalıklar için özel hastanelerden veya devlet hastanelerinden nefroloji ve üroloji bölümlerinden randevu alınabilmektedir. 

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Dahiliye bölümünün alt kolu olan üroloji ve nefroloji, böbrek hastaları ile ilgilenmektedir. Böbrek hastalığının sinsice ilerleyen bir hastalık olduğu unutulmamalı ve mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Hastalığın çok ileri seviyelere gelmemesi için erken teşhis yapılmaktadır. Vücuttan atılmayan toksinlerin böbreklerde birikmesi sonucu, çeşitli böbrek hastalıkları görülmektedir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yanlış ve zararlı alışkanlıklardan dolayı böbrek rahatsızlıkları meydana gelmektedir. Toksinlerin atılması ve böbrek sağlığının korunması için sigara ve alkolün kesin olarak bırakılması gerekmektedir. Vücudu toksinlerden arındıran suyun, bol miktarda içilmesi önem arz etmektedir. Limonlu su içimi, böbreklerin temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Zengin antioksidan kaynağı olan kereviz, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde böbreklere iyi gelmektedir.

Böbrek Hastalıkları Tanı Süreçleri Nelerdir?

Böbrek hastalığı teşhisi konulabilmesi için bazı testler yapılmaktadır. Serum keratinin, hesaplanmış gromerular filtrasyon hızı ve idrar albumin, doktor tarafından yapılan testler arasında yer almaktadır. Ailesinde böbrek rahatsızlığı bulunanlar veya aşırı kilo alımı olan kişilere, tanının konulması için test yapılmaktadır. Herhangi bir belirti olmaması durumunda erken teşhis için testlerin yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Böbrek Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Böbrek Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?