Boğaz enfeksiyonlarına karşı dondurma nasıl tüketilmeli?

Boğaz enfeksiyonlarına karşı dondurma nasıl tüketilmeli?

Boğaz enfeksiyonlarına karşı dondurma nasıl tüketilmeli?

Sıcaklarda serinlemek için en çok tercih edilen tatlılardan biri serinletici özelliği ile dondurma. Dondurma doğru şekilde tüketildiği takdirde herhangi bir sağlık sorununa neden olmuyor.. Fakat doğru şekilde tüketilmezse bağışıklığı düşük olan kişiler de boğaz enfeksiyonuna yol açıyor. Boğaz enfeksiyonlarına karşı dondurmanın nasıl tüketilmesi gerektiğine dair bilgileri kulak burun boğaz uzmanından aldık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hayır. Burnu tıkalı kişiler gece boyu ağızdan nefes alır. Ağızdan nefes almak boğazın kurumasına, dişlerin çürümesine, ağızda kötü bir tat hissine neden olarak boğaz enfeksiyonunu artırır.Bağışıklık sistemi zayıf kişiler de yine sürekli boğaz enfeksiyonu geçirir. Uyku apnesi- horlaması olan kişiler gece uykuda tıkanmaya bağlı daha sık hasta olurlar.Sigara içenler ve geniz akıntısı fazla olan kişiler daha sık hastalanır.

Ağızdan solunum (ağızdan nefes alıp vermek) en sık nedenlerin başında gelir. Burun tıkanıklığı, bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara içmek, antibiyotik direnci, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk, stres, fazla soğuk ve sıcak yemek içmek, geniz akıntısı, geniz eti ve burun alerjisi sayılabilir.

Bir yıl içerisinde 4-5 ten fazla boğaz enfeksiyonu geçirmesi durumunda, erişkin ve çocuklar için ameliyat seçeneği devreye girer. Geçirilen boğaz enfeksiyonu uygun şekilde tedavi edilmez ise bu enfeksiyon kalbe, böbreklere ve eklemlere zarar verebilir.