Boyun düzleşmesi nedir? Hangi sorunlara neden olur?

Boyun düzleşmesi nedir? Hangi sorunlara neden olur?

Boyun düzleşmesi nedir? Hangi sorunlara neden olur?

Günümüzde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı çok yaygınlaştığı için boyun düzleşmesi problemi oldukça sık görülmektedir. Servikal omurga (boyun) bir röntgen filminin yandan çekilmiş görüntüsüne bakıldığında bir sorun yoksa hafif "C" harfi şeklinde gözükür. Boyun düzleşmesi olan kişilerde hafif "C" harfi şeklindeki kavis kaybolup, boyun omurgası düz bir şekil alır. Fizyoterapist Vedat Ülker konu hakkında bilgiler verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Günümüzde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı çok yaygınlaştığı için boyun düzleşmesi problemi oldukça sık görülmektedir. Servikal omurga (boyun)  bir röntgen filminin yandan çekilmiş görüntüsüne bakıldığında bir sorun yoksa hafif "C" harfi şeklinde gözükür. Boyun Düzleşmesi olan kişilerde hafif "C" harfi şeklindeki kavis kaybolup, boyun omurgası düz bir şekil alır.  

Boyun düzleşmesi belirtileri  

Boyun düzleştiğinde omurganın biyomekaniği bozulur ve boyundaki sinir-damarlara baskı oluşabilir. Oluşan baskının lokalizasyonu ve şiddetine göre çeşitli belirtiler oluşur. Sinirler üzerinde oluşan baskı sonucunda bazı semptomlar görülür. Bunlar:

Boyun çevresinde ağrı veya yanma  
Sırt ağrısı
Baş ağrısı
Kronik yorgunluk 
Boyun hareketlerinde kısıtlanma
Boynun normalden daha önde durması  
Kollarda kuvvetsizlik 
Başı taşımakta zorluk yaşama 
Başta ve boyun ağırlık taşıyormuş hissiyatı
Kollarda güç ve fonksiyon kaybı 

Boyun problemleri zincirleme reaksiyonlarla sırt, bel hatta kalça problemlerine neden olabilmektedir .

Tıpta servikal lordoz düzleşmesi olarak adlandırılan boyun düzleşmesi mr veya röntgen tetkiklerinde karşımıza sıkça çıkmaktadır. Boyun düzleşmesi tedavi edilmediğinde kişilerde kamburluk, skolyoz fıtık, artroz (kireçlenme), kanal daralması ve kas ağrıları gibi sorunlar da oluşabilmektedir.

Boyun düzleşmesinde damarlara bası oluşmuş ise fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik kognitif ve duygusal sorunlar da görülebilir.

Boyun düzleşmesine bağlı psikolojik kognrtif sorunlar

Unutkanlık  
Tahammülsüzlük 
Özgüven kaybı 
Konsantre olamama 
Mental yorgunluke
Mutsuzlu
Kaygı bozukluğu
Bu belirtilerden 1 tanesi veya daha fazlası kişide görülebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Boyun düzleşmesinin en sık nedeni teknolojik cihaz kullanımı ve sürekli olarak masa başında uzun saatler az hareketli mesai şeklidir.

Boyun düzleşmesine neden olabilen diğer bazı sorunlar:

Osteoartroz (kireçlenme)
Osteoporoz (kemik erimesi)
Dejeneratif disk hastalığı  
Romatizmal hastalıklar 
Kazalar, darbeler, spor yaralanmaları 
İlgili bölgede tümörler, enfeksiyonlar 
Geçirilmiş boyun, sırt ve göğüs cerrahileri 
Omurga kayması, kanal daralması
 

Boyun düzleşmesi ihmal edilebilir masum bir problem değildir. Hekim tarafından teşhis alındıktan sonra tedavi geciktirilmemelidir. Fizyoterapistler eşliğinde yapılacak klinik egzersizler, kinezyolojik bantlama ve günlük yaşamda yapılacak düzenlemelerle boyun düzleşmesi tedavisinde büyük başarı sağlanmaktadır. Boyun düzleşmesi erken dönemde ağrı veya hareket sorunu yaratmasa bile tedavi edilmesi gerekmektedir.