hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bu besin kan şekerini yüzde 50 düşürüyor!

  Bu besin kan şekerini yüzde 50 düşürüyor
  expand

  Soğan araştırmacılara göre doğal antidiyabet. Çünkü yapılan deneylerde soğanın kan şekerini yüzde 50 düşürdüğü tespit edildi. Birçok kişi de kan şekerini doğal yollardan düşürmenin çaresini arıyor. İşte o araştırma ve detayları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kan şekerini düşürmeye yarayan besinler merak konusu. Bu besinlerin başında ise kabuğundan kendisine dek birçok faydası bulunan soğan geliyor. Yapılan bir araştırma da soğanın kan şekeri üzerindeki etkisini kanıtlar nitelikte. İşte detaylar...

  ABD'de yayımlanan yeni bir araştırmanın bulgularında soğanın kan şekerini yüzde 50 oranında azaltabildiği açıklandı.

  Endocrine Society'nin toplantısında sunulan bulgularda, soğanın antidiyabetik ilaç ile birlikte verildiğinde yüksek kan şekerini ve toplam kolesterol seviyelerini "güçlü bir şekilde düşürebileceğini" ortaya kondu.

  Tip 2 diyabetli kişilerde pankreaslarından kan şekerini düzenlemek için yeterli insülin üretemedikleri ve bunun sonucunda kan şekerlerinin tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşabileceği anlamına geliyor.

  Araştırmanın başındaki bilim insanı Nijerya, Abraka'daki Delta Eyalet Üniversitesi'nden baş araştırma yazarı Anthony Ojieh, "Soğan ucuz ve kolay bulunabilir besin takviyesi olarak kullanılıyor. Diyabetli hastaların tedavisinde kullanım potansiyeline sahiptir." ifadelerini kullandı.

  Araştırmacılar teoriyi fareler üzerinde test ederken, toplamda, ilacın etkisini artırıp artırmayacağını görmek için tıbbi olarak tetiklenen diyabetli üç grup fareye çeşitli dozlarda soğan özü verildi.

  Araştırmacılar ayrıca ilacı ve soğanı, normal kan şekerine sahip diyabetik olmayan üç grup farede verirken aradaki farkın sonunda, diyabetli grubun yüzde 35 ila 50 arasında kan şekerlerinin azaldığını tespit etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çalışma ayrıca, soğan özütünün diyabetik olmayan farelerde kilo alımına yol açtığını, diyabetik farelerde ise böyle bir etki görülmediği belirtildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow