Bu iki baharat kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engelliyor!

A A

29.01.2022 - 10:37 Son Güncelleme:

ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, besin değerlerini daha iyi anlamak için halk arasında mercanköşk olarak bilinen keklik otu (oregano) ile zahter kekik olarak bilinen kekik (thyme) bitkilerinin bileşiklerine daha yakından baktı. Sonunda her iki bitkinin de kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen timol ve karvakrol adı verilen doğal maddeler içerdiğini buldular.

Bu iki baharat kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engelliyor!

Fitoterapinin tıpta destek tedavileri konusundaki rolü çok büyük. Doğadan ilham alan bilim insanları ve eczacılar hastalıkların tedavisinde doğal ürünlerden bolca yararlanıyor. Bir yandan da dünyada sağlık alanında gelişme sağlamak için besinlerin etkileri araştırılmaya devam ediyor. İşte son zamanlarda yapılan bir araştırma ülkemizde de çok severek kullanılan iki baharatın önemli etkilerine ışık tuttu. ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, besin değerlerini daha iyi anlamak için halk arasında mercanköşk olarak bilinen keklik otu (oregano) ile zahter kekik olarak bilinen kekik (thyme) biktkilerinin bileşiklerine daha yakından baktı. Sonunda her iki bitkinin de kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen timol ve karvakrol adı verilen doğal maddeler içerdiğini buldular.

TİMOL İÇEREN ZAHTER KEKİKİN ETKİLERİ

Timol esas olarak zahter kekik olarak da adlandırılan kekikten elde ediliyor. Timol, hastalıklara neden olan serbest radikalleri vücuttan atmak için bir antioksidan görevi gördüğü için kanser hücrelerinin aktivitesini ve büyümesini engelleyebiliyor.

KARVAKOL İÇEREN MERCANKÖŞKÜN ETKİLERİ

Mercanköşk, zahter kekikten daha yüksek düzeyte karvakol içeriyor. Karvakolun da iltihabı ve esasen tümörlerin kanser hücreleri üzerindeki etkisini azalttığı gösterilmiş durumda.

TİMOL VE KARVAKOL KULLANIM ALANLARI

Timol veya karvakrol içeren bitki özleri, antibakteriyel, spazm önleyici, antioksidan ve kanser önleyici özellikleri nedeniyle tıpta kullanılıyor. Keskin, sıcak ve aromatik kokuları nedeniyle kozmetiklere katkı maddesi olarak da hizmet eden bu maddeler aromaterapide de değerlendiriliyor. Tabii ki bu inanılmaz kanser etkileri bir gecede gerçekleşmiyor. Ancak beslenmenize düzenli olarak kattığınızda bağışıklığınızı güçlendiriyor, beraberinde göbek yağlarınızı eritmeye yardımcı oluyor. Bu iki bitkiyi günlük beslenmenize taze veya kuru olarak ekleyebilirsiniz.

MERCANKÖŞK VE KEKİKİ HANGİ YEMEKLERDE KULLANABİLİRSİNİZ?

Mercanköşkün cesur tadı pizzanın üzerinde, domates soslarında veya ev yapımı salata soslarında büyük etki yaratıyor. Aynı zamanda ızgara sebze ve etlere çok yakışıyor. Tavuk kavuruyorsanız, doyurucu bir çorba yapıyorsanız veya makarna pişiriyorsanız, zahter kekik hafif bir nane aroması vererek yemeğinizi lezzetlendiriyor. Bir diğer yandan bu iki kardeş bitki kavrulmuş sebze tariflerinde de birbirini tamamlıyor.

Tıpta oregano olarak geçen keklik otu, kara kınık, güvey otu ve mercanköşk olarak da anılan bu bitki türü kekik ile çok benzer özellikte. Hatta bazı uzmanlarca bir tür kekik olarak kabul ediliyor. Fakat esasen bu bitki nane ile aynı familyadan geliyor.

K vitamini, manganez, demir, E vitamini, triptofan ve kalsiyum kaynağı Anti fungal, anti bakteriyel. Parazitlere karşı etkiye sahip Afrodizyak özellikte Rahatlatıcı, uykuya geçmeyi kolaylaştırıcı Nefes açıcı Hücre hasarını önlemeye yardımcı