Burun ameliyatlarında yeni dönem

Burun ameliyatlarında yeni dönem

İtalyan bilim insanları tarafından keşfedilen yeni bir burun estetiği ameliyatı Piezo yöntemi, tüm dünyada büyük ilgi görmeye başladı.

Piezo burun estetiği adı verilen bu yöntemde burun kemiklerinin kırılmadan elektriğin gücü ile yeniden şekillendirilmesi anlamına geliyor. Uygulama yapılırken özel cihazlar ile kemik yapısı soğutularak şekillendiriliyor. Bu sayede burnun doku bütünlüğüne zarar verilmiyor. Diğer burun estetiği tekniklerindeki gibi kırma işlemi yapılmasına gerek duyulmadığını ifade eden Plastik Cerrah Op. Dr. Cahit Vural, Piezo yönteminde kemik, istenilen doğrultuda törpülenerek esnetilebildiğini ve birçok hastada ameliyat sonrası tampon dahi uygulanmadığını ifade etti.  


Burun estetiğinde son yılların en önemli gelişmelerinden biri olan Piezo yöntemi hakkında bilgiler veren Dr. Cahit Vural şu bilgileri verdi;


"Burun Estetiği ile ilgili son yıllardaki en önemli değişiklik Piezo olarak adlandırılan ultrasonun yarattığı bir enerji ile kemiğe şekil veren bir cihazın kullanımıdır.Burun estetiği ameliyatlarının neredeyse tamamında burun kemiğine müdahalelerde bulunulur. Piezo sistemi deri ve kıkırdaklara zarar vermeden oldukça ince bir şekilde burun kemiğinde kesme ve şekillendirme yapmamıza izin veren, net ve ince kemik kesimleri ve törpülemeleri yapmamıza olanak sağlayan bir teknolojidir."


"Klasik yöntemlere göre yüzde 60 daha hızlı iyileşiyor"

Piezo burun estetiği ameliyatlarında iyileşme süreçlerine de değinen Vural, kemik iyileşmesi yüzde 60 oranında konvansiyonel (eski) yönteme göre daha hızlı iyileşme olanağı tanır. Burun estetiğinde ameliyat sonrası dönemde hasta açısından en önemlisi daha az şişlik ve morluğa yol açarak hastalara sorunsuz bir iyileşme süreci sağlanır." ifadelerini kullandı.Burun ameliyatlarında hastaların en sık sorduğu soru olan ve bir bakıma korkulu rüyası olan tampon süreci hakkında da bilgi veren Vural, Piezo uygulamasında tamponlar çıkarılırken yine genel inanışın aksine hasta ağrıyı minimumda hissedeceğine vurgu yaptı.  Vural şöyle devam etti:

"Ameliyat sonrasında burun içine yerleştirilen tamponun nefes alıp vermeyi engelleyip engellemeyeceğidir. Kullanımı oldukça rahat olan yaprak şeklinde silikon tamponlar kullanarak kişinin nefes yolu kapatılmaz, aynı zamanda rahat bir his sağlanır. Yine hastalar için bir diğer önemli konu, işine ve normal yaşantısına ne zaman dönebileceği konusudur. Hasta burun ameliyatı sonrası bir gece hastanede yatırılır ve 5 ila 7 gün sonra tamponları alınır. Bazı hastalara 3 haftadan sonra masaj da önerilebilmektedir. Hastanın 6 ay boyunca gözlük takmaması önerilir. 2 ay boyunca deniz ya da havuza girmemeleri de gerekiyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS