Burun estetiğiyle ilgili merak edilenler

Burun estetiğiyle ilgili merak edilenler

Burun estetiği en fazla talep edilen estetik operasyonlar arasında yer alır. Burun şekillerinden rahatsız olup rinoplasti geçirmek isteyen hastaların operasyon hakkında merak ettiği birçok konu var. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Sabri Algun Aka, burun estetiğiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

Burun estetiği hem estetik hem de işlevsel sorunları düzeltmek için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Nefes alma işlevini sağlıklı bir şekilde yapabilmek ve yüzle uyumlu bir buruna sahip olmak kişinin hem genel sağlığını hem de ruhsal sağlığını olumlu yönde etkiler.


Ameliyat süreci hakkında


En çok merak edilen konuların başında ağrı ve ameliyattan sonra nasıl görünüleceğidir. Öncellikle operasyon sırasında genel anestezi uygulandığı için herhangi bir şekilde ağrı hissedilmez. Hastanın ihtiyacına ve cerrahın tercihine göre açık ya da kapalı teknik seçilebilir. Operasyon ortalama 2-2,5 saat sürer ve bu süre boyunca hasta uyku halinde olur. Genel aneztezi tercih ettiğimiz için hastaları 1 gece gözlem altında kalmalarını öneriyoruz. Ertesi sabah taburcu ediyoruz.


Zannedilenin aksine doyle adlı silikon tamponların çekilmesi sırasında ağrı olmaz. Ameliyattan sonra burnun üzerinde koruyucu bant, burun deliklerinde nefes almayı engellemeyen silikon splint, burun deliklerinin altında akıntıyı engelleyen sargı bezleri olur. Burnun içindeki ateller ortalama 3 gün sonra çıkartılabilir ve burnun üzerindeki koruyucu bant ameliyattan 7 gün sonra alınır. Burun estetiği sonrası olası ağrı riskleri için basit ağrı kesici ilaçların dışında genellikle ilaç kullanılmaz.


Ameliyat izleri hakkında


Burun estetiğinden sonra belirgin bir iz kalmaz. Kapalı teknikte kesiler burun deliklerinin içerisine açılır ve böylece yara izleri burun deliklerinin içinde kalır. Eğer açık teknik uygulanır ve burun deliklerini ayıran kısımdan kesi açılırsa zamanla azalarak gölge şeklinde hafif bir iz kalabilir.


Burun şekli hakkında


Günümüzde simülasyon cihazlarının kullanımı sayesinde burun şeklinin nasıl olacağı ameliyattan önce hastanın fotoğrafları üzerinden tasarlanabiliyor. Ve hasta ameliyata girmeden burun şeklinin nasıl olacağını görebiliyor.


Ameliyattan sonra birkaç hafta içinde yeni burun şekli büyük oranda ortaya çıkar. Burundaki hafif şişliklerin iyileşmesi ve burnun son şeklini almaya devam etmesi yaklaşık 12 ay devam eder. Olası şişlik ve morluk ilk 7 - 10 gün içinde geçer.


İyileşme süreci hakkında


Ortalama 1 hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ancak o zamana kadar iyileşme süreci ile ilgili talimatlara tam olarak uyum sağlamalısınız. Ameliyattan sonra güneş ışıklarından korunmak gerekir. Sauna, hamam, havuz, deniz gibi enfeksiyon kapma ihtimali olan yerlerden bir iki ay uzak kalmanız gerekebilir. Yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılabilir. Ağır aktiviteler için birkaç ay tam iyileşmenin sağlanması beklenmelidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS