Son Dakika

Çayı limonlu içmenin şaşırtıcı faydaları

A A

10.11.2021 - 16:25

Çayı limonlu içmek bazıları için keyifli bir alışkanlıktır ve çaya hoş bir aroma katar. Çayınızı limon dilimiyle içenlerdenseniz şanslısınız. Çaya limon sıkmanın faydalarını duyunca şaşıracaksınız..

Çayı limonlu içmenin şaşırtıcı faydaları

Parlak ve sulu limon dilimleri, keskin bir tat ve aroma katmanın yanı sıra, böbrek taşlarını yok etmek, cilt dokusunu inceltmek ve vücudu nemlendirmek gibi insan sağlığı için de sayısız fayda sağlar.

Çaya limon sıkarak veya limon dilimi atarak içmek düşündüğünüzden çok daha faydalı...

ÇAYI LİMONLU İÇMENİN FAYDALARI

Her gün çay içiyorsanız çayın antioksidan özelliklerinden de faydalanıyorsunuz demektir ancak bunun yanı sıra çayınıza bir dilim limon attığınızda faydalarının ciddi anlamda arttığını göreceksiniz.

İşte çayınıza limon atmanız için nedenler

Vücudu detoksifiye eder:

Limonlardaki sitrik asit içeriği dikkat çekici derecede yüksektir ve karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Sabahları ilk çayınızı limonla tüketmek, karaciğerde biriken tüm atık ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve böylece vücudun detoksifiye olmasını sağlar.

Sindirim fonksiyonunu artırır

Limon, basit şekerler ve diyet lifleri şeklinde bulunan karbonhidratların sadece küçük bir kısmını içerir. Bu lifler, basit şekerlerin işlenmesini yavaşlatma işlevi görür, böylece bağırsak sağlığını geliştirir ve metabolizmayı düzenler. 

Ağır bir yemekten sonra bir bardak limonlu çay yudumlamak, sindirimi önemli ölçüde artırır.

Hastalıklarla mücadele etmenizi kolaylaştırır

Çayınızı limonlu içtiğinizde limonun içerisindeki antioksidanlardan ve vitaminlerden de faydalanırsınız.

Vücut ağrısı ve balgam gibi rahatsızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Cilt sağlığını iyileştirir

Limonlu çay, ölü deri hücrelerini yok etmeye ve yüzünüzü gençleştirmeye yarayan büzücü özelliklerle doludur.

Ayrıca, akne , sivilce ve egzama ile etkili bir şekilde mücadele eden ve genel cilt sağlığını destekleyen anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

Kalp sağlığını destekler

Hesperidin ve diosmin gibi limonlarda doğal olarak bulunan bitki flavonoidleri, kolesterol düşürücü yeteneklere sahiptir. Ayrıca her akşam bir bardak ılık limonlu çay içmek kalp rahatsızlıkları ve felç oluşumunu önleyebilir ve kalp sağlığını büyük ölçüde iyileştirebilir.

Diş etlerinizi için de iyidir

Limondaki C vitamini ve sitrik asit seviyelerinin doğal olarak yüksek olması, sıcak bir bardak limonlu çayın ağrı giderici ve yatıştırıcı doğasıyla birleştiğinde, onu şişmiş diş etlerini tedavi etmek için etkili bir evde çare haline getirir.