Çikolata kisti kadınlar da kısırlığa sebep olabiliyor

Çikolata kisti kadınlar da kısırlığa sebep olabiliyor

Çikolata kisti kadınlar da kısırlığa sebep olabiliyor
expand

Çikolata kistinde ilaç tedavisi kısıtlı sonuçlar vermektedir. Özellikle çikolata kisti nedeniyle şiddetli ağrıları olan kadınların ağrılarının dinmesi ve adet düzeni için ilaç tedavisi uygulanabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mert Göl konu hakkında bilgiler verdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Cerrahi tedavi hastanın çikolata kisti sayısına, büyüklüğüne, konumuna göre tercih edilebilir. Özellikle hastaların gebe kalamama sorunu varsa laparoskopik ameliyat tercih edilmelidir.

Hastalık, karın boşluğunda inflamasyon oluşturması, tüp ve yumurtalıklarda yapışıklıklara yol açması nedeniyle rahim iç duvarının gebeliğe uygunluğunu bozmakta ve yumurtalık rezervinin azalmasına, dolayısıyla da kısırlığa yol açmaktadır.

ÇİKOLATA KİSTİ KENDİLİĞİNDEN YOK OLUR MU?

Küçük boyutlarda olan çikolata kistleri hastanın tetikleyecek yiyeceklerden uzak durması, ilaç tedavisiyle çok küçük boyutlarda olan endometriozis yok olabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ VE DEPRESYON

Çikolata kisti hastalığı sebebiyle yaşanan ağrı kadınların sosyal yaşamından geri kalmalarına neden olur. Yaşadığı semptomlar sebebiyle anksiyete, depresyon yaşamalarına neden olur.

ÇİKOLATA KİSTİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Çikolata kistinin neden olduğu hala bilinmemektedir. Yapılan araştırmalarda üreme çağındaki kadınlarda, obezite, kötü beslenme ve ailesinde çikolata kisti olan kadınlarda daha sık görülmektedir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow