hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cilt sağlığını bozan 9 kötü alışkanlık

  Cilt sağlığını bozan 9 kötü alışkanlık
  expand

  Cildin bakımı, sağlığı ve görünümü çok önemlidir. Cilt sağlığını korumak için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle cilt bakımında bazı doğru bildiğiniz yanlışlar cilt sağlığını ciddi anlamda bozabiliyor. Cilt sağlığını koruyabilmek için cildinizi temiz tutmanız, nemlendirmeniz ve her mevsim güneşten korumanız gerekiyor. Aydan Durak / Posta

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak cilt bakımı yapmanız şart. Beslenme biçimi ve bakım rutini cilt sağlığını doğrudan etkiler.

  Cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen bazı alışkanlıklar var. Bu kötü alışkanlıklar cildin erken yaşlanmasına, cildin kırışmasına, sivilce, akne ve siyah noktaların artmasına sebep olabiliyor.

  1- GÜNEŞ KREMİ SÜRMEMEK

  Güneş kremi sürmeyi ihmal etmek büyük bir hatadır. Güneş koruyucu krem kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmak erken yaşlanmaya, güneş yanığına neden olur.

  Cilt kanserine yakalanma riskiniz artar. Bulutlu günlerde bile dışarı çıkmadan önce daima güneş koruyucu krem sürün. SPF 30 olan güneş kremlerinizi cildinize uygulayabilirsiniz.

  2- MAKYAJLA UYUMAK

  Makyajla uyumak gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Buna bağlı olarak sivilce ve akne gibi sorunlar ortaya çıkar. Tüm makyajı ve kirleri çıkarmak için uyku öncesinde cildinizi bir jel ya da köpük yardımıyla temizlemeyi alışkanlık haline getirin.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3- YÜZÜ AŞIRI YIKAMAK

  Cildinizi yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırmak için temizlemeniz gerekir. Ancak cildi aşırı yıkamak doğal yağları yok eder ve cildin nem dengesine zarar verir. Cilt bariyerini bozar.

  Cildinizi mutlaka nazik bir temizleyici yardımıyla sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez temizlemeniz yeterli olur. Cilt temizleyicilerinin mutlaka cilt tipine uygun olup olmadığına dikkat edin.

  4- SICAK SU İLE CİLT TEMİZLİĞİ

  Sıcak su ile cildinizi temizliyorsanız cildinize büyük zarar veriyor olabilirsiniz. Sıcak su doğal yağ dengesini bozar. Cildi kurutur ve tahriş eder. Sıcak su kullanmak cildin nem dengesini bozar. Cildin nem dengesini bozmamak için ılık su kullanmanız önerilir.

  5- YETERİNCE NEMLENDİRMEME

  Cilt her zaman neme ihtiyaç duyar. Cildi korumanın en kolay yollarından biri düzenli olarak nemlendirici uygulamak. Nemlendiriciyi atlamak veya cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmamak kuruluk, pul pul dökülmeye sebep olur. Hatta yağ üretimini artırabilir. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçerek cildinizi temizledikten sonra masaj yaparak uygulayın.

  6- İÇERİĞİ SERT BAKIM ÜRÜNLERİ

  Bazı cilt bakım ürünleri cildi tahriş edebilecek zararlı içeriklere sahiptir. Alkol, parfüm ve sülfatlar barındıran sert içerikler cilde zarar verir. Özellikle hassas bir cildiniz varsa nazik ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih etmeniz önerilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  7- SİVİLCELERİ SIKMAK

  Sivilceler en yaygın görünen cilt sorunlarının başında gelir. Sivilceleri sıkmak cilde büyük zarar verir. Sivilceleri sıkmak iltihaplanmaya, lekelere ve bakterilerin artmasına sebep olur. Cilt sağlığınız için sivilceleri sıkmamanız gerekir. Sivilceler için mutlaka bir uzman desteği alarak doğru tedavi yöntemini uygulamanız gerekir.

  8- PEELİNG YAPMAMAK

  Peeling, ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Hücre yenilenmesini teşvik eder. Taze ve canlı bir cilde sahip olmanıza yardmıcı olur. Peeling sayesinde gözenekleriniz nefes alır. Ancak aşırı peeling yapmak cildinize zarar verir. Bu sebeple nazik bir peeling tercih edin ve haftada en fazla 1-2 kez cildinize peeling uygulayın.

  9- BOYUN BÖLGESİNİ İHMAL ETMEK

  Cilt bakımı yaparken boyun ve dekolte bölgesi genellikle ihmal edilir. Boyun ve dekolte bölgeleri genellikle gözden kaçar. Ancak boyun bölgesini ihmal etmek kırışıklıkların artmasına ve cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Bu bölgeye de nemlendirici ve güneş kremi uygulamanız önerilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow