Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Diş Çürüğü Ağrısı Evde Tedavi Edilir Mi?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Diş Çürüğü Ağrısı Evde Tedavi Edilir Mi?

Diş ağrısı insan hayatını olumsuz derecede etkileyen ve genellikle herkesin karşılaştığı sorunlardan birisidir. Pek çok kişi bu rahatsızlıktan dolayı diş hekimlerine başvurmaktadır. Diş ağrısı için uygulanabilecek pek çok tedavi yöntemi bulunuyor iken evde doğal yöntemlerle de ağrıyı kesmek mümkünüdür. Çürük diş ağrısının geçmesi için bazı yöntemler ile ağrılar geçirebilirsiniz.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş ağrıları günümüzde en çok şikayet edilen sağlık sorunlarından birisidir. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu ağrılar geceleri de uykusuzluğa neden olabilmektedir. Diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna evde uygulanabilecek pek çok yöntemin var olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

- Soğuk Kompres: Diş ağrısı şikayetlerinde yanağın dışında yaklaşık 20 dakika boyunca soğuk kompres uygulamaz ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Soğuk kompresin ağrılı bölgeyi uyuşturduğu ve bundan dolayı rahatlama sağladığı, ayrıca iltihaplara karşı şişlikleri de azalttığı bilinmektedir. Soğuk kompresler diş ağrılarında büyük rahatlamalar sağlayabilir. Fakat kesin çözüm gerektirmemektedir. Bu nedenle çürük diş ağrılarının iyileşmesi için diş hekimine görünmek gerekmektedir.

- Karanfil Yağı: Karanfil yapının doğal bir anestezik olan öjenol içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır. Diş ağrısı ile ilişkili olan şişliklerde karanfil yağının büyük etkisi olmaktadır. Bir pamuk yardımı ile karanfil yağının ağrıyan dişlere ve diş etlerine sürülmesi diş ağrısının azalmasına yardımcı olacaktır.

- Tuzlu Su: Ilık tuzlu su ile ağız çalkalamak ağrıyan dişlere rahatlama sağlamaktadır. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz eklenerek bu karışımın ağız içerisinde gezdirilmesi gerekir. Ardından su tükürülmelidir. Fakat suyun sıcak veya soğuk olmaması çok önemlidir. S mutlaka ılık olmalıdır.

Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağız ve diş bakımı şüphesiz herkes için çok önemlidir. Bu nedenle dişlerde oluşan çürüklerde oluşan ağrılar kişileri oldukça olumsuz etkilemektedir. Dişleri günlük düzenli fırçalamak çürümeyi engellenmesinde en öneli etkendir. Bunun dışında çürümüş olan dişlerdeki ağrıları azaltmak için bazı yöntemler de bulunmaktadır.

Dişlerin çürümesinin ardından yapılması gereken şeylerden birisi diş hekimi doktoruna başvurmaktır. Çürük diş ağrıları için diş hekimleri genel olarak ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Düzenli olarak kullanılan antibiyotikler sonrasında çürük dişler için bazı uygulamaklar hekimler tarafından yapılabilir. Bunlardan birisi çürük olan bölgenin tamamen temizlenmesi çürüğün yayılmasının engellenmesidir. Geçmeyen çürük diş ağrılarında hekimler bazen çürük dişleri de çekebilmektedir.

Diş Çürüğü Ağrısı Evde Tedavi Edilebilir mi?

Diş kökünde meydana gelen hasarlar ağrı, şişme, apse ve iltihaplanmalara neden olmaktadır. Diş kökünde oluşan çürümelerde dolgu tedavisi yapılabilmektedir. Bunun dışında diş hekimleri tarafından kanal tedavisi uygulanabilmektedir. B nedenle diş çürümesi durumunda mutlaka diş hekimlerine başvurulması ve gerekli tedavinin başlaması gerekmektedir.

Diş çürüğü ağrılarının evde tedavi edilip edilememesi de sık sorulan sorulardan birisidir. Diş çürümeleri evde tedavi edilmemektedir. Fakat ağrıları azaltmak için uygulanabilecek doğal yöntemler bulunmaktadır. Evlerde diş ağrısının geçmesi için nane çayı tercih edilebilir. Bunun için kullanılmış çay poşetinin soğuması beklenmeli ve ılık bir duruma geldiğinde çürük bölgeye uygulanmalıdır.

Diş ağrılarında evde kullanılabilecek yollardan birisi de sarımsaktır. Sarımsak tıbbi özellikleri ile tanınmış ve birçok tedavide kullanılan bir besindir. Diş ağrılarına neden olacak ağrılar için sarımsak ağrı kesici özelliği görebilmektedir.

Bunlar dışında çürük dişlerin ağrılarını azaltmak için vanilya özü de tercih edilebilir. Vanilya özünün bilimsel olarak kanıtlanmış antioksidan özelliğine sahiptir. Oksijenli su ile gargara yapmak ağrıyı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olurken oksijenli su plakları da azaltabilir. Ayrıca diş eti kanamalarına da iyi gelmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS