Daha iyi bir siz için vizyon çalışması

Daha iyi bir siz için vizyon çalışması

Daha iyi bir siz için vizyon çalışması

Kişisel vizyon bireyin kendini ileride nasıl görmek istediği, nasıl bir sonuca ulaşmak istediği ve bu hayali için adım atmaya, hedefini netleştirmeye başlama durumudur. Her insan yaşamında daha fazla iyi ve daha fazla güzellikler olsun ister. Yalnız vizyon çalışmalarında hedefe ulaşmak için mevcut durum, bireyin yaşantısı, kapasitesi, değerleri, iç motivasyonu yapabilirlik ve sürdürebilirlik için önemlidir. Her insan farklı zihin kodlarına sahiptir ve herkesin yaşamdan beklentisi farklıdır. Bu sebeple tek tip çalışma herkesi aynı sonuca götürmez. Vizyon çalışması size özel olmalıdır. Sizin mevcut koşullarınızla hedefiniz arasında gideceğiniz bu yolda vizyon belirlemeyi kolaylaştıracak bazı teknikler ileteceğim. Kişisel Gelişim ve Enerji Eğitmeni Sevgi Keleş yazdı... (Pembenar)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Önce hayal edin

Hayal etmek, zihninizin durumu o an gerçek gibi algılamasına katkı olduğundan hedeflediğiniz, varmak istediğiniz noktayı hayal edin ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Bu hedef gerçekleştiğinde hissedeceğiniz duygunun bedeninizde yayılmasına izin verin. Bu teknik hedefe giderken içsel motivasyonumuzu artırmak ile birlikle hayal ettiğiniz konunun size doğru gelmesi için frekansınızı da yükseltir.

Hedef size mi ait yoksa başkasına mı?

Bazen çevrenizdekilerin sizin yerinize hedef belirlemeye çalıştığını görmüşsünüzdür. Bazen de siz kendinize özgün olan hedefi seçerken bir başkasını kopyalamışsınızdır. Her iki durumda da hedef size ait değilse hedefe ulaşsanız dahi kendinizi tatmin, başarmış hissetmeyebilirsiniz. Hedefinize dışardan birisi “şu daha iyi olur, bu tam sana göre” dediğinde bu bakış açısını düşünmek, kendiniz için en doğru hedefe yürümeniz için bir uzmandan destek alabilirsiniz. Ne başkasını kırmamak adına istemediğiniz bir hedefte olmak ne de sırf başkası önerdi diye reddetmek pozitif katkı olmayabilir. Durumu objektif bir şekilde derinlemesine ele almak daha katkı doludur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki ya hedefinizi kendiniz seçebilecekken kolaya kaçıp başkasının izlediği yolları izlersek ne olur? Her gömlek herkeste aynı olmaz bu sebeple hedefiniz özgün olmalıdır. Unutmayın siz özel ve teksiniz, hedeflerinizde gidiş yolunuz da öyle olmalıdır. Bu netliği yakalamak için aşağıdaki soruları kendinize sorup cevaplarını kâğıda yazıp kendinizi objektif değerlendirmek size harika alan açacaktır.

Örneğin; iş konusunda hedef çalışması yapacaksınız diyelim:

-İş alanında en iyi bildiğim konular neler?

-Hangi konularda daha tecrübeye sahibim?

-Nasıl bir kitleye hitap ediyorum?

-Hedefim ile şu anki işimin arasında bağ var mı yoksa birbirine zıt mı duruyor?

-Hedefimi gerçekleştirebilmek için ne kadar süreye ihtiyacım var?

-Hedefim için kendimi geliştirmem gereken alanlar neler?

-Hedefim için ilk adım olarak nereden başlamalıyım?

-Hedefimi elde ettiğimde bunu sürdürebilir miyim?

-Hedefimle ilgili bilmem gereken yasal prosedürler, yaptırımlar neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

-Hedefimle ilgili hangi katkı alabileceğim kaynaklara sahibim?

-Hedefe ilerlerken olası bir pürüzü aşmak için alternatif yollarım var mı?

Bu sorular daha da genişletilebilir. Siz ne kadar kendinizi ve hedefinizi tanırsanız vizyon yolculuğunuz o kadar rahat olur. Kendinizi ve hedeflerinizi tanımadan kurulan hayaller bir süre sonra ağır hissetmenize sebep olur. İç sesiniz bir yerde tıkanıklık var gibi hissettirir. Kulağa güzel gelen her hedef herkes için uygun değildir. Hedef; gerçekleşmesi olası olan, sizinle ve hayatınızla uyum halinde olan olmalıdır. En büyük başarı kolaylıkla yapabildiklerinizde gizlidir.

Artık ilk adım zamanı

Hedefiniz netleşti. Kendinizin en iyi versiyonu olmak adına adım atma zamanı. Başlamak bitirmenin yarısı derler, ertelemeden hedefiniz hazır netleşmişken ilk adıma odaklanmak gerekir. Bu adımı belirlerken şu sorular farkındalığınızın artmasına katkı olur.

-Vizyon yolculuğumda adım atmak için neye ihtiyacım var?

-Başka neler ekleyebilirim?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

-İlk nereden başlarsam kendimi daha motive hissederim?

-Bu yolculuk kaç adımda tamamlanabilir?

-İlk adım için dışsal bir kaynaktan destek alabilir miyim? Alabilirsem bunlar kimler?

İlk adım ile artık bir yolculuğa başlamış oluyorsunuz. Hedefe ulaşmak için olabildiğince hedefe karşı sapma yapmamaya çalışmak önemlidir. Odağınız hedefinizde olursa dağınık bir enerji yaymazsınız. Hedefe doğru ilerlerken değişiklik yapma isteği gelebilir. Ya da hedefinizi güncellemeniz gerekebilir. Hayatta her şey kontrol edilemez bazen süreler, hedefler tekrar tekrar düzenlenir. O zamanki mevcut durumunuzu göz önüne alarak çalışmayı baştan yapmanız gerekebilir. Seçimlerimiz ve düşüncelerimizi biz yönetiriz onlar bizi değil. Bu yüzden her zaman seçme hakkınız olduğunu unutmayın.

Hangi konuda ilerlemek isterseniz o isteğin altında sadece kendi yetenekleriniz, sizin hayalleriniz, sizin yapabilecekleriniz olsun. Çok harika bir yemek var diyelim dünyaca ünlü, muazzam güzel gözüküyor, çok popüler çoğunluk beğendi diye siz de sipariş ettiniz heyecanla beklediniz. Bu sipariş için maddi manevi kendinizi hazırladınız tüm masadakilere bu yemeğin sizin için önemini anlattınız. Yemek geldiğinde ise tadının aslında size hiç de uygun olmadığını, umduğunuz gibi olmadığını görebilirsiniz. Şimdi 2 seçeneğiniz var ya çok emek verdim çevreye kendime karşı çok istekli göründüm, istemesem de belli etmeden yiyeyim onlar yapabildi ben yapamadım durumu yaşanmasın. Ya da bu bana göre değilmiş, olsun denemiş oldum, sevdiğim beni iyi hissettirecek şu an ne seçip yiyebilirim diye düşünerek yeni bir seçim yapabilirsiniz Bu örnek hayatımızdaki her şey için geçerlidir. Bazen hedeflediğiniz şeyle uyumlu olmadığınızı geç anlarsınız fakat çok emek verilmiştir. Çevrenizi ikna edercesine istemişsinizdir o an değişiklik yapmak zor gelebilir. Öyle anlarda yaşamınıza dışarıdan bakıp yeniden kendinizi ve sizi mutlu edecek gerçek hedeflerinizi gözden geçirip bu çalışmayı tekrar yapmanız gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dilerim tüm hedefleriniz sevgiyle, kolaylıkla, mucizelerle size ve bütüne katkı sağlayarak olsun.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber