Deve Dikeni Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Deve Dikeni Az Bilinen Faydaları

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Deve Dikeni Az Bilinen Faydaları

Papatya ile aynı bitki ailesinden olan deve dikeni, çiçekli bitkiler gurubunda yer alır. Karaciğer problemleri başta olmak üzere, birçok farklı alanlarda, sağlığın iyileştirilmesi için tüketilebiliyor. Diyabet, mide rahatsızlıkları, safra kesesi rahatsızlığı gibi çok sayıda hastalık için kullanılabilir. 30 İLE 100 santim aralığında boya sahip olan deve dikeni, köşeli gövdeye ve dikenlere sahiptir.

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

Deve dikeninin, sağlık açısından onlarca faydası bulunuyor. Karaciğer başta olmak üzere, her organa fayda sağlayan deve dikeni, uzmanların önerisiyle kullanılabilir.

Karaciğeri Korur

Karaciğer hastalıkları denilince akla gelen ilk bitkilerden olan deve dikeni, her anlamda önemli faydalara sahiptir. Alkolik karaciğer hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğer kanseri gibi pek çok etkende deve dikeni iyileştirici görev görebilir. Araştırmalara göre deve dikeni belirtilen karaciğer rahatsızlıklarına sahip kişilerde fayda sağlamıştır.

Kemik Sağlığını Korur

Yaşın ilerlemesi veya diğer çevresel faktörler, kemik rahatsızlıklarına neden olur. Genelde yavaşça gelişen bu rahatsızlık, ilerledikçe kırılgan kemikleri ortaya çıkarmaya başlar. Kemik yapısına karşı koruyucu etkisi olan deve dikeni bu akımdan iyileştirme için tüketilebilir.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Deve dikeni, 2 bin yıldan bu yana nörolojik rahatsızlıkların tedavisi edilmesi için kullanılıyor. Bunun yanında, beynin fonksiyonlarını yerine getirmesi anlamında yardımcı görev görüyor.

Kolesterol Düşürücü Etkisi Bulunur

Deve dikeni, vücut için farklı alanlarda fayda sağlayabilir. Yüksek kolesterolün düşürülmesi de bu alanlar arasında yer alabilir. Kolesterolün dengelenmesinde uzun yıllardan bu yana deve dikeni kullanılıyor.

Kansere Karşıdır

Deve dikeni, vücudun aksama denilen bölgelerinde iyileştirme sağlar. Kanserli hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kanserli hücrelerin oluşmasına karşı set oluşturur. Bu sayede hem kanseri önler hem de var olan kanserin vücutta yayılmasına engel olur.

Anne Sütünün Artması Konusunda Önerilebilir

Deve dikeni, bazı uzmanlara göre anne sütünün artması konusunda faydalar sağlayabiliyor. Bu nedenle bu uzmanlar tarafından süt arttırma amaçlı önerildiği görülmüştür. Fakat net şekilde bu yönde kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin araştırmalar halen devam ediyor.

Deve Dikeni Neye İyi Gelir?

Deve dikeni faydaları konusunda pek çok tavsiye alanları vardır. Özellikle uzmanlar, deve dikeninin, insan sağlığı için oldukça değerli konularda tavsiye edilebileceğini belirtiyorlar.

Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Vücudun zehirli atıklardan arınması konusunda önemli görev görür.

Vücuttaki fazla yağların yakılmasına olanak tanır. Fazla kilolardan kurtulma şansı tanır.

Şeker hastalığını önleyici etkisi olduğu hakkında bazı bilgiler mevcuttur.

Romatizma hastalıkların tedavi edilmesi için deve dikeni tercih edilebilecek bitkiler arasında yer alır.

Vücudun toksinlerden temizlenmesi hususunda faydaları olduğu biliniyor.

Deve Dikeni Az Bilinen Faydaları

Deve dikeninin, sayısı tam olarak bilinmeyen önemli miktarda faydası mevcut. Karaciğer hastalıklarına iyi geldiği, beyin fonksiyonlarını geliştirdiği ve kemik sağlığına iyi geldiği bilinen durumlar arasında. Ancak halk arasında neredeyse hiç bilinmeyen önemi faydalara sahiptir.

Deve dikeni, düzenli ve uzman tavsiyesi üzerine kullanılırsa, migren ataklarının azalmasına yardımcı olabilir.

Safra kesesindeki hastalıkların tedavisinde tercih edilebilir.

İlaçların yan etkilerinden vücudu korur.

Deve Dikeni Nasıl Hazırlanır?

Deve dikeninin yaygın kullanımı, çay şeklinde getirilip tüketilmesi şeklidir. Bunun yanında, faydaları azaltılmamış ve içerisinde katkı maddeleri olmayan doğal kapsül şekline getirilmiş formu da tercih edilebilir.

Çay şeklinde kullanımı için ilk olarak tohumlar hazırlanmalı yanında kaynamış sıcak su koyulmalıdır. 1 çay kaşığı kadar deve dikeni tohumunu, 1 bardak su içerisine ekleyerek 15 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Daha sonra tüketilebilir.

Deve Dikeni Kullanım Alanları

Deve dikeninin kullanım alanları birbirinden farklıdır. Fakat genel olarak insan sağlığına fayda sağlayabilmesi amacıyla tercih edilir. Karaciğerin iyileştirilmesi, kemiklerin sağlığını korunması, ciltte meydana gelen bazı hasarların tedavisi, kullanım alanları arasında yer alır. Kullanmadan önce mutlaka uzman görüşüne başvurulmalı, buna göre tüketilmelidir.

Deve Dikeni Yan Etkileri Var mı?

Deve dikeni kullanımından önce mutlaka uzmanlardan gerekli bilgiler alınmalıdır. Bu bitkiyi kullanmadan önce uzmanlara danışılmadığı zaman, çeşitli hastalıklara yol açabilir. Deve dikeninin ortaya çıkardığı yaygın yan etkiler bulunur.

Hazımsızlık ve kabızlık.

İshal.

Mide bulantısı ve midede doluluk hissi.

Bağırsak hareketlerinde farklı durumların yaşanması.

Ciltte kızarmalar ve diğer cilt hastalıkları.

Uykusuzluk ve keyif bozukluğu.

Bu yan etkiler, genellikle bilinçsiz tüketimde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle mutlaka uzmanlara danışıp tüketmelisiniz.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS