Dijital lingual ortodonti nedir?

Dijital lingual ortodonti nedir?

Ortodontist Yrd. Doç. Dr. Cihan Aydoğan, ortodontik tedavide (çapraşık ve ayrık diş) saklı lingual diş telleri uygulamasını sizler için anlattı.

Saklı lingual diş telleri, dişlerin iç tarafında bağlanan ve tamamen görünmez olan ortodontik tedavi materyalleridir. Çapraşık ve ayrık diş problemi olan ama diş teli uygulamalarının olumsuz görüntüsü nedeniyle tedaviye başlayamayanlar için uygun bir seçenektir.

Dijital lingual ortodonti uygulamasının avantajı sadece görünmez olması değil, tedavinin her aşamasında uygulanan dijital teknoloji ve yazılımlar sayesinde sürecin çok daha konforlu, hızlı ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktır.

Dijital lingual ortodontinin avantajları

Dijital lingual ortodontinin bazı gelişmiş özellikleri; kişiye özel tedavi planı ve dijital gülüş tasarımı sağlamasıdır. Bu modern uygulamada özel yazılımlarda yapılan planlar tedavi seyrinin en doğru şekilde takip edilmesini sağlar. Lingual apareyler sayesinde hem yetişkinler hem de çocuklar için en doğru biçimde kalıcı ortodontik tedavi imkanı sunar.

Dijital lingual ortodontik uygulamalarda birkaç ay gibi kısa bir süre içinde oldukça hızlı ve konforlu biçimde hayal edilen gülümsemeye oluşmaya başlar. Lingual diş telleri dişlerin iç yüzeyine yerleştirilir, böylece kimse fark etmeden dişleri olması gereken hizaya getirirler. Dijital lingual ortodontide özel bilgisayar yazılımlarında her hastaya özel olarak tüm dişler için tasarlanan braketler ve teller 3 boyutlu yazıcılar aracılığı ile üretilir.

Dijital lingual ortodonti, dişlerdeki basıncı azaltmak için hafif kuvvetli yüksek teknoloji telleri kullanır. Tedavi planının geliştirilmesi ve apareylerin doğru çalışacaklarından emin olmak için dijital olarak oluşturulmuş tedavi sonu modellerinin üretimi de sağlanır.

Dijital lingual ortodonti tedavisi her yaş grubu ve her yaşam tarzı için idealdir, böylece rahatça yenebilir, içilebilir ve spor yapılabilir. Dişlerin tam 3 boyutlu kontrolü ve tam görünmezlik ile her türlü maloklüzyonu tedavi etmek için en estetik çözümü sunar.

CAD-CAM cihazlarının kullanılmasıyla, lingual ortodonti de daha öngörülebilir bir tedavi haline gelmiştir. Dijital planlama ve kişiye özel yaklaşım, lingual ortodontiyi doktorlar için de daha kullanıcı dostu hale getiriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS