hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dijital oyunlar alzheimer için umut olabilir

  Dijital oyunlar alzheimer için umut olabilir
  expand
  KAYNAKİHA

  Yaşlı bireylerin bilişsel becerileri için dijital oyunların geliştirilebileceğini ve bu oyunların alzheimer için umut olabileceğini söyleyen bilgisayar uzmanları, “Alzheimer ve Demans hastalığı için mantık ve problem çözme oyunları geliştirilebilir ve dijital oyunlar bu rahatsızlıkları engelleyebilir” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaşlı bireylerin dijital cihazlara ilgi duyduğunu ve bu sayede alzheimer ve demans hastalığının önüne geçilebilecek dijital oyunların geliştirilebileceğini vurgulayan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Samur; “Yaşlı bireylerin dijital cihazlarda internette araştırma yapma, öğretici uygulamalar kullanma, hızlı düşünüp çabuk karar verme ya da akılda tutma becerilerini geliştirmeye yönlendiren uygulamalar kullanmaları beyin gelişimleri açısından yararlı olabilir” dedi.

  Hollywood'da rol almış Türk oyuncular

  Genç kız kendisini oyuncak bebeğe dönüştürdü

  Son zamanlarda yaşlılarla yapılan araştırmalara göre yaşlı bireylerin aksiyon, yarış ve strateji tarzı oyunlar oynadıklarında hızlı düşünme, çabuk karar verme, görsel işleme, zihinsel esneklik, kısa süreli hafızayı etkili kullanma gibi becerilerinde de gelişme olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Samur; “Yaşlı bireylerin dijital oyunlar oynadığı esnada beynin aktif olmayan bölgelerinin aktifleştiği, beyin hareketlerinin önemli derecede arttığı ve hatırlama becerilerinde gelişmeler olduğu gözlemleniyor. Bu nedenle yaşlı bireylerin alzheimer ve demans rahatsızlıkları için, onlara en uygun olan dijital oyunlar geliştirilebilir” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırmalar da destekliyor

  Yapılan akademik bir çalışmada bir yıl boyunca her seviyede gittikçe zorlaşan oyunlar oynayan 50 yaş ve üstü bireylerin bilişsel işlem hızlarında birkaç senede gerçekleşebilecek artış görüldüğünü de söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yavuz Samur, “55-75 yaş arası bireylerle yapılan araştırmalarda 3 boyutlu mantık ve problem çözme oyunlarını oynayanların bilişsel problemlerinin azaldığı hatta bu şekilde demans hastalığının bile önlenebileceği yönünde sonuçlar bulunuyor” dedi.

  'Uzun süredir su hortumuyla dövüyorduk, öldü'

  Para nakil aracını soydular

  Başka bir araştırmaya göre ise 60-85 yaş arası yetişkinlerin 6 ay boyunca ayda 12 saat bilişsel becerilere odaklanan oyunlar oynayarak, 6 ayın sonunda bireylerin çoklu işlem becerilerinin geliştiğini de ifade eden Yrd. Doç. Dr. Samur, “Bu araştırmayla birlikte yaşlı bireylerin kısa süreli hafızada daha çok bilgi tutabildiğini ve dikkat becerilerinin güçlendiği sonucuna varılıyor.

  Öte yandan yine araştırmalara göre bisiklete binme, dans etme, kayak yapma gibi vücudun fiziksel etkinliklerini tanıyıp algılayabilen dijital egzersiz oyunlarının insanlara zihin fonksiyonlarını geliştirmelerinde yardımcı olabiliyor.

  Bu oyunlar genel zihinsel sağlıklarını anlamlı bir şekilde geliştirebilir. Özellikle Tetris, PacMan, Yılan Oyunu ve Super Mario gibi oyun uygulamalarını hem yaşlılarımızın aşina olduğu hem de rahatlıkla kaliteli zaman geçirmek için oynayabileceği ve zihinsel becerilerini geliştirebileceği oyunlar olarak gösterebiliriz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sadece dijital değil fiziksel etkinlikler de yapılmalı

  Yaşlılarımızın fiziksel etkinlikleri de mümkün olduğunca yapmaya çalışması gerektiğinin önemini de vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Samur; “Yaşlıların kaliteli dijital oyunlar oynamalarının yanı sıra mümkünse gerek aile bireyleriyle gerekse arkadaşlarıyla fiziksel ve kutu oyunları oynamaları, ek olarak gün içinde fiziksel etkinliklerine yeterince zaman ayırmaları çok önemlidir. Son olarak yeni konular öğrenmeye çalışma, ezber yapma, yeni yerler keşfetme gibi etkinlikler de yaşlı bireylerin beyin gelişimlerinde önemli yer tutmaktadır” ifadelerini kullandı.

  Ayrıca geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2017 istatistiklerine göre, ülkemizde internet kullanan yaşlı bireylerin oranı yüzde 2,7 kat arttı. İnternet kullanan 65-74 yaş grubundaki yaşlı bireylerin oranı 2013 yılı Nisan ayında yüzde 4,2 iken, 2017 yılının aynı ayında yüzde 11,3'e yükseldi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow