hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Diyetisyenden bayram uyarısı: “Fazla et tüketmek, kronik hastalıklara sahip bireylerde risk oluşturmaktadır”

  Diyetisyenden bayram uyarısı: “Fazla et tüketmek, kronik hastalıklara sahip bireylerde risk oluşturmaktadır”
  expand
  KAYNAKİHA

  Kurban Bayramı’nda yanlış beslenmekten kaçınılması gerektiğine değinen Diyetisyen Zeynep Ece Sungur, “Kronik hastalıklara sahip bireyler için kırmızı et tüketiminin artması sağlık durumları yönünden risk oluşturmaktadır” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Zeynep Ece Sungur, Kurban Bayramı’nda beslenme konusunda açıklamalarda bulundu.

  Bayramda beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken Uzm. Dyt. Sungur, “Birlikte yemek yemenin kıymetli olduğu bu günlerde normalden daha fazla kırmızı et, hamur işi yiyecekler ve tatlıların tüketilmesi hazımsızlık, şişkinlik gibi sindirim problemlerine neden olabilmektedir.

  Ayrıca kronik hastalıklara sahip bireyler için kırmızı et tüketiminin artması sağlık durumları yönünden risk oluşturmaktadır. Bayram dönemlerinde bazı küçük beslenme önlemleriyle hem sağlığınızı koruyabilir hem de bu güzel günleri çok daha keyifli hale getirebilirsiniz ”dedi.

  Sungur, Kurban Bayramı boyunca sabah kahvaltıyla başlanılması, tüketilen kırmızı etin miktarına ve saatine dikkat edilmesi, etin pişme yöntemi ve tüketim şekline dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, su tüketiminin ihmal edilmemesi, şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütü tatlıların tercih edilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması önerilerinde bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow