Diz ağrısı ve kök hücre uygulaması

Diz ağrısı ve kök hücre uygulaması

Günlük yaşam kalitesini etkileyen ve her yaş grubunda görülebilen diz ağrıları, üzerinde durulması gereken bir sağlık problemidir. Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, diz ağrısında kök hücre tedavisi uygulaması hakkında merak edilen tüm ayrıntıları sizler için anlattı.

Diz ağrısı denildiğinde akla birçok neden gelmektedir. İltihaplı romatizma, burkulma, menüsküs, osteoartrit, bağlarda kopma, tendon sorunu, diz kapağında aşınma, kıkırdak erimesi gibi birçok neden diz ağrısına sebep olmaktadır. Bu geniş yelpazeden bakıldığında; diz ağrısı genç yaşlı herkesi etkileyen bir sağlık sorunudur. Diz ağrılarında kök hücre tedavisi çok güncel bir tedavi olup oldukça etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.


Kök hücre tedavisi ile diz ağrılarından kurtulmak mümkün


Kök hücre tedavisi günümüzde en popüler tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden bazılarında sadece kök hücre, bazılarında ise kök hücreye benzer hücreler kullanılmaktadır. Özellikle; diz ağrılarında kök hücre, bu bölgelerde bozulmuş olan yapıların tedavi edilmesine yardım eder. Hücreler, dokular ve organlar bazen hastalık, yaralanma ve genetik koşullar nedeniyle kalıcı olarak hasar görebilir veya kaybedilebilir. Kök hücreler, daha sonra hasar gören veya kaybolanların yerine geçmek üzere vücuda nakledilebilen yeni hücreler üretmeye yardımcı olur. Kök hücre terapisi, uzun süreli semptom rahatlaması ile etkili bir diz ağrısı tedavisi seçeneği olma potansiyeline sahiptir. Erişkin kök hücrelerinin birincil rolü; sağlıklı dokuyu korumak, ölmekte olan veya hasar gören hücreleri yenileyerek hasarlı dokunun iyileşmesini başlatmaktır. Dizlere enjekte edildiğinde, kök hücreler hasarlı kıkırdağı bulma ve onarımı başlatma potansiyeline sahiptir. Büyük hacimli kök hücrelerin enjeksiyon yoluyla verilmesi, iyileşme yanıtını başlatmaya yardımcı olabilir. Kök hücre tedavisi; dejeneratif diz kıkırdağı, kısmen yırtılmış tendonları tamir edebilir ve ağrıyı dindirebilir.


Kök hücre tedavisi nasıl yapılmaktadır?


Kök hücre tedavisiyle hem bozulan yapılar yenilenir hem de ağrı zaman içerisinde geçer. Kök hücre alınabilecek en uygun yer; kemik iliği ve karındaki yağ tabakasıdır. Her birinde hastanın kendi dokuları kullanılmaktadır. Hastanın karın bölgesindeki yağ dokularına girilir ve yağlı dokulardan bir miktar alınır. Yağlı alanlardan alınan kök hücrelerden de eklem ve bağ dokusuna uygun olan yavru hücreler alınır. Bunlar daha sonra uygulanacak olan uygun eklemlere, bağ dokusuna ve ligamentlere uygulanır. İşlem hücrelerden az az alınarak yapılır. Buradan alınan hücreler ana kök hücrelerdir. Daha sonra ise başta diz ağrıları olmak üzere omuz ağrıları ve ayak bileğine uygulanma alanları vardır. İçinde bir ilaç olmadığı için hastaya herhangi bir zararı yoktur. Hastaya narkoz ve kesi uygulanmadığı için uygulanması kolaydır. Bu uygulamaların uzman kişiler tarafından yapılması oldukça önemli bir faktördür.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS