Doğal Taş İsimleri: Değerli Taşlar Listesi ve Faydaları....

Doğal Taş İsimleri: Değerli Taşlar Listesi ve Faydaları....

Doğal Taş İsimleri: Değerli Taşlar Listesi ve Faydaları....

Doğal taşlar, binlerce yılda, hem yeryüzü şekillerine hem de doğa olaylarına bağlı olarak kendi kendilerine oluşan, son derece değerli ve faydalı taşlardır. Bu taşlar çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra bileklik, halhal, küpe, yüzük ve kolye gibi takıların yapımında kullanılır. Bunun dışında cam sanayinde, aksesuarlarda, süs eşyalarında ve tekstil sektöründe de kullanım oranı oldukça yoğundur. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğal Taş İsimleri

1- Mermer 

Günümüzde, özellikle endüstriyel alanda en çok kullanılan doğal taşların başında mermer geliyor. Hem kolay bulunması hem de çevre ve iklim şartlarına karşı mukavemet gücü yüksek olması nedeniyle tercih edilen mermerlerin en çok kullanıldığı sektörler inşaat, dekorasyon ve heykelciliktir. Dayanıklı olmasının yanı sıra güneşte renk değiştirmemesi nedeniyle dekoratif bir taş çeşidi olan mermerler, kolayca şekil alır. 

Ülkemizde en çok mermer çıkarılan şehir Balıkesir'dir. Bu nedenle "Balıkesir mermeri" adıyla bilinen özel bir mermer çeşidi de bulunmaktadır. Harmankaya, rapsodi ve crema nuova da en çok çıkarılan ve kullanılan mermer çeşitleri arasında yer alır. 

2- Granit 

Mermer kadar dayanıklı olan granit, hem leke tutmaz hem de su geçirmez. Sert yapısı sayesinde dış mekanlarda sıklıkla kullanılan granit, mobilya ve aksesuarlarda, havuz yapımında ve asansörlerde kullanılır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3- Oniks 

En çok Güney Amerika ülkelerinden Meksika ve Şili ile İtalya'da çıkarılan oniks taşı siyah renkli olmasına rağmen cam gibi parlaktır. Saatlerde, vitrin süslemelerinde ve tespihlerde kullanılan oniks, yarı değerli bir taş olduğu için diğer doğal taşlara oranla fiyatı daha uygundur. 

4- Zümrüt 

Pahalı bir taş olmasına rağmen dünya genelinde ve özellikle Avrupa'da yaygın olarak kullanılan zümrüt, yeşil renklidir. Parıltılı bir görünüme sahip olan zümrüt, lüks mücevherlerin yapımında kullanılır. Zümrüdün, kötü enerjileri kişiden uzaklaştırdığına, sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderdiğine ve kişiyi manevi açıdan rahatlattığına inanılır. 

Doğal Taş İsimleri: Değerli Taşlar Listesi ve Faydaları....Değerli Taşlar Listesi ve Faydaları

1- Ametist Taşı 

Kişiyi negatif düşüncelerden ve stresten koruyan ametist taşı, doğal bir sakinleştiricidir. Özellikle metropollerde yaşayan ve gerek özel hayatında gerek iş yaşamında kendisini baskı altında hisseden bireylerin yanından ayırmaması gereken ametist taşının bir diğer özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Özellikle alternatif tıpla ilgilenenlere göre ametist, metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasında etkili olduğu için başta sindirim ve dolaşım olmak üzere tüm sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2- Yakut 

Dünyadaki en nadir ve pahalı taşlardan biri olan yakut, kişinin özgüvenini arttırır. Sosyal fobilerin önüne geçerek bireyin kendisini çok daha rahat ve özgür bir şekilde ifade etmesini sağlar. Kaygı bozukluğuna da iyi gelen yakut, genellikle küpe ve yüzüklerde kullanılır. 

3- Elmas 

En fazla Güney Afrika'da çıkarılan elmas, bireylerin zihinsel ve ruhsal gelişiminde önemli rol oynar. Odaklanma sorununun önüne geçer. Lüks gece elbiseleri ve abiyelerle birlikte kombinlenen ve kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alan elmasın sadakat duygusunu arttırdığı da söylenmektedir. 

4- Kehribar 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

En fazla Çin, Hindistan ve İran'da çıkarılan kehribar, genellikle tespih ve takı imalatında kullanılır. Kehribar migren ve astım gibi kronikleşme riski taşıyan hastalıklara iyi gelir. İnatçı öksürün kesilmesine yardımcı olur. Kişiye huzur verir ve motivasyonunu büyük oranda arttırır. 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber