Dökülen saçlar geri çıkar mı?

Dökülen saçlar geri çıkar mı?

Dökülen saçlar geri çıkar mı?

Trikolog, Saç Bilimi Uzmanı Serap Öztürk Niya, saç yıpranmalarının ve dökülmelerinin nedenlerini, dökülen saçların nasıl tekrar çıkabileceğini ve saç ekimi işlemine ne zaman başvurulması gerektiğini sizler için anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hepimizin saçı her gün dökülür ve normalde dökülen saçın aynısından, aynı kalınlıkta yeni saç yerine geri gelir. Normal bir insanın ömrü boyunca ortalama 20 kez saçı dökülür ve yerlerine yenileri çıkar ve buna saçın büyüme döngüsü denir. Ancak her zaman dökülen saçımızın yerine aynı sağlıkta aynı kalite de saç gelmez, bir şekilde saç yıkıma uğrar daha ince daha sağlıksız saç gelir ve böylece saçın yoğunluğu azalır hatta kişinin genetik mirasında saç kaybı var ise genetik kodlanmış alandaki saçlarımız tüy haline gelir ve bu alan saçsızdır kalır.

Dökülen saç geri gelir mi?

Bu sorunun cevabı dökülen saçın niteliğine bağlıdır. Eğer saç, saç vasfını yitirdi ise yani terminal saçtan (kalın saç), wellus saça (tüy) dönüştü ise şu andaki yöntemlerle geri gelmesi imkansızdır. Buna rağmen saçlarımız eskisine göre inceldi ise eskisi gibi uzayamıyor ise ve henüz tüy haline dönüşmedi ise bu saçın trikolojik yöntemlerle kalınlaşması ve ömrünün uzaması mümkündür yani saç çok büyük yıkıma uğramadan müdahale etmekte fayda var. Özellikle kadınlarda meydana gelen saç kayıplarında, elbette ki her zaman saçı yıkıma uğratan faktör çok önemlidir ve titizlikle incelenmelidir.

Ne zaman saç ekimi yapılmalı?

Saç ekimi yapılabilmesi gerçekten önemli bir opsiyondur, erkekte de saç kaybı travmatiktir ve çözüm yöntemlerinden biri de saç ekimidir bu konuda karar vermek için mutlaka konusunda uzman bir doktor ile görüşüp onun onayını almak gerekir. Erkeklerde genetik kodlanmış alandaki saçsız alana saç ekimi yapılabilir. Bunun için kişinin ense bölgesinin üzerindeki alanda saç olması yeterlidir ancak saç ekimi yaptırmak ekim yapılmamış alandaki saçların dökülmesini engellemez. Saç ekiminden sonra da mutlaka ya ekim yapan doktorun önerdiği yöntemler veya trikolojik yöntemlerle saçı desteklemek gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıpranmış saçlar onarılabilir mi?

Saçlarımızın yıpranmasına neden olan birçok faktör vardır bunlar kimyasal işlemler ve ısısal işlemler ayrıca güneş ışınları (ultraviyole) ve aşırı fırçalama bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca kansızlık (demir eksikliği) da saçı mat ve cansız gösterir ve saç elektriklenir, çözüm ise mutlaka nemlendirici özelliği olan saç kremleri kullanmak, ardından saçta kalan durulanmayan saç kremleri kullanmak ve haftada 1 veya 10 günde 1 saç bakım maskeleri kullanmaktır. Bunlar için çok güzel ürünler mevcut, tüm bu işlemlerin hepsini evde uygulayabilirsiniz ve saçta daha yoğun yıpranmalar varsa bazen saçta kopmalara neden olabilir ve saç uzayamaz bu durumda daha profesyonel uygulamalar yapılmalıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Saç bakım merkezlerinde bir uzman eşliğinde olabilir ve saçlarımızı her ay 1-2 cm kadar kestirmemiz faydalı olacaktır.