Dondurmayı mutlaka su ile tüketin

Dondurmayı mutlaka su ile tüketin

Yaz aylarında dondurma tüketiminin artmasıyla beraber boğaz enfeksiyonu sıklığı belirgin oranda arttı. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım dondurmanın su ile beraber tüketildiğinde boğaz enfeksiyonu sıklığının azaldığını belirtti.

Doğru şekilde tüketildiği takdirde herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan dondurma doğru şekilde tüketilmezse bağışıklığı düşük olan kişilerde boğaz enfeksiyonuna neden olabilir. 


 
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, dondurmanın süt, yağ, şeker, protein ve kalsiyum gibi vücut için önemli maddeler içerdiğini belirterek "Dondurma, yaz aylarında çocukların vazgeçilmezidir. Tatlı seven insanlar için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan meyveli çeşitleri ile de antioksidan kaynağıdır. İnek sütü alerjisi olanlar ise keçi sütünden üretilen dondurma yiyebilir" dedi. 

Bunlara dikkat edin

Dr. Yıldırım, dondurmayı tüketirken nelere dikkat etmek gerektiğini de şöyle sıraladı: 
-Su ile tüketmek boğaz enfeksiyonu sıklığını azaltıyor. Buna ek olarak dondurma ambalajından çıkarıldıktan sonra hemen tüketilmemelidir. Bir miktar beklemek mide ve bağırsaklar için iyi olur. Yine dondurmayı, boğazda küçük parçalar ve eriterek yemek boğaz enfeksiyonu olasılığını azaltır.
 
- Dondurmanın fazla miktarda tüketilmesi kilo problemi olanlar için sorun oluşturabilir. Tok karna tüketmek daha sağlıklıdır. Dondurma soğuk su ile tüketilmemelidir.

- Dondurma yedikten sonra dişlerimizi korumak için ağız yıkanmalıdır.

- Paketli dondurmalar mutlaka soğuk zincirde korunmuş olmalı ve son tüketim tarihi kontrol edilerek tüketilmelidir.
 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS