Dudak şişmesine ne iyi gelir? Dudak şişmesi nasıl geçer?

Dudak şişmesine ne iyi gelir? Dudak şişmesi nasıl geçer?

Hem fizyolojik açıdan sağlıklı bir yaşam sürmek hem de güzel bir görünüm elde edebilmek için, dudaklar her zaman büyük öneme sahiptir. Ancak özen gösterilmediği, bakımı ihmal edildiği zaman ve bazı sebeplerden dolayı dudak şişmesi ile karşı karşıya kalınabiliyor. Peki, dudak şişmesine ne iyi gelir? Dudak şişmesi nasıl geçer? İşte detaylar.

Bazı zamanlar alt bazen ise üst dudağın şişmesi değişik sebeplerden dolayı yaşanabilmektedir. Özellikle dudak yapısının çok narin ve derisinin ince olması nedeniyle, küçük bir tahriş dudakların şişmesine sebebiyet verebiliyor. O yüzden dudak şişkinliğine hafifletmek ve tedavi edebilmek için evde yapılabilecek birtakım hususlar mevcuttur. Ancak dudak bölgesindeki bu durum kronik hale gelirse ya da uzun bir dönem sürerse, mutlaka uzman bir doktora başvurmak en önemli husustur.

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Öncelikle dudak şişmesine sebebiyet veren faktörün ortaya çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra probleme yönelik olarak tedavi yöntemleri ele alınabilir. İlk yardım açısından ise Öncelikle dudağın şişmiş olan bölgesine soğuk kompres uygulanması gerçekleştirilebilir. Eğer ele alınan tedavi yöntemleri işe yaramazsa bir süre sonra enfeksiyon durumu ile karşı karşıya kalmak mümkün.

Böyle durumlarda en kısa sürede doktora başvurmak büyük öneme sahiptir. Doktor tarafından reçete edilmiş antibiyotiklerin kullanılması, dudaklardaki şişmenin tamamen ortadan kalkmasına önemli bir olanak tanır. Diğer taraftan çok şiddetli ve ciddi olmadığı zamanlarda, evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri değerlendirilebilir.

Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

Dudak kızarması veya dudak şişmesi karşısında evde değerlendirebileceğiniz yöntemler sayesinde, etkili sonuçlar alabilir ve dudağınızı tedavi edebilirsiniz. Özellikle uyuşma ve kaşıntıya sebebiyet veren dudak şişmesi için, şu yöntemleri sırasıyla değerlendirmeniz mümkün.

- Sıcak veya soğuk kompres uygulamaları.
- Karbonat karışımı hazırlayarak dudaklara sürmek.
- 2 çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı su karıştırılarak dudağa sürülmek suretiyle 15-20 dakika beklemek.
- Bir yemek kaşığı zerdeçal ile suyu karıştırmak suretiyle, ilgili bölgeye uygulamak. 20 dakika kadar sürülen bölgede bekletilmelidir.
- Çay poşetini ılık bir hale getirerek dudak bölgesine sürmek.
- Aloe vera maskesi, yaprakları ve jeli dudak kısmına sürmek.
- Çay ağacı yağını bir miktar su ile incelterek dudaklara sürülebilir.
- Bir çay kaşığı bal doğrudan dudaklara uygulanabilir.

Bu uygulamaları dikkate şekilde ele alabilir ve evde rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Kısa süre içerisinde ilgili bölgedeki tüm şişlikler önemli oranda azalabilir. Hatta periyodik olarak uygulandığı takdirde dudaklarda yaşanan şişlik, kızarıklık ve kaşıntı tamamen giderilir.

Dudak Şişmesi Neden Olur?

Pek çok farklı sebepten dolayı dudak şişmesi yaşanabilmektedir. Özellikle çok ciddi durumlarda nedenini öğrenmek tedavi konusunda büyük öneme sahiptir. O yüzden kronik sorunlar ile karşı karşıya kalındığı zaman ya da şişlik ciddi boyutlara ulaştığında, mutlaka uzman bir doktora başvurmak en etkin çözümdür. Zira bu doğrultuda dudak şişmesi neden olabilecek birçok farklı unsur söz konusudur.

- Aşırı soğuk ya da sıcak hava ile temas etmek
- Dehidrasyon
- Böcek sokması
- Alerji,
- Bazı viral enfeksiyon çeşitleri
- Gıda alerjisi
- Kalitesiz dudak bakımı ürünlerinin kullanılması
- Hipofiz bezi sorunları.
- Dudağa darbe alma
- Vitamin eksikliğinden yaşanan problem

Genel olarak bu sorunlar dudak şişmesine sebebiyet verebilir. Ancak nedeni kesin olarak anlatmak için uzman doktor kontrolüyle gerekli teşhis ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Böylece sorun kısa süre içerisinde tedavi edilebilir.

Dudak Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Evde ele alınabilecek pek çok farklı doğal yöntem ile beraber dudak şişmesini önlemek mümkün. Ciddi reaksiyonların yaşandığı ve kaşıntı, kızarık ve şişmenin büyük bir noktaya ulaştığı zamanlarda, dudak şişmesi tedavisi ancak uzman doktor ile gerçekleşebilir. Bu konuda doktorun yaptığı teşhis üzerinden neden anlaşıldıktan sonra antibiyotikler kullanılır. Ancak doğru antibiyotik kullanımı noktasında mutlaka sebep ortaya çıkarılmalıdır. Zira yukarıda anlatıldığı gibi oldukça fazla sayıda dudak şişmesi sebebi bulunuyor.

Bu nedenler için bazı zamanlar birden fazla tetkik yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı eğer ağrı ve acı ile beraber şişlik, kızarıklık ve kaşıntı çok fazla ise evdeki uygulama yerine öncelikle doktora başvurulmalıdır. Bu doğrultuda takviye olarak doktorun verdiği ilaçlar ile beraber, yukarıda verilen evde yapılabilecek kaynakları değerlendirmek mümkün. Zaten her biri doğal ve bitkisel olduğundan dolayı güvenli şekilde değerlendirilebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS