Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Dut Kurusu Az Bilinen Faydaları

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Dut Kurusu Az Bilinen Faydaları

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Dut Kurusu Az Bilinen Faydaları

Sağlık için en önemli yiyecekler besin değeri yüksek, kalorisi az olan sağlıklı yiyeceklerdir. Bu sebeple düzenli beslenmek, ara öğünlerde kuru meyveler ve kuru yemişler tüketmek oldukça önemlidir. Kuru meyvelerin arasında en önemlilerinden bir tanesi de kuru duttur.

Kuru dut sağlık açısından birçok alanda karşımıza çıkan zengin demir içeriğine sahip bir meyvedir. Kuru dutun birçok yararlı özelliği bulunmaktadır. İdrar söktürücü etkisi ve kanser hastalıklarına karşı koruması da kuru dutun ayrıca önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Dut Meyvesi Özellikleri Nedir?

Dut meyvesi özellikle yaz aylarında ortaya çıkan kısa sürede tüketilmesi gereken meyvelerden bir tanesidir. Sağlık açısından oldukça önemli bir meyvedir. Özellikle demir oranının yüksek olması tüketimi açısından oldukça faydalıdır. Kuru dutun ise meyvenin taze tüketilmesinden daha çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Özellikle kış aylarında yaş olarak tüketilmesi mümkün olmayan dut meyvesinin kış aylarında kuru haliyle tüketmek oldukça yararlıdır. Tatlı ihtiyacını karşılamaya da yarayan kuru dut tatlı isteğini bastırarak gereksiz kalori alımını da engeller.

Kuru Dutun Faydaları Nelerdir?

- Kuru dut demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitamini açısından oldukça zengin olan bir meyvedir. Taze ve kuru şekilde tüketilebilen kuru dut özellikle tazesi bulunmadığı dönemlerde kuru şekliyle tüketimi oldukça yaygındır.
- İçerdiği zengin vitamin ve mineraller beden sağlığını güçlendirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren kuru dut, ateş düşürücü etkiye de sahiptir. Bu sebeple doğal antibiyotik görevi görür.
- İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Kuru dutun en önemli özelliklerinden bir tanesi de idrar sökücü özelliğinin bulunmasıdır. Kuru dut sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak mide ve bağırsakların düzene girmesine de yardımcı olur. Bu sebeple idrar söktürücü özelliğini görmek amacıyla aç karna bir avuç kuru dut tüketilmesi oldukça tavsiye edilen bir meyvedir.
- Bağışıklığı güçlendirir. Kuru dut içerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kış aylarında sık sık hasta olunduğundan dolayı kuru dut tüketimi önerilmektedir. Her sabah aç karnına 1 avuç tüketilen kuru dut bağışıklığı güçlendirirek kişilerin hasta olmasını engeller.

Kuru Dutun Pek Bilinmeyen Faydaları

Kuru dut çok sevilen ve tüketilen bir meyvedir. Hem kurusu hem yaşı tüketilebilen dut meyvesinin yaz mevsimi dışında ki dönemlerde kuru şekliyle tüketimi sağlanmaktadır. Oldukça lezzetli olan kuru dut ayrıca tatlı ihtiyacını da bastıran bir meyve olduğu için diyet yapanlar tarafından da sıkça tercih edilen kuru meyveler arasındadır.
- Saça ve cilde faydalıdır. Kuru dut saç ve cilt için oldukça önemli bir kuru meyvedir. Özellikle kuru dut kaynatılarak suyu ile saçın ve cildin yıkanması saç ve cildi oldukça temizleyici ve bakım yapıcı etkiye sahiptir.
- Kalp hastalıklarından korur. Kuru dutun en önemli özelliklerinden bir tanesi de hayatımızın sürdürülmesini sağlayan kalp organının korumasına karşı etkisidir. Kuru dut damar açıcı ve temizleyici özelliği ile kalp hastalıklarına karşı da koruyucu özelliğe sahiptir.
- Kan yapıcıdır. Kuru dutun en önemli faydalarından biri de kuru dutun içerisinde bulunan zengin demir vitaminleri ve mineralleri sayesinde vücutta kan yapma özelliğine sahiptir. Özellikle Türk kadınlarının kansızlığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebeple kansızlık tedavisinde kuru dut tüketimi oldukça önemlidir.
- Bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur. Zaman zaman kişilerin bağırsaklarında bulunan kurtlar kuru dut sayesinde ortadan kaldırılabilir. Hazımsızlığa iyi gelen kuru dut her gün düzenli olarak tüketimi yapıldığında bağırsaklardaki kurtlardan kurtulmayı sağlar.

Kuru Dut Nasıl Tüketilmelidir?

Her besin de olduğu gibi kuru dutun da fazla tüketimi yarardan çok zarar verecektir. Bu sebeple kuru dutun kararında tüketilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde kişiler alerjik reaksiyon gösterebilir. Sağlık açısından özellikle kilo alımına sebep olabilir. Kuru dut yüksek miktarda protein barındıran bir yiyecektir. Bu sebeple kuru dutun genel olarak aç karnına bir avuç tüketilmesi oldukça yeterlidir.

Kişi günlük ihtiyacını böylece karşılamış olur. Diyet yapanlar için kuru dut tüketimi ise yemeklerden önce bir çorba kaşığı kadar tüketilmesi şeklinde yapılabilir. Böylece kişiler fazla yemek yemeden az kalori ile daha çok doygunluk hissine erişir. Kuru dut cilt ve saçta kullanmak isteyenler ise kuru dutu kaynatarak suyla yüzünü ve saçlarına yıkayabilir.