Düzenli tüketenler kalp krizi geçirmiyor

Düzenli tüketenler kalp krizi geçirmiyor

Düzenli tüketenler kalp krizi geçirmiyor

Pek çoğumuzun sadece yaprak sarması ve aşurede denk gelip ne olduğunu bile bilmeden yediği kuş üzümü, mucize besin çıktı. Yüksek tansiyonun devası olarak görülen kuş üzümünün faydası sadece yüksek tansiyona karşı da değil, mucize meyve damar tıkanıklığına karşı da kalp sağlığınızı koruyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilim insanları kalp sağlığını koruyan ve insan ömrünü uzatan besinleri araştırmaya devam ediyor. Bu besinlerden birinin de kuş üzümü olduğu ortaya çıktı.

Siyah frenk üzümü olarak da anılan kuş üzümü ülkemizde genellikle yaprak sarması, iç pilav, aşure gibi geleneksel yemek ve tatlılarda kullanılıyor. İngilizcesi "black currant" olarak geçen meyvenin latince ismi ise Ribes Nigrum.

Bilim insanları bizim pabucunu dama attığımız bu besinin mucizevi faydalarını ortaya koydu. Uzmanlar, bu meyvenin kan dolaşımını yüzde 45 oranında artırarak damar tıkanıklığına karşı savaştığını fark etti.

Kurusunu aşure, zerde, iç pilav, dolma, sarma gibi yemeklerde kullanıp faydasını hiç düşünmediğimiz kuş üzümü müthiş bir tansiyon düşmanı. Peki kuş üzümü tam olarak nelere karşı şifalı? Kuş üzümünün kalp sağlığına etkileri neler? Kuş üzümünün faydaları nelerdir?

TANSİYONUN İLACI KUŞ ÜZÜMÜ 
Chichester Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mark Willems, Yeni Zelanda kuş üzümünden elde edilen CurraNZ özütünün kalp sağlığı ve tansiyon üzerindeki etkilerini inceledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CurraNZ, çok yüksek antosiyanin seviyesine sahip olan Yeni Zelanda kara kuş üzümünden yapılan doğal kaynaklı bir sağlık ve fitness gıda takviyesinin ticari adı. Fitness yapanlar için satılan bu besin takviyesi spor sonrası kasların iyileşmesini hızlandırmak, yorgunluğu azaltmak, dayanıklılığı artırmak, yağ yakmaya yardımcı olmak amacıyla tüketiliyor.

Egzersiz Fizyolojisi Profesörü Mark Willems'e göre, bu gıda takviyesi bir haftalık kullanımla bile genel kan dolaşımı için düzenleyici etkileri görülebiliyor. Meyve, düzenli kullanımla vücudun saatini 10 yıl geriye döndürmeye yardımcı olabilir.

2013'ten beri Yeni Zelanda frenk üzümü özünden elde edilen CurraNZ adlı takviyenin etkileri üzerine çalışan Willems bu çalışmasıyla bir de ödül aldı. Takviye, Avrupa Sporcu Beslenmesi İttifakı Ödülleri 2021 yılında En İyi Spor Beslenme Ürünü dalında birincilik ödülünü kazandı.

ŞİFALI BİLEŞEN DEPOSU: KUŞ ÜZÜMÜ

Chichester Üniversitesi'nde yürütülen çalışma, kuş üzümünün kardiyovasküler sağlık için faydaları hakkında önemli sonuçlara ulaştı. Araştırmacılar, kuş üzümü özü takviyesi (CurraNZ) alımının, kas kasılması sırasında ana arter kan akışını yüzde 45'e kadar artırdığını gözlemledi. Klinik olarak belirgin sonuçlar ise dört ila yedi gün arasında gözlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kuş üzümü özünün kan akışını teşvik edici etkileri, büyük oranda arterleri genişleten ve böylece kaslara, dokulara ve diğer hayati organlara kan akışını artıran antosiyaninlere bağlanıyor. Kuş üzümü antosiyanin içeren meyveler içinde en başta geliyor. Çok yüksek antosiyanin içeren Yeni Zelanda kuş üzümünden elde edilen ekstraktın ise kalp ve damar sağlığı üzerinde hem çok hızlı hem de büyük çapta etkisi olduğu görülüyor.

Kuş üzümü, antosiyaninin yanı sıra hipertansiyon ve kardiyovasküler sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları olan potasyum ve linolenik asit bakımından da zengin bir içeriğe sahip.

Potasyum kan basıncını düşürebilirken, GLA kalpteki hücrelerin hasara direnmesine yardımcı olur ve kan damarlarındaki trombosit kümelenmesini yavaşlatıyor.

 HASTALANMADAN KULLANIN

"Kuş üzümü bileşikleri kan damarlarını daha sağlıklı ve genç yapıyor" diyen Profesör Willems, kuş üzümü özünün kullanımının kolay olması sebebiyle damarlarımız üzerinde şifalı bir etki sağlamanın yanı sıra koruyucu hekimlik unsuru olarak da kayda değer bir etkisi olabileceğini dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Profesör Willems'in araştırması, hipertansif hastalarda yüksek tansiyonu düşürmek için frenk üzümü özünün kullanımını destekleyen bir dizi araştırmaya katkıda bulunuyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber