Egzersiz yaparak Tip 2 diyabet riskini azaltın

Egzersiz yaparak Tip 2 diyabet riskini azaltın

Egzersiz yaparak Tip 2 diyabet riskini azaltın

Diyabet, oldukça yaygın bir hastalık. Türkiye'de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası vardır ve bu yetişkinlerin yaklaşık %15'ine denk geliyor. Hangi yaşta olursanız olun hareket ederek şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Yeni çalışmalar, fiziksel aktivitenin Tip 2 diyabetin başlamasını önlemeye yardımcı olabileceği fikrini daha da desteklemektedir. Fiziksel olarak aktif olmak , tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. (Posta)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Araştırmalar, düzenli fiziksel aktivitenin insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskini azalttığını gösteriyor.

İnsülin duyarlılığı ve vücudun kan şekerini düzenleme yeteneği de fiziksel aktivite yoluyla gelişir.

Farklı egzersiz türleri vardır ve hepsi tip 2 diyabetin önlenmesinde faydalıdır. Yürüme veya yüzme gibi aerobik aktiviteler ve ağırlık kaldırma gibi kuvvet antrenmanlarının her ikisi de kan şekeri regülasyonunda iyileşmelere yol açabilir.

University of Public Health and Clinical Nutrition, araştırmacı bilim adamı Maria Lankinen, tip 2 diyabeti önlemek için mevcut fiziksel aktivite önerilerinin haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta olduğunu söylüyor;

"Çalışmamızda, fiziksel olarak en aktif katılımcılar, haftada en az 90 dakika düzenli fiziksel aktiviteye sahipti ve yine de, sadece ara sıra veya hiç fiziksel aktivite yapanlara kıyasla sağlık yararlarını görebildik."

DAHA FAZLA ADIM ATAN KADINLARDA RİSK DAHA DÜŞÜK

Fiziksel olarak aktif olmak , tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Diabetes Care'de yakın zamanda yapılan bir araştırma, daha fazla adım atan kadınların, daha hareketsiz olan kadınlara kıyasla diyabet geliştirme riskinin daha düşük olduğunu buldu.

DAHA AKTİF ERKEKLERDE RİSK DAHA DÜŞÜK

Metabolites dergisinde yapılan bir araştırma , daha aktif olan erkeklerin, daha hareketsiz erkeklere kıyasla tip 2 diyabet geliştirme riskinin daha düşük olduğunu buldu.

EGZERSİZ İNSÜLİN SEVİYELERİNİ İYİLEŞTİREBİLİR

Doğu Finlandiya ve Metabolites'te yayınlanan çalışma, "Artan fiziksel aktivite aynı zamanda insülin seviyelerini de de iyileştirdiğini gösterdi.

Bu egzersizin sadece hastalık riskini azaltma da değil, hastalığın iyileşmesinde de destekleyici olabileceğini gösteriyor.

Yaşlı kadınlar için, her 2.000 adım/gün artış, ayarlamadan sonra tip 2 diyabetin %12 daha düşük risk oranıyla ilişkilendirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aile hekimliği ve halk sağlığı alanında yardımcı doçent olan John Bellettiere, "Yaşlı yetişkinler arasındaki diyabet için, bulgularımız orta ila şiddetli adımların hafif yoğunluklu adımlardan daha düşük diyabet riski ile daha güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu gösteriyor" diye ekliyor.

Dengeli bir beslenme planına ek olarak, fiziksel olarak aktif olmak, tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olmanın önemli bir yoludur. Egzersiz, insülin duyarlılığını artırmaya ve kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olur.

Daha küçük miktarlarda egzersiz bile faydalıdır, bu nedenle aktivitenin faydalarından yararlanmak için her gün spor salonunda saatler harcamanıza gerek yoktur.

Zevk aldığınız egzersizi seçin ve yaşam tarzınızın bir parçası haline getirin.

Hangi aktivite türlerinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için önce bir sağlık kuruluşu ile konuştuğunuzdan emin olun.