Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır? Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ekinezya, özellikle de kış mevsiminde yaygın bir şekilde karşı karşıya kalınan gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi belirtişlerin tedavisi adına kullanılan oldukça şifalı bir bitki türüdür. Ekinezya çayı; nezle ve grip kaynaklı olan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

İçeriğinde yer alan mineral, vitamin ve antioksidanlar ile üst solunum yolu, migren, vajinal enfeksiyonlar, anksiyete gibi pek çok rahatsızlığın gelişmesini önler. Ekinezya çayı, çok yararlı bir bitki olmasına karşın dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Karaciğer, şeker hastalığı, böbrek problemleri olan bireylerin hekimlerine danışmadan ekinezya ya da ekinezya çayı tüketmemesi oldukça önemlidir.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

Ekinezya çayının hazırlanması için; 1 tatlı kaşığı adaçayı, 1 tatlı kaşığı kadar papatya, 1 tatlı kaşığı ekinezya bitkileri, 1 çubuk tarçın, 2 parça zencefil gereklidir. Hazırlanışı için tüm malzemeler bir demlik içerisine konularak üstüne 4 bardak kaynar su ilavesi yapılarak 10 dakika demlenmelidir.

Hazırlanan bu karışım, süzüldükten sonra isteğe bağlı şekilde birkaç damla limon ve balla beraber tüketilebilir. Ekinezya çayı gün içerisinde 3 bardaktan ve 10 günden fazla tüketilmemelidir. Ekinezya çayının bu şekilde tüketilmesi doğru olacaktır.

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayının birden fazla faydası bulunmaktadır. Bunlar;

- Ekinezya çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.
- Ekinezya çayı, kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye destektir.
- Sindirim sisteminin düzelmesine yardımcı olur.
- Yorgunluk, halsizlik gibi hisleri giderir.
- Detoks etkisine sahiptir.
- Vücutta ortaya çıkan ağrıların dindirilmesine yardımcıdır.
- Soğuk mevsimlerinde grip, soğuk algınlığı, nezleye karşı koruma sağlar.
- Migrenden ötürü ortaya çıkan ağrıları önler.
- Yılan, böcek gibi hayvanların ısırması durumunda tedavi eden bir etkiye sahiptir.
- Alerjik reaksiyonlardan korumaktadır.
- Mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı korur.
- Alerjik durumlardan korur.
- Gargara şeklide kullanıldığında ağız yarasını ve ağız içerisinde yer alan bakterilerden korumaktadır.
- Akyuvar hücrelerinin sayısının çoğalmasına katkı sağlar.
- Ülseri tedavi eden özelliğe sahiptir.
- Ekinezya çayı; çiçek hastalığı, kabakulak, kızamık gibi hastalıklardan vücut korunur.
- Vücutta bulunan; sedef, leke, akne, yara ve egzama gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.
- Anksiyete bozukluğu olan bireyleri sakinleştirir.

Ekinezya Çayı Neye İyi Gelir?

Ekinezya çayının birçok duruma iyi geldiğini belirtmek önemlidir. Ekinezya çayının insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak doğru olacaktır;

- Vajinal enfeksiyonların tedavi olmasını sağlar.
- Kanser hücrelerinin oluşumunu önler.
- Boğaz iltihabının tedavisine olumlu katkı sağlar.
- Enfeksiyon oluşumunu önler.
- Ağız kokusunun önüne geçer.
- Sindirim sistemini düzenler.
- Gün içerisinde yaşanan stresi ve yorgunluğu giderir.
- Ağrıyı dindirir.
- Psikolojik durumlardan ötürü ortaya çıkan uykusuzluk sorunlarına iyi gelir.

Ekinezya Çayını Kimler Tüketmemelidir?

Otoimmün hastalığı olan bireyler, ekinezya çayı gibi bağışıklığı güçlendiren çayları tüketmeden önce dikkat etmelidir. Ekinezya çayı, belli karaciğer enzimini baskılama olasılığına sahiptir. Mantar enfeksiyonu için bazı ilaçlar, koleslerolü düşürmek adına kullanılan bazı ilaçlar, alerji adına kullanılan ilaçlar ve doğum kontrol hapları ile birlikte içilmesi sakıncalı olabilir.

Ekinezya çayı; papatyagiller familyasına aittir. Bununla birlikte papatyagillere ait olan bitkilere karşı alerjisi olan kişilerin ender olarak alerjik reaksiyonlar ile karşılaşması mümkündür. Bazı kişilerde çık hafif baş dönmesi ya da mide bozulması belirtilmiştir. Ekinezya çayının gereğinden fazla kullanılması bulantıya neden olabilmektedir.

Ekinezya Çayı Zayıflatır mı?

Papatya familyasına ait olan Ekinezya bitkisinin içeriğinde yer alan çok sayıda mineraller ve vitaminler ile metobolizma hızlanarak çok kolay bir şekilde kilo vermeye destek olur. Ekinezya çayı, bir hafta boyunca sürekli tüketilmesi ile hafta içerisinde 4 kiloya yakın kilo vermek mümkün olabilir. Diyet programı uygulayan kadınlar içerisinde en fazla da gebelik döneminde alınan kiloları geri vermek isteyen kadınlar, ekinezya çayı tüketmektedirler. Ekinezya çayının zayıflatma ve kilo verme faydası bulunmaktadır.

Ekinezya Çayını Emziren Anneler Tüketebilir mi?

Emziren annelerin kilo verip zayıflaması adına ekinezya çayını tüketmesinde bir problem bulunmamaktadır. Bununla beraber ekinezya çayı, meme ağrılarını hafifletmektedir. Emziren annelerin soğuk almasını önlemekle beraber enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Ekinezya çayının gereğinden fazla tüketilmemesi gerektiği de unutulmamalıdır.