hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eklem ağrısına iyi gelen şifalı bitki: Yalancı portakal

  Eklem ağrısına iyi gelen şifalı bitki: Yalancı portakal
  expand

  Eklem ağrıları vücuttaki iki kemiğin birleştiği yerlerde meydana gelen ve çoğu zaman sızlamalar halinde kendini gösterir. Bu sebeple eklem ağrısı olan kişilerin danıştığı birçok ürün vardır. Yalancı portakal, kireçlenme ve eklem ağrılarına iyi geldiği aktarlar tarafından iddia ediliyor. Ana vatanı Amerika olan yalancı portakal, diz ağrıları ve kireçlenme gibi sorunlarda ezilerek merhem kıvamına getirilip ağrının üzerine uygulanılıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yalancı portakal, kapalı tohumlar türünden familya olarak dutgiller cinsinden bir meyve türü olarak biliniyor. Koparıldığı veya kesildiği zaman süt görünümlü sıvı akıtan bu meyve, 10 - 15 santimetre çapında pütürlü yuvarlak görünümüyle portakala benziyor. Ana vatanı Amerika olan bu meyve, diz ağrıları ve kireçlenme gibi sağlık sorunlarında ezerek merhem kıvamına getirildikten sonra ağrıyan bölgeye sürülüyor. 

  “Eklem ağrısı olan kişiler faydasını görürler”

  Yalancı portakal hakkında bilgi veren aktar Ali Şahindoğan, "Ağrı, sızı, romatizma ve kireçlenme için bu meyve ezilip bağlanıyor. İçi süt gibidir, kabuğuyla karıştırılırsa merhem kıvamını alır. Eklem ağrısı olan kişiler, akşam sürüp sabah kalktıklarında faydasını görürler. Bu meyve genellikle sulak bölgelerde yetişir. Dikenli ağacı vardır, olgunlaştığı zaman ağaçtan dökülür. Bir kere kullanıldıktan sonra faydasını gören insanlar var. Fakat uzun süre kullanan kişiler de var. Tane hesabı satılıyor. Küçükler 3, büyükler 5 liradan satılıyor” ifadelerini kullandı.  

  Eklem ağrısına iyi gelen şifalı bitki: Yalancı portakal

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow