El Çatlaklarına Ne İyi Gelir? El Çatlakları Nasıl Geçer? El Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir? El Çatlakları Nasıl Geçer? El Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir? El Çatlakları Nasıl Geçer? El Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler

Ellerin bakımının sağlanması adına pahalı kozmetik ürünlerinin kullanılmasına gerek yoktur. Evde hazırlanabilecek olan bakım kremleri sayesinde bakımlı ellere sahip olmak mümkündür. Soğuk veya sıcaktan etkilenen eller; sıcak su, nem gibi bazı nedenlerden ötürü yıpranabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu duruma; toprak, güneş, deniz ve kullanılan temizlik ürünleri de eşlik edebilmektedir. Ellerin çabuk kırışması, çatlaması ve kanamasından ötürü sertleşmesi de karşılaşılan olaylardan birisidir. Bu yüzden ellere ne kadar özen gösterilse de özellikle kimyasal içerikli malzemeler ile uğraşıldığı zaman bu durumlarla sürekli karşılaşmak mümkün olacaktır.

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Gün içerisinde el yüzeyinin sıklıkla nemlendirilmesi önemlidir. Bununla beraber kişi yanında nemlendirici özellikteki kremleri bulundurmalıdır. Nemlendirici kullanılırken özellikle tırnakların da nemlendirilmesi gerekmektedir.

Susam yağı, çay ağacı yağı, tatlı badem yağı gibi yağ özleri cilde iyi gelen yağlar içerisinde yer almaktadır. Özellikle de kilo alıp vermeye bağlı ve soğuklarda ötürü ortaya çıkan el çatlaklarına karşı bu yağlar kullanılabilir.

​​El Çatlakları Nasıl Geçer?

Genel olarak cildin ve ellerin çatlamasındaki en önemli neden, yeteri kadar su içmemektir. Vücudun önemli bir bölümü su olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden vücudun önemli bir bölümünün de suya ihtiyaç duyduğunu belirtmek gerekir.

Cildin nemli tutulması adına gün içerisinde ortalama olarak en az 2 litre su içilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında kişi uyumadan önce ellerine zeytinyağı sürebilir. Zeytinyağı ile ellere masaj yapıp yedirmek, eldiven veya çorap giymek el çatlaklarına iyi gelecektir.

Zeytinyağının bulunmaması halinde alternatif şekilde tereyağı kullanılabilir. Ellerde bulunan çatlaklara sürülecek olan tereyağı sayesinde çatlaklar ortadan kalkar ve ellere anında bir yumuşaklık gelir. Sürekli bir şekilde uygulanmasında ise cilt korunur.

El Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler

-El çatlakları için oldukça iyi gelen iki yağ; zeytinyağı ve tereyağıdır. Bunlar doğal çözümler arasında en kolay ulaşılabilecek malzemelerdir. Ellere sürülen tereyağı ile zeytinyağı sayesinde çatlakları yumuşatıp iyileştirmek mümkündür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Süt içerisine belli bir miktar papatya koyup, kaynatmak oldukça önemlidir. Süzgeçten geçirilen karışımın içerisine akhuş tohumu ve zeytinyağı ilave edilmelidir. Bu karışım ile ellere masaj yapmak, eldeki çatlakları giderecektir.

- Bir cezve içerisinde bir tatlı kaşığı bal eritilerek, içine iki çorba kaşığı susam yağı ilave edilmelidir. Daha sonra bir çorba kaşığı badem yağı ve bir çorba kaşığı gliserin eklenmelidir. Krem kıvamına getirilmiş olan karışım, bir kavanoz içerisinde muhafaza edilebilir. Elde edilmiş olan krem gece uyumadan, ellere masaj yapılarak pamuklu eldiven giyip desteklenmelidir. Bu şekilde el çatlaklarından kurtulmak mümkündür.

Kuru Ellere Neden Olabilecek Durumlar

- Soğuk hava: Düşük nem ve sıcaklık, cildin kurumasındaki en önemli nedendir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- İlaç kullanımı: Bazı ilaçların cildi kurutması gibi yan etkileri vardır.

- Fazla nem: Cilt devamlı şekilde neme maruz kaldığı zaman, cildin tahriş olmasına ve kurumasına sebep olabilir.

- Kimyasal tahrişe neden olan maddelerin kullanımı: Çamaşır deterjanı ve bulaşık deterjanı gibi pek çok ürün kimyasal içerebilir. Bu maddelerin, ellere zarar vereceği unutulmamalıdır.

- Sıcak su: Sıcak suyun gereğinden fazla kullanılması, cildin nemini azaltmaya yardımcı olabilir.

Elde Bulunan Çatlaklar İçin Maske Tarifi

Elde bulunan çatlaklara iyi gelen tarif için malzemeler; 3 çorba kaşığı gül suyu, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi,

2 tatlı kaşığı limon suyu, 3 tatlı kaşığı badem yağı olarak sıralanabilir.

Yapımında tüm malzemeler kapta karıştırılmalıdır. Ardından karışım ellere masajla beraber uygulanmalıdır. Ellerin maskeyi emmesi adına eldiven veya çorap giymek gerekir. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkamak yeterli olacaktır.

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? Bebeklerde kabızlık nasıl geçer? Bebeklerde kabızlığa iyi gelen şeyler

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? Bebeklerde kabızlık nasıl geçer? Bebeklerde kabızlığa iyi gelen şeyler