El titremesi neden olur? Neden kaynaklanır? Neyin belirtisi?

El titremesi neden olur? Neden kaynaklanır? Neyin belirtisi?

Tıp açısından elde titreme ‘tremor’ olarak bilinmektedir. Genel olarak kontrol edilemeyen de sallanma üzerinden titreme ile ortaya çıkar. Yetersiz beslenme, stres ve benzeri pek çok problem bunun nedenleri arasında yer alır. Peki, el titremesi neden olur? Neden kaynaklanır? Neyin belirtisi? İşte bu konu hakkında bilinmesi gerekenler.

Vücuttaki bir veya ikiden fazla uzvun, ritmik şekilde ve istemsiz olarak hareket etmesi el titremesi olarak bilinmektedir. Pek çok farklı belirtilerin yanı sıra çok ciddi bir hastalık olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kişinin gündelik yaşamını etkileyecek ve işlerini yapmasına engel olacak noktaya ulaşabilir. Mutlaka uzman bir doktor kontrolü altında sebeplerin ortaya çıkarılması ve ona göre tedavi uygulanması çok önemlidir.

El Titremesi Neden Olur?

Gündelik yaşam içerisinde belli başlı bazı sebeplerden dolayı el titremesi yaşanabilir. Bunlar içerisinde duygu durum değişimi, heyecan, öfke ve benzeri duygular ön plana çıkar. Ancak sosyal yaşam içerisinde ya da dinlenme anında meydana gelebilecek el titremesi, bazı ciddi hastalıklara işaret edebilir.

Özellikle kan şekerinin düşmesi el titremesine sebep olabilecek durumlar arasında yer alır. Genelde yemek yedikten iki veya üç saat sonra insülin direncine göre el titremesi yaşanabilmektedir. Ek olarak baş dönmesi, halsizlik ve uyku hali gibi durumlar belirtiler arasında yer alır.

Ateroskleroz, hipertansiyon ve obezite şeklinde bilinen damar sertliği gibi durumlar el titremesinin sebepleri arasında yer alır. Ayrıca aşırı alkol tüketimi de yine el titremesine sebep olan unsurlardan biridir. Diğer ciddi sağlık sorunları arasında el titremesine neden olan durumlar şöyle sıralanabilir;

- Kalp ve dolaşım bozuklukları,
- Karaciğer hastalıkları,
- Gırtlak kanseri,
- Mide kanseri,
- Pankreas kanseri,
- Alkolizm,
- B12 eksikliği

El Titremesi Neden Kaynaklanır?

El titremesine neden olan kaynaklar arasında günlük yaşantıda meydana gelen sorunlar ile beraber, ciddi sağlık sorunları söz konusu olabilmektedir. Hatta hayati risk teşkil edecek hastalıklar üzerinden sorun yaşanabileceğini dile getirmek mümkün. Yaşam içerisinde mutlaka stresli durumdan uzak kalmak önemlidir. Ayrıca her duruma öfkelenmek, çok fazla heyecanlanmak ya da aşırı alkol tüketimi ile el titremesine kaynak olan durumlar arasındadır.

Karaciğer hastalıklarından kalp ve dolaşım sorunlarına, mide ya da pankreas kanserinden daha birçok farklı kanser el titremesine neden olan durumlar içerisinde yer alır. Böyle zamanlarda yapılması gereken en önemli husus, şüphesiz ilgili uzman bir doktora başvurmalıdır. Ele alınacak olan tetkik ve teşhis üzerinden, gerekli tedavi yöntemleri erken zamanda alınması hayati bir unsurdur.

El Titremesi Neyin Belirtisi?

El titremesi belli başlı bazı hastalıkların meydana gelmesine sebep olur. Bu rahatsızlıklar bazı dünya çapında bilinen önemli problemlerdir.

Parkinson: Titrek felç olarak tanımlanmış bir hastalıktır. Oldukça yavaş ilerleyen ve sonradan ortaya çıkan bir problem olduğunu dile getirmek mümkün. Erken yaşta genetik faktörler sebebiyle ortaya çıkmasının yanı sıra, 60 yaşından sonra ise %1 oran üzerinden bu hastalığa yakalanma durumu yaşanabilir.

Epilepsi: Kas ve kas gruplarında yaşanan ani kasılmalar sebebiyle aritmatik olarak öne çıkan sıçrayıcı hareketler şeklinde bilinen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık yaşamı felç edecek şekilde titremelere sebep olabilir. Çok küçük durumlarla titreme yaşanabileceği gibi, bu rahatsızlık kişinin elindekini düşürmesine ve hatta kendisini düşmesine dahi uzanabilmektedir.

Polinöropati: Periferik sinir olarak bilinen sinirlerin hasar görmesi üzerinden ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle motor ve otonom sinir hareketlerin gerçekleşmesini sağlayan bölgenin hasar alması nedeniyle yaşanan bir problemdir.

Distoni: Kaslarda istemsiz hareketler yaratan bir hastalıktır. Diğer bir deyişle hareket bozukluğu olarak da bilinir. Ellerde ve ses tellerinde bozulma, kaslar ile beraber kol ve bacaklarda kasılma gibi durumlar söz konusudur.

Bütün bu rahatsızlıklar için gerekli olan tetkik ve teşhis gerçekleştikten sonra, uzman bir doktor kontrolü altında tedavi yöntemleri üzerinden sonucu ulaşılmaya çalışılır.

El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir?

Altta yatan sebeplere bağlı olarak el titremesi tedavisi değişkenlik göstermektedir. Mesela beslenme ve duygu durum üzerinde dalgalanmalardan oluşan bir problem yaşanabilir. Böylesi durumlar yeniden dengeye kavuştuktan sonra el titremesi geçer. Bu doğrultuda el titremesi kalıcı veya geçici olabilir. Mutlaka gerekli tahliller ve sonuçların ardından buna göre ele alınacak olan tedavi yöntemleri, el titremesinin geçmesi noktasında önemli bir potansiyel teşkil etmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS