Elma Çayı Nasıl Yapılır? Elma Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Elma Çayı Nasıl Yapılır? Elma Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Elma Çayı Nasıl Yapılır? Elma Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ülkemiz çapında çok sevilen elma, hem meyve olarak tüketilmekte hem de çayı yapılarak faydalarından yararlanılmaktadır. Bununla birlikte içermiş olduğu vitaminlerle oldukça faydalı olan elma, çayının tüketilmesiyle daha fazla yarar sağlamaktadır. Elma çayının yararları, insan sağlığı konusunda çok önemli olup belli aralıklarla içilmesi önerilmektedir.

Kan şekerini ve kolesterol düşüren etkisi sayesinde vücut direncini sağlar. E ve C vitamini, pektin, folik asit, flovonoid bileşenlerini içeren elma çayının içilmesi kişiyi hastalıklara karşı korur. Elma çayı, C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu yüzden kişiyi soğuk dönemlerde nezle, grip, soğuk algınlığı gibi pek çok rahatsızlığa karşı korur. Bunun dışında buna bağlı şekilde ortaya çıkan öksürük gibi hastalıkları da gidermeye yardımcıdır.

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Elma çayının demlenmesi adına elmalar, bol suyla yıkanır. Yıkanan elmaların çekirdekleri çıkarılır ve kabukları soyulur. Daha sonra ince dilimlere ayrılır. Dilimlenen elmaların hepsi, kabuğu ile beraber demlik içerisine alınarak 2 su bardağı su ilave edilerek atılır. Orta ateş üzerinde kaynatılan demliğin altı kapatılarak 10 dakika demlemeye bırakılır.

Elma çayı sade tüketilmek istenmeyebilir. Bunun için içerisine; tarçın, zerdeçal, zencefil, limon, nane, ıhlamur, ayva, adaçayı gibi pek çok bitki ve meyve eklenebilir. Kurutulan elma kabukları veya elma çayı tozu da aynı biçimde demlenir. Fakat daha yoğun bir aromaya sahip olacağı için damak tadına göre ayarı belirlenmelidir.

Elma Çayının Faydaları Nelerdir?

Elma çayının insan vücudu açısından birden fazla faydaya sahip oluğunu söylemek mümkündür. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

- Vücut ve baş ağrılarını dindirir.
- Kötü kolesterolü azaltmaya destek olur.
- Elma çayı, kalp sağlığını koruma konusunda ve türlü kalp- damar hastalıklarına karşı korumada oldukça etkilidir.
- İçermiş olduğu vitaminler ile boşaltım sistemi, göz sağlığı, dolaşım sistemi gibi konulara olumlu etkisi bulunur.
- İçerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle beraber elma çayının detoks etkisi de vardır. Bu sayede hem zayıflamaya yardımcı olmaktadır hem de zayıflamaya destek olur.
- Antioksidan özelliği, cildi güzelleştirmektedir.
- Elma çayı, tarçın ile tüketildiği zaman kolesterolü ve kan şekerini düzenler.
- Elmanın içeriğinde bulunan fitokimyasallar, elma çayının kemik sağlığını koruması konusunda destek olur.
- İçerdiği B6 vitamini ile kandaki beyaz hücre oluşumuna yardımcı olur.
- Bağırsaklardaki parazitlerin temizlenmesini sağlayarak zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar.
- Elma çayı, hafızayı güçlendirir. Konsantrasyonu arttırır. Dikkat eksikliği problemini yaşayan bireyler gün içerisinde iki fincan elma çayını tüketebilirler.

Elma Çayı Neye İyi Gelir?

- Limon ilavesi yapılarak hazırlanan elma çayı, antioksidan bileşenleri ile karaciğer, prostat, akciğer, lenf ve mide kanserine karşı koruma sağlar.
- Yüksek oranlı lif içeriğiyle bilinen elma çayı, sindirim sisteminin düzelmesine destek olup hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
- Sürekli şekilde tüketilen elma çayı, cilde çok iyi gelir ve cildin canlı olmasına yardımcı olur.
- İçerisinde bulunan özel bileşenler ile bağırsak parazitlerinin dışarı atılmasına destek olan elma çayı aynı zamanda, kolon kanserini önleyen bir özelliğe sahiptir.
- Dolaşım sistemini düzenleyerek, kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir. Bunun dışında nefes darlığı astım tedavisini de destekleyici özelliğe sahiptir.
- Şiddetli öksürük adına elma çayı hazırlayarak, öksürükten kurtulmak mümkündür. Elma çayının balgam söken özelliğe sahip olduğunu belirtmek önemli olacaktır.

Elma Çayını Gebeler Tüketebilir mi?

Dünya ve ülkemiz çapında oldukça sık bir şekilde tüketilen aynı zamanda vitamin deposu olan elma, faydaları konusunda oldukça zengin bir meyvedir. Gebelerin elma çayı içmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bununla birlikte mide bulantısı ve mide ekşimesi problemini gidermeye destek olur.

Elma Çayı Kilo Kaybına Katkı Sağlar mı?

Elma çayı, metabolizma hareketlerinin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu yüzden de kolayca kilo vermeye destek olur. Elma çayı içtikten hemen sonra mutlaka egzersiz yapılması gerekir. Yürüyüş yaparak, hareket ederek elma çayının kilo konusundaki faydalarını görmek mümkündür. Sürekli bir biçimde tüketildiği zaman haftada 3 kilo vermek kesin olacaktır.

Bebekler Elma Çayı Tüketebilir mi?

Elma, alerjen bir madde içermediğinden bebeklere gönül rahatlığı ile verilebilir. Ancak bebeklerin ek besine geçmiş olması önemlidir.