En iyi bakliyat türü oymuş!

En iyi bakliyat türü oymuş!

En iyi bakliyat türü oymuş!

Düzenli bakliyat tüketiminin kardiyovasküler ve sinir sistemi sağlığı için birçok faydası vardır. Sağlığınız için en faydalı olan bakliyatları biliyor musunuz?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mercimek 
Mercimek, yüksek kompleks karbonhidrat içeriği sayesinde vücut için bir enerji kaynağıdır. Bu makro besinin özümsenmesi, kan şekerinin düzenlenmesini destekleyebilir ve hem fiziksel hem de zihinsel üretkenliğin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.

Mercimek, sinir sistemi ve beyin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olan B vitaminleri içerir.

Selenyum ve demir içeriği anemi riskini azaltabilir. Bu baklagildeki demirin emilimini kolaylaştırmak için C vitamini içeren içeceklerle veya yeşil sebzeler ve domateslerle birlikte tüketebileceğinizi belirtmekte fayda var.

Taze fasulye 
Fasulye, Akdeniz ve Orta Asya’dan gelir, ancak şimdi tüm dünyada hasat edilmektedir. Yüksek su içeriğinin yanı sıra karmaşık karbonhidrat ve amino asit kaynağı olmaları ile karakterize edilirler.

Diyet lifleri ayrıca karaciğer ve kardiyovasküler sağlığa fayda sağlarken aşırı kolesterolün ortadan kaldırılmasını da destekleyebilir.

Fasulye 
 

Bilinen en eski gıdalardan biridir. Aslında, MÖ 7000 gibi erken bir tarihte Meksika’da ekilmeye başladıkları söyleniyor. Ancak, bugün dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilirler.

Besin düzeyinde, fasulye, sindirim ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye katkıda bulunabilecek harika bir lif, vitamin ve mineral kaynağı olarak öne çıkıyor.

Nohut 

Diyetiniz için en iyi baklagiller arasından nohutu öne çıkarmak için birçok neden var. Sadece çok yönlü bir yiyecek olmakla kalmaz, aynı zamanda vücut için önemli bir temel besin kaynağını temsil eder.

Soya fasulyesi 
Soya fasulyesi, sağlığımıza inanılmaz katkıları nedeniyle en iyi baklagiller listesinde öne çıkıyor. İspanyol Beslenme Vakfı’na göre karbonhidrat, protein ve yüksek oranda çoklu doymamış yağ sağlayan bir besindir. Aynı zamanda vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdırlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fitoöstrojen içeriği nedeniyle menopoza giren kadınlar için soya fasulyesi şiddetle tavsiye edilir. Aslında, izoflavonları bu aşamaya eşlik edebilecek semptomları azaltabilir.

Ayrıca önemli bir, biyolojik değeri yüksek protein konsantrasyonuna sahiptirler. Aslında, et için uygun bir ikame olarak kabul edildiler.