hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Endometriozis nedir, nasıl tedavi edilir?

  Endometriozis nedir, nasıl tedavi edilir
  expand

  Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Turgut Aydın, üreme çağındaki her 10 kadından birinde görülen endometriozis hastalığının kısırlığa neden olabileceğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Endometriozis, kısırlık sorunu olan kadınlarda yaklaşık yüzde 40 oranında görülen iyi huylu bir hastalıktır. Yan etki olarak ağrıya, yapışıklığa ve defekasyon (büyük abdest) esnasında ağrıya yol açabilmektedir.

  Endometriozisli kadınlarda, endometriumu oluşturan hücreler, rahim dışında başka organlar üzerinde yerleşim göstermektedir. Bu yerleşim genellikle yumurtalık, tüpler gibi diğer üreme organları, karın boşluğu veya uzak organlarda olabilmektedir.

  Oluşan doku, adet kanamasında görülenin aksine vücuttan dışarı atılamadığı için bu dokudan kaynaklanan kanama çevredeki dokularda enflamasyon ve şişmeye sebep olabilmektedir. Bu bölgede yara dokusu oluşumuna neden olarak lezyon ya da başka büyümelere neden olabilmektedir. Özellikle yumurtalıkların dahil olduğu vakalarda kan, bulunduğu dokuların iç kısmına gömülerek kan birikimine ve bunun sonucunda çikolata kistlerinin oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Endometriozis kısırlığa yol açabilir

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Endometriozis hastalığı, cinsel ilişki esnasında ve adet döneminde şiddetli sancıya sebep olabileceği gibi aynı zamanda üreme sağlığına da zarar vererek kısırlığa neden olabilmektedir. Endometriozis hastalığına sahip kadınların arasında yüzde 30 ile yüzde 50’si kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir.

  Hamileliğin olması için tüp doğrultusunda ilerleyen yumurtalıkların bir sperm tarafından döllenerek, rahim duvarına yerleşmesi gerekmektedir. Ancak endometriozis hastalığında, rahmin dışına yayılmış hastalıklı dokular tüplere ve yumurtalığa zarar vererek infertiliteye yani kısırlığa sebep olabilmektedir. Endometriozis hastalığı spermlere ve yumurtalığa büyük ölçüde zarar vererek hamileliği engelleyebilmektedir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının erken tedavisi çok önemlidir.

  Tüp bebek tedavisi ve aşılama gibi üreme yöntemleri ya da cerrahi yöntemlerle anne adaylarının hamile kalınmasına yardımcı olunabilmektedir. Doğurganlık oranı yüzde 15’lere kadar yükselebilmektedir. Eğer endometriozis hastalığı tedavi edilmezse doğurganlık oranı yüzde 2 ile yüzde 3 arasında değişebilmektedir.

  Tüp bebek tedavisi özellikle genç yaşlarda yüzde 50 ile yüzde 60 oranında anne adaylarının hamile kalma şansını artırmaktadır. Endometriozis hastalığı nedeniyle uygulanacak olan tedavi anne adayının yaşı, sahip olduğu hastalıkları ve doğurganlık faktörleri belirlemektedir. Doktorun da uygun gördüğü tedavi yöntemlerinden ilaç, aşılama, ameliyat ve tüp bebek tedavisi gibi yöntemlerle endometriozis hastalığı tedavi edilebilmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow