hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eris öldürür mü? Yeni covid varyantı eris tehlikeli mi, ölümcül mü?

  Eris öldürür mü Yeni covid varyantı eris tehlikeli mi, ölümcül mü
  expand

  Eris varyantı nedir, belirtileri nelerdir? sorusu son günlerde en çok yanıt arayan sorular arasında yer alıyor. Covid-19'un yeni varyantı Eris virüsünün nasıl bulaştığı ve tehlikeli olup olmadığı sorgulanıyor. Dünyayı etkisi altına alan korona virüsünün yeni varyantı Eris için alarm verildi. Covid- 19'un yeni varyantı EG.5 varyantı Eris virüsü olarak biliniyor ve İngiltere'de yayılmaya başladı. Her 7 vakadan birisi Eris virüsü olarak adlandırılıyor. Omicron varyantından türeyen Eris virüsü hakkında İngiltere'nin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanlarından Profesör Paul Hunter, "muhtemelen bir noktada baskın hale geleceğini ve toplam enfeksiyon sayısını artıracağını" diye konuştu. İşte Eris virüsüne dair bilinenler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Covid-19'un Eris varyantın etkisinin muhtemelen korkulduğu kadar çarpıcı olmayacağını düşünen bilim insanına göre, yeni vakalar hakkında konuşmak için henüz erken. Peki, Eris varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte Eris virüsü hakkında merak edilenler...
   

  Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkedeki COVID vakalarının sayısının arttığını duyurdu. 3 yılı aşkın süredir koronavirüsü ile mücadele eden dünya şimdi de Omicron alt varyantı XBB.1.5 için alarma geçti. Son çalışmalar İngiltere'de her 7 vakadan 1'inde Eris Varyantı görüldüğü sonucuna ulaştı. Sadece ABD'nin New York kentinde ise vakalar yüzde 55 arttı.  

  Eris virüsü ülke genelinde EG.5 virüsü olarak adlandırılıyor ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden gelen yeni bir uyarıya göre,Omicron'dan sonra yeni varyant baskın tür olarak ortaya çıktı. Ülke çapındaki Kovid-19 vakalarının yaklaşık %17'sine neden oldu. Dünya genelinde vaka sayıları artmaya devam ederken Eris'in 10 ana semptomu belli oldu. İşte Eris virüsüne dair bilinenler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) gelen açıklamada ülkelerin yeni vakalara karşı tetikte olmaları ve COVID belirtileri gösteren hastaları yakından takip etmeleri tavsiye edildi. UKHSA verilerine göre Eris halihazırda 7 COVID vakasından birinin sebebi haline geldi. Bu da yeni alt varyantın diğerlerine göre epey hızlı biçimde yayıldığı ve giderek daha baskın hale geldiği anlamına geliyor.

  Hürriyet'in haberine göre; uzmanlar kötü havanın çok büyük bir rolü olduğunu söylüyor. MailOnline ile yaptığı bir röportajda, Warwick Üniversitesi'nden Profesör Lawrence Young, kötü havanın sinema salonlarına gitmek veya halka açık etkinliklere katılmak gibi daha fazla kapalı alan etkinliğine yol açtığını belirtti. Bu, insanları virüse yakalanmaya karşı daha savunmasız hale getirdi. Ayrıca hastalığa karşı bağışıklığın azalması ve Covid-19 aşılarının üzerinden belirli bir süre geçmesinin de vakalardaki artışa neden olabileceği belirtiliyor.
   

  Vaka artışları hastaneye yatışların artmasına da neden olurken dünyanın beklediği açıklama geldi.

  İngiliz bilim insanları Eris'in en yaygın semptomlarını açıkladı.

  Eris, Omicron'un bir alt varyantıdır, bu nedenle semptomlar diğer varyantlarınkine benzer.

  Zoe Sağlık Çalışmasına göre Eris varyantında görülen en yaygın 10 semptom şöyle;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Boğaz ağrısı
  Burun akıntısı
  Tıkalı bir burun
  Hapşırma
  Balgamsız öksürük
  Baş ağrısı
  Balgamlı öksürük
  Boğuk bir ses
  Kas ağrıları
  Koku almada değişiklik

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, Eris varyantının şu an Amerika ve İngiltere’de hâkim olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:
  "Eris, bu mikrobun bir alt grubu. O mikrobun diğer alt grupları da hâlâ mevcut ama ‘Eris’ Amerika ve İngiltere’de ön plana çıktı. Dolayısıyla buradan da tüm dünyaya yayılacak. Beni İngiltere’den birkaç hastam ‘Kovid olduk, ne yapalım?’ diye paniğe kapılarak aradı. İngiltere’de sağlık biraz sıkıntılı. ‘Merak edilecek bir şey yok’ dedik. Gerçekten ağır bir tablo yaratmıyor sonuçta. Eris varyantı da hafif bir varyant, hatta bu konuyla ilgilenenler daha da bu işin yumuşaması anlamında bu varyantın katkısının olmasını bile bekliyorlar. Bu nezle, grip gibi geçen bir şey. Öyle paniğe kapılacak bir varyant değil."

  Birçok varyantın tanımlandığını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Mesela gribin henüz bize gelmeyen insandan insana bulaş özelliği kazanmayan, örneğin Güneydoğu Asya’da görülmeye devam eden tipleri var. O insandan insana bulaş özelliği kazanmadığı için bir salgın riski oluşturmuyor. İlk çıktığında örneğin kuş gribi, hayvanlardan insanlara ilk defa bulaştı ve kısmi yayılım gösterdi fakat sonra bağışıklık gelişti ve insandan insana bulaş özelliği kazanamadığı için risk kayboldu” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eris, şimdiden Asya'daki COVID vakalarının yaklaşık yüzde 20'sini, Avrupa'dakilerin yüzde 10'unu ve Kuzey Amerika'dakilerin de yüzde 7'sini oluşturuyor.

  İsrail de yeni varyanttan etkilenenler arasında. Yetkililer, 24 Temmuz itibarıyla İsrail'deki en az 18 vakada bu varyantın tespit edildiğini söylüyor. Dünya genelinde ise toplam 36 ülkede 2 binden fazla vakadan bu varyant sorumlu.

  Varyantın Türkiye'de görülüp görülmediğine dairse henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

  ERİS ÖLÜMCÜL MÜ?

  Londra'daki Reading Üniversitesi'nden mikrobiyolog Dr. Simon Clarke, Daily Mail'e verdiği röportajda, "Kovid değişmeye ve yeni koşullara uyum sağlamaya devam edecek" diye konuştu:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Bu yüzden, yeni varyantlar ortaya çıktığında ve artan sayıda enfeksiyona neden olduğunda şoka girmemeli veya endişelenmemeliyiz."

  "Aşılamanın ağır hastalığa karşı sağladığı koruma hâlâ iyi durumda. Vaka sayıları azalıp artarken, hastaneye yatışlar ve ölüm oranları düşük kalıyor. Bu güven verici''

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow