Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Fıstık Ezmesi Az Bilinen Faydaları

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Fıstık Ezmesi Az Bilinen Faydaları

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Fıstık Ezmesi Az Bilinen Faydaları

Yer fıstığı hem lezzeti hem de faydaları ile beraber çok yoğun tüketilen en önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Türkiye'nin farklı bölgelerinde de oldukça fazla tüketilen yer fıstığı, fizyolojik ya da psikolojik olarak önemli katkılar getirmektedir. Birbirinden değişik mineraller ve vitaminler barındırmasının yanı sıra, güçlü besin değeri ve kalori etkisiyle özellikle fıstık ezmesi kilo almadan sağlıklı bir besin kaynağı tüketme şansı sunmaktadır. Başta tatlı ve kahvaltılar olmak üzere birçok farklı yerde kullanılan yer fıstığı, çerez biçiminde özellikle ülke çapında yoğun şekilde tüketimi gerçekleşen doğal kaynaklar arasında yer alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fıstık Ezmesi Nedir?

Baklagiller familyasında yer alan yer fıstığından fıstık ezmesi özel olarak üretilmektedir. Güçlü protein ve mineral kaynağı ile beraber özellikle sporcular için oldukça önemlidir. Kas yapmak için birebir katkı sağlayan fıstık ezmesi, aynı zamanda kilo vermek için dengeli bir olanak tanıyor. Özellikle son dönemlerde popüler olan ve bu iki ayrıcalık adına yoğun şekilde kullanılan güçlü doğal kaynaklar içerisinde yer alıyor. Dengeli şekilde ve aşırıya kaçmamak suretiyle doğru kullanıldığı zaman, sağlıklı biçimde kilo verme olanağı oluşturmaktadır.

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

E vitamini ve protein ile beraber potasyum kaynakları eşliğinde fıstık ezmesi insan sağlığı için pek çok fayda getirmektedir. Özellikle yararlı yağlar bakımından oldukça güçlü bir besin kaynağı şekli ile öne çıkıyor.

- Kalp hastalıklarını yakalanma riskini azaltır.
- İnsülin duyarlılığını arttırır ve diyabet 2 hastalığına yakalanma riskini düşürür.
- Açlık hissini ortadan kaldırır.
- Alzheimer riskini azaltır.
- Safra kesesi taşına karşı koruyucu bir etki oluşturur.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu şekilde önemli besin kaynağı üzerinden faydaları ile beraber, fıstık ezmesi düzenli olarak tüketilebilir. Her ne kadar kilo aldıran bir etkisi olduğu kulaktan dolma bilgilerle çevreye yayılsa bile, aslına bakılırsa sağlıklı ve düzenli şekilde kilo verme imkanı sunmaktadır.

Yer Fıstığı Ezmesi Nasıl Yapılır?

Kolay bir tarif üzerinden yer fıstığı ezmesini herkes evinde yapabilir. İlk olarak acı bir tat bırakmaması için kavrulmuş olan fıstıkların kabukları tek tek çıkarılır. Ardından istenilen kıvama gelinceye kadar keskin bir bıçağa sahip robot içerisinde ezilir. Çok yağlı olduğundan dolayı ekstra bir yağ eklemeye gerek olmadan, ezme işlemi esnasında gerekli etki zaten sağlanır. Bundan sonra hava almayan bir kavanoza eklemek suretiyle bir süre bekletilerek, fıstık ezmesi kullanılacak noktaya ulaştırılır.

Fıstık Ezmesi Az Bilinen Faydaları

Kahvaltı ya da spor öncesi ile beraber ara öğünlerde fıstık ezmesi tüketmek oldukça sağlıklıdır. Tabii fıstık ezmesini her öğün tüketmek mümkün. Zira sağlıklı yağ deposu, protein ya da potasyum etkisi ile beraber oldukça sağlıklı bir yapıya sahiptir. Bu doğrultuda fıstık ezmesinin az bilinen çok önemli faydaları bulunur.

- Kas yapma ve onarımı konusunda güçlü bir protein deposuna sahiptir.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Antioksidan etkisi ile beraber vücuttaki birçok farklı bakteri ve benzeri zararlılardan kurtulma imkanı sağlar.
- Vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağ deposunu sunar.
- Gün içerisinde enerjik ve dinç olabilmek için gerekli enerji miktarını sağlar.
- Yüksek lif içerir. Böylece vücuttaki birçok farklı fonksiyonel yapının düzgün çalışmasına olanak verir.

Yukarıdaki bilgiler ile beraber bu maddeler üzerinden az bilinen faydaları eşliğinde fıstık ezmesi düzenli olarak tüketilebilir. Özellikle kilo verme konusunda son dönemlerde en popüler besin kaynakları içerisinde yer almaktadır.

Fıstık Ezmesinin Zararı Var mı?

Sağlıklı ve zengin besin kaynağına sahip olan fıstık ezmesinin genel olarak herhangi bir zararı bulunmaz. Ancak mutlaka alerjisi olanlar fıstık ezmesi tüketimi konusunda dikkat etmelidir. Herhangi bir duruma karşı alerjisi olan kişiler için istenmeyen bazı problemler yaratabilir. Bunun dışında sağlıklı her birey fıstık ezmesini düzenli olarak tüketebilir. Ayrıca yanlış bilinen bilgiler arasında çok kilo aldırdığı ve bu konuda zararlı olduğu düşüncesidir. Ancak aksine fıstık ezmesi herhangi bir kilo aldırma durumu yerine, düzenli olarak ve sağlıklı şekilde kilo verme olanağı sağlar.

Kimler Fıstık Ezmesi Tüketebilir?

Özellikle kas yapmak için ve vücut çalışanlar adına fıstık ezmesi oldukça önemlidir. Diğer yandan kahvaltılarda ve ara öğünler başta olmak üzere ne zaman istenirse tüketilebilir.