hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa'da öldüren vitamine yasak

  Fransada öldüren vitamine yasak
  expand

  Fransa Sağlık Bakanlığı bir bebeğin ölümüne yol açan D vitamini takviyesi yapan Uvesterol D adlı ilacın satışını yasakladı. Bakanlık kararın soruşturmanın tamamlanmasına kadar önlem amaçlı olduğunu açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransa'da 21 Aralık'ta 10 günlük bir bebek D vitaminin verilmesinden kısa süre sonra yaşamını yitirmişti. Sağlık Bakanlığı bu skandalın ardından D vitamini takviyesi yapan 'Uvesterol D' adlı ilacın satışını yasakladığını açıkladı. Sputnik'te yer alan habere göre; Sağlık Bakanı Marisol Touraine, "Anne babalara tavsiye edilen bu ilacın riskler barındırdığı açık" dedi.

  'Türkiye'de satılmıyor'

  Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ilacın Türkiye'de satılmadığını belirterek, muadili bir ilacın da bulunmadığını söyledi. HaberTürk'ün aktardığına göre Çolak, "Bu ilaç dört ayrı vitaminin bir arada olduğu bir ilaç ve damla şeklinde. Uvesterol D yurtdışında kullanılıyor. Prematüre ve yeni doğan bebekler için vitamin eksikliği ve emilim bozukluğu tedavisinde yazılıyor" diye konuştu. Eczacılar ise Türkiye'de içinde çeşitli vitaminlerin bulunduğu ilaçların reçetesiz ve besin takviyesi olarak satıldığına dikkat çekti. Fransa'da yasaklanan ilacın Türkiye'de satışının olmadığını belirten eczacılar, ilacın ölümcül olmadığı vurgusunu yaparken, "Bunun için karaciğer yetmezliğinin bulunması gerekir" açıklaması yaptı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow