Frijit (Cinsel Soğukluk) Nedir, Belirtileri Nelerdir? Frijit Tedavisi Nasıl Yapılır?

A A

21.06.2021 - 14:19 Son Güncelleme:

Yetişkin çağına gelmiş olan herkesin merak ettiği konulardan birisi cinselliktir. Cinsellik hayatın içerisinde yer alan ve utanılacak bir durumdur. Herkesin hayatında yer alan cinsellik oldukça önemli bir konudur. Çünkü, hem kadın için hem de erkek için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Tabi cinsellikte problemler olması da kaçınılmaz olan bir durumdur.

Frijit (Cinsel Soğukluk) Nedir, Belirtileri Nelerdir? Frijit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zaman zaman erkeklerin başına gelen bu problemler kadınların başlarına da gelebilmektedir. Kadınların başına gelen en önemli cinsellik sorunu ise cinsel soğukluktur. Diğer bir adı ise frijit olarak bilinmektedir.

Frijit (Cinsel Soğukluk) Nedir?

Frijit olarak adlandırılan hastalık cinsel hayatta yaşanan önemli bir sorundur. Bu sorunun kaynağında ise cinsellikten soğumak vardır. Toplumda cinsel soğukluk olarak bilinen frijit oldukça can sıkıcı bir durumdur. Kadını cinsellikten soğutan bu durum sonrasında çiftler arasında sıkıntılar çıkmaktadır. Cinsellikten soğuyan kadın cinsellikten gün geçtikçe uzaklaşır. Bu durumun neticesinde cinsel hayatta sıkıntılar çıkmaktadır. Hem kadın hem de erkek için can sıkıcı olan bu duruma frijit adı verilmiştir.

Cinsel soğukluk sık görülen durumlardan birisidir. Bu hastalığı yaşayan kişiler korkmadan ve istekli bir şekile yardım almalıdır. Aksi halde tedavisi zor olan durumlar yaşanabilir. 

Frijit Belirtileri Nelerdir?

Frijit hastalığının ortaya çıkışında birçok neden bulunmaktadır. Tabi bu nedenlerden önce frijit belirtilerini bilmeniz gerekmektedir. Frijit hastalığına neden olan belirtileri bilerek cinsel soğukluk yaşayıp yaşamadığınız daha iyi anlayabilirsiniz.

Frijit belirtlileri;

 - Cinsel isteğin azalması, 

 - Cinsel uyarıların bulunmasına rağmen cinsellikten kaçma eğilimi, 

 - Cinselliği uzun süre düşünmeme, 

 - Cinsel fantezilere kapalı olma. 

Frijit hastalığının belirtilerinin temelinde cinsellikten uzaklaşmak yatmaktadır. Cinsellikten gün geçtikçe uzaklaşan kişilerde cinsel soğukluk oluşmaya başlamış demektir. Bu gibi durumlarda bir an önce cinsel soğukluktan kurtulmamız gerekmektedir. Hayatınızı olumsuz yönde etkileyecek olan bu durumu ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemleri denemeniz gerekmektedir. Tabi bunun için öncelikle kararlı ve kendinizden emin olmalısınız.

Cinsel Soğukluk Nedenleri Nelerdir? 

Cinsel soğukluk yaşayan kişiler bir veya birden çok nedene bağlı olarak bu sorunu yaşayabilir. Cinsel soğukluğu neden olan faktörün mutlaka bilinmesi gereklidir. Aksi halde tedavi şansı mümkün değildir. Cinsel soğukluğun giderilmesi için bu nedenlerin bulunması son derece önemlidir.

● Cinsel soğukluğa yol açan etmenler;

● Ağrılı cinsel birleşme yaşanması

● Uyarılma veya orgazm bozuklukları

● Hamilelik döneminde yaşanan olumsuz durumlar

● Menopoz veya benzeri tıbbi hastalıklar

● İstek dışı cinsel ilişkiye girilmesi

Frijit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Frijit tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. Cinsel soğukluk yaşadığınıza emin olduktan sonra bu yöntemleri denemeye başlayabilirsiniz. Bu süreci atlatmak için sabırlı ve gayretli olmaya özen göstermelisiniz.

1. Öncelikle frijit hastalığının nedenleri net olarak belirlenmelidir. Hastanın kendi isteği ile tedaviye razı olması gerekmektedir. 

2. Cinsel soğukluğun yaşandığı dönem detaylı şekilde araştırılmalıdır. Altında yatan nedenler irdelenmelidir. 

3. Hasta cinsellik yönünden doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Ön yargılar kırılmalı ve yanlış bilgiler düzeltilmelidir. 

4. Gerekli durumlarda kitap, video veya film gibi unsurlar yardımıyla hasta cinsellik açısından bilinçlendirilmelidir.

5. Hastanın sahip olduğu olumsuz duygu ve düşünceler değiştirilmelidir.

6. Cinsel soğukluğa yol açan çevresel faktörler varsa eğer bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

7. Hastanın duygu ve düşünceleri ön plana alınmalıdır. Korkuları varsa eğer bunların nedenleri araştırılmalıdır. 

Cinsellik herkesin özgürce ve isteği ile yaşaması gereken duygulardır. Çiftler her zaman birbirine karşı anlayışlı olmalıdır. Yaşanan cinsel soğukluk partnerden dolayı da yaşanabilir. Bu yüzden cinsel soğukluğa neden olan tüm nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Ancak bu şekilde daha sağlıklı bir cinsellik yaşanabilir.