hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Geri Dönüşümün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Geri Dönüşümün Az Bilinen Faydaları

  Geri Dönüşümün Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Geri Dönüşümün Az Bilinen Faydaları
  expand

  Geri dönüşüm kullanılmış ve bir daha kullanılması mümkün olmayan maddelerin veya ürünlerin tekrar işlenmesi ile farklı bir formda tüketici ile buluşması anlamına gelmektedir. Geri dönüşüm maddeleri oldukça fazla olan ürün skalasına sahiptir. Özellikle plastik şişeler, araç lastikleri, kırık cam parçaları, metal parçalar kağıtlar gibi birçok ömrünü doldurmuş madde geri dönüştürülerek farklı bir formda tekrar kullanıma sunulabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geri dönüşüm; atıkların fiziksel ve kimyasal işlemler gördükten sonra ikinci bir maddeye dönüşmesi şeklinde ifade edilebilir. Geri dönüşümde amaç kaynakların aşırı tüketimi önlemek ve böylece israfın önüne geçmektir. Geri dönüşüm sayesinde; çöp miktarı azalır ve çevre sağlanan fayda yolunda ciddi anlamda bir adım atılmış olur.

  Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

  Geri dönüşüm birçok alanda ortaya çıkan kağıt, karton, metal, cam, plastik, pil, ahşap gibi farklı maddelerin çeşitli işlemlere tabi tutulması ile yeni bir forma kavuşmasıdır. Geri dönüşümün doğanın korunmasının yanında, maddi olarak da oldukça önemli bir etkisi vardır. Geri dönüşüm geniş çapta düşünüldüğünde ülke ekonomisine oldukça büyük katkı sağlayan bir durumdur. Enerji kullanımında da büyük bir düşüşe sebep olan geri dönüşüm sayesinde ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olur.

  Örneğin; kullanılmış olan bir kağıdın geri dönüştürülmesi ile hava kirliliği, su kullanımı ve su kirliliği gibi birçok alanda oluşacak olumsuz durumların önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda ağaç kesiminde önüne geçilecek dünyanın daha çok nefes alması sağlanır. Bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılması 7-8 tane ağacın kesilmesi anlamına geldiği için geri dönüşümü sayesinde bu ağaçların kesilmesi önlenmiş olur.

  Geri Dönüşüm Faydaları Nelerdir?

  Geri dönüşüm oldukça önemli ve etkili bir yöntemdir. Geri dönüşümün oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Geri dönüşümün ülkede yaygınlaşması hem ülke için hem bireysel olarak oldukça etkilidir.
  Geri dönüşümün faydaları;
  - Doğal kaynakların azalmasında oldukça önemli bir etkiye sahiptir.
  - Her anlamda enerji tasarrufu sağlar.
  - Atık çöp miktarını azaltır.
  - Doğan'ın daha temiz kalmasını sağlar.
  - Ekonomik anlamda katkı sağlayan bir durum olduğu için hem bireysel ekonomiye katkı sağlanır, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanır.
  - Toprak verimliliği artar.
  - Geri dönüşüm ülke ekonomisinin gelişmesinde ise oldukça büyük etkiye sahiptir.
  - Geri dönüşüm sayesinde ülke ekonomisi israfın önüne geçilerek atıkların miktarı azaltılmış olur.
  - Geri dönüşümde hammadde tüketimi azaltılır. Böylece maddi olarak ekonomiye oldukça büyük destek olunur.
  - Enerji tasarrufu sağlanır.
  - Enerji kullanımının israfının önüne geçilmiş olur.

  Geri Dönüşümün Az Bilinen Faydaları

  - Geri dönüşüm atık toplayan kişiler için büyük bir gelir kaynağı olan bir iş koludur.
  - Geri dönüşüm Tesisleri istihdamı artırır ve işsizliği azaltır.
  - Dışarıdan ürün alımını azaltacağı için, ithalat oranını düşürür. Böylece gereksiz ithalat masrafının önüne geçilmiş olur.
  - Geri dönüşümün diğer bir faydası da çevreye olan katkılarıdır. Geri dönüşümün çevreye faydaları ise; geri dönüşüm sayesinde özellikle ağaç, su kaynakları ve mineraller korunur. Böylece hava kirliliğine sebep olan durumlar azaltılmış olur.
  - Üretim için hammadde arayışına gerek kalmaz. Hammadde ihtiyacı geri dönüşüm ürünlerinden sağlanır.
  - Dönüştürülebilir ürünler olan geri dönüşüm ürünlerinden yararlanılarak hava ve çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olur.
  - Küresel ısınmaya neden olan sera gazı üretiminin önüne geçilir. Böylece daha temiz ve sağlıklı bir dünyada yaşama şansını artırır. Sera gazı ozon tabakasının delinmesine neden olan bir durum olduğu için güneşin zararlı ışınları direkt olarak süzülmeden insan vücuduna girer bu da insan sağlığı için oldukça zararlı etkiler doğurur.
  -Çöp atıkların önüne geçileceği için sağlığa katkı sağlar.

  Geri Dönüşüm Ürünleri Nelerdir?

  Geri dönüşüm birçok farklı üründe yapılabilmektedir. Geri dönüşümün yapılabildiği ürünler ise kağıt, metal, cam, plastik, beton, demir, pil, motor yağı, organik atıklar, alüminyum, bakır, ahşap ve bazı elektronik aletler oldukça iyi şekilde ve işlevsel olarak tekrar geri dönüştüren dönüştürülerek kullanır. Böylece hem çevreye hem ülkeye oldukça büyük katkı sağlayan geri dönüşüm sayesinde bireysel ekonomi ülke ekonomisine katkı sağlamış olur.

  Özellikle; hastane, AVM, okul gibi alanlarda birçok geri dönüşüm ürünü birikmektedir. Atık malzemelerinin ayrıştırılarak biriktirilmesi geri dönüşüm için oldukça önemlidir. Geri dönüşüm için farklı ayrıştırma kutuları bulundurmak önemlidir. Böylece geri dönüşüm daha kolay olacaktır. Kağıt cam plastik gibi farklı ürünleri ayrıştırılması için birçok alanda bulunan çöp kutuları oldukça önemlidir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow