Gıdaları bozmadan nasıl saklarız?

Gıdaları bozmadan nasıl saklarız?

Kuru baklagiller, makarna, konserve, süt... Hepsi mutfağımızın vazgeçilmez bir parçası. Ancak corona virüs salgınından korunmak için evlere kapandığımız şu günlerde özellikle fazla miktarda satın aldığımız ürünleri saklamak da sıkıntı oldu. Peki, besinleri daha uzun süre nasıl saklayabiliriz? Gıdalar bozulmadan nasıl saklanır? Tüm gıdaları buzdolabında saklamaya gerek var mı? Gıdaları buzdolabında saklarken nelere dikkat etmeliyiz? Gıdaları dondurma yöntemleri nasıl uygulanır? Gıdaları buzdolabında güvenli şekilde saklama süresi nedir? Gıdalar oda sıcaklığında, buzdolabında veya dondurulmuş olarak nasıl muhafaza edilmeli?

Gıda Aydınlatma Platformu, gıdaların uzun süre taze ve güvenilir kalması için bazı muhafaza koşullarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey hangi gıdanın hangi koşullarda saklanması gerektiğine dair ambalajlı gıdaların üzerindeki etiketlere bakmak. Ambalajlı olmayan ve nasıl muhafaza edilmesi gerektiği bilinmeyen gıdalar için ise satın aldığınız yerdeki görevliye danışmanız gerekiyor. Peki gıdaları bozmadan evde nasıl saklayabiliriz? İşte yolları...

Tüm gıdaların soğukta saklanması gerekmiyor. Makarna, kuru baklagiller gibi gıdalar, kapalı ambalajları içerisinde kuru, doğrudan güneş ışığı görmeyen, serin, temiz bir yerde muhafaza edilebilir.

Aynı şekilde konserve gıdalar, uzun ömürlü süt gibi ürünlerin de buzdolabına konulmasına gerek yok.

Ürünlerin ne şekilde saklanmasının uygun olduğuna, marketteki koşullara bakarak kolaylıkla karar verebilirsiniz. Soğutucu olmayan raflarda yer alan gıdalar, ambalajları açılmadığı sürece evde de bu şekilde saklanabilir.

Diğer yandan bazı gıdaların açıldıktan sonra buzdolabına konulması ve belirli bir süre içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Pastörize süt, et, yoğurt gibi kolay bozulabilecek ürünleri buzdolabında muhafaza ediniz. Buzdolabında saklanması gereken ürünler çoğunlukla marketlerde de soğuk alanlarda teşhir edilir.

Buzdolabı sıcaklığı olan +4 santigrat derece, zararlı mikroorganizmaların üremesini yavaşlatır, gıdanın bozulmasını ve sağlık riski oluşturmasını geciktirir.

Açılana kadar dışarıda muhafaza edilmeye uygun olan UHT süt, hardal, salça, zeytin gibi bazı ürünlerin açıldıktan sonra buzdolabına alınması gerekir.

Gıdaları buzdolabında nasıl saklamalıyız? 
Buzdolabınızı çok fazla doldurmaktan kaçının. Bu şekilde hava dolap içinde hareket ederek etkili şekilde soğutma sağlayabilir.

Sıcak gıdaları ılımasını beklemeden buzdolabına koymayın çünkü bunlar içerideki sıcaklığın yükselmesine neden olabilir.

Çiğ et, balık gibi gıdaları kapalı kaplarda, pişmiş gıdalardan ayrı raflarda saklayın. Böylelikle çiğ gıda üzerinde bulunabilecek ve pişirme sırasında ölecek mikropların diğer gıdalara bulaşmasını engellemiş olursunuz.

Artan yemekleri 2 saat içinde soğutup buzdolabına koyarak saklayın. Bunları 2-3 gün içerisinde tüketin.

Bazı gıdaların buzdolabında güvenli şekilde saklanma süreleri şöyle: “Balık ve tavuk 3 gün, et 3-5 gün, kıyma 2-3 gün, süt 5-7 gün, sert peynirler 1-3 ay, yumuşak peynirler 2-3 hafta, tereyağı 8 hafta.

Gıdaları dondurarak nasıl saklamalıyız? 
Marketten donmuş olarak alınan gıdalar olduğu gibi derin dondurucuda saklanabilirler. Diğer yandan dondurulmuş olmayan gıdalar da son tüketim tarihlerinden önce dondurulursa daha uzun süre saklanabilirler.

Derin dondurucu içerisindeki -18 santigrat derecelik sıcaklık, mikropların üremesini engeller. Dondurulan ürün, yapısına göre 3-12 ay sonra kalitesini kaybetmeye başlayabilir. Ambalajlı ürünlerin üzerindeki tavsiyeleri dikkate almak gerekir.

Uygun buzluk kapları veya poşetleri kullanın. Bunlar gıdalarda donma nedeniyle olabilecek kalite kaybını en aza indirir.

Donmuş gıdaları pişirmeden önce çözdürün. Pişirilecek gıdayı 1 gece önceden buzdolabına koyarak risksiz bir şekilde çözdürebilirsiniz.

Çözülen gıdayı yeniden dondurmayın. Ancak gıdayı pişirirseniz yeniden dondurabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS