Ginko Biloba Nedir, Ne İşe Yarar? Gingko Biloba Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir?

Ginko Biloba Nedir, Ne İşe Yarar? Gingko Biloba Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir?

Ginko Biloba Nedir, Ne İşe Yarar? Gingko Biloba Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir?

Mabet ağacı olarak da geçen Ginkgo Biloba, pek çok hastalığın tedavisinde tercih edilir. Çin, Kore ve Japonya'ya has bir bitkidir. Ancak 18. yüzyıldan beri, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de yetiştirilmektedir. Fransa ve Almanya gibi önemli ülkelerde ise pek çok ilaç üretiminde kullanılır. Alternatif tıp dalında sıkça kullanılan bu bitkinin yaprakları çay olarak da tüketilebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ginko Biloba Nedir?

Türkiye'de mabet ağacı olarak da anılan Ginkgo Biloba ağacı, dünya üzerinde bulunan ve günümüzde yaşayan en nadir, en kendine özgü ağaçlar arasında yer almaktadır. Aynı bitki familyasından başka hiçbir türü olmayan bu nadide ağaç, bilim dünyasında da "yaşayan fosil çeşitlerinden en iyi örneklerinden biri" şeklinde kabul edilmektedir.

Çin ve Japonya'da topraklarında kendisine rastlanabilen Ginkgo Biloba ağacı, uygun yetişme koşulları altında 20 ila 35 metre arasında boya sahip olabilen, Çin'de 50 metreye kadar uzayabilen özel bir ağaçtır. Yelpaze şeklindeki yaprakları ile birçok bitkiden kolayca ayırt edilebilen Ginkgo Biloba tıp dünyasında birçok hastalık için kullanılmaktadır.

Ne İşe Yarar?

Hemoroid sorununun dahi iyileşmesine yardımcı olan bu bitki belli mevsimlerde kendine has meyveler üretir. Bu meyveler toplanır ve faydalı uçucu yağlar elde edilir. Nadir bir ağaç olan Ginkgo Biloba cilde de faydalıdır. Yapraklarının ise düzenli bir şekilde kullanılması halinde ciltte parlaklık ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek mümkündür.

Gingko Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgo Biloba bitkisinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Güçlü antioksidanlar içerir.

Cinsel performans tedavisinde destek verir.

Enflamasyonla mücadeleye yardım eder.

Psikiyatrik rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur.

Dolaşım ve kalp sağlığının iyileşmesinde rol oynar.

Beyin fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlar.

Kaygıyı azaltır, depresyon tedavilerinde destek olur.

Göz sağlığını destekler, migren ve baş ağrıları tedavisinde destek olur.

PMS belirtilerinin azalmasında yardımcı olur.

Nelere İyi Gelir?

Çok eski dönemlerden bu güne kadar ulaşabilen nadir ağaç türlerinden biri olan Ginkgo Biloba ağacı Çin'de binlerce yıldır bulunmaktadır. Ginkgo Biloba bitkisinin nelere iyi geldiği merak edilmektedir. Pek çok konuda şifa dağıtan bu ağaç iltihaplarla mücadele etmede insanlara yardımcı olur.

Aynı zamanda güçlü antioksidanlar içeren bir bitki çeşididir. Kalp ve dolaşım sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar verir. Beyin sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Felci önlemede etkili, kaygının azaltılmasına yardımcıdır. Depresyon tedavisinde tercih edilir.

Göz sağlığına, migren ve baş ağrısının giderilmesinde etkilidir. Aynı zamanda astım ve KOAH hastaları kullandığında faydalı olabilmektedir. Cinsel performans konusunda yardımcı olur.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber