hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Göz çevresindeki sarkmaların önüne nasıl geçebiliriz?

  Göz çevresindeki sarkmaların önüne nasıl geçebiliriz
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, yaş alma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı yer olan göz çevresindeki gevşeme ve sarkmalarının nasıl önüne geçilebileceğini sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göz çevresindeki kırışıklıklar zamanla derinleşebilen ve kalıcı izler oluşturabilen bir şekil bozukluğudur. Göz çevresi kırışıklıkları; daha çok genetik yatkınlık, ince deri yapısı, aşırı taklit, ışığa duyarlılık veya göz odaklama bozukluğu gibi nedenlerle ortaya çıkar. Göz çevresindeki kırışıklıklara kaz ayağı da denir. Bu bölgeyi ele almanın en iyi yolu, bölgedeki kas aktivitesini azaltarak kırışıklıkların oluşmasını engellemektir.

  Göz çevresindeki deri, kaslar ve destekleyici dokular, göz kapaklarının sarkmasını önlemekle görevlidir. Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybeder, kaslar ve destek dokular zayıflayarak üst ve alt göz kapaklarının gevşemesine ve düşmesine neden olur. Göz kapaklarındaki bu yapısal değişiklikler yüzde yorgun ve yaşlı bir görünüme neden olabilir.

  Göz çevresi kadar kaşlarda önemlidir

  Kaşlar göze derinlik ve anlam katar. Zamanla kaş dokusu yaşla birlikte azalmaya başlayacak ve yüzde özellikle gözlerde yorgunluk ve yaşlanmaya neden olacaktır. Düşük kaşlar, kaşların ortasında ve alın çizgisinde kırışıklıklara neden olabilir. Bazı durumlarda hafif bir sarkma olur ve sarkık kaşlar göz bebeği hizasına kadar iner. Bu ve benzeri durumlarda görme kısıtlanır ve kişi görme kaybı yaşar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zayıf kaşlar insanları yorgun gösterebilir. Görünüşün yanı sıra insanlara görsel rahatsızlık da getirir.

  Nelere dikkat edilmelidir?

  Sağlıklı beslenme, cildin genel sağlığını ve elastikiyetini korur. Antioksidanlar açısından zengin meyve ve sebzeler tüketmek, cildin yaşlanmasını önler.

  Sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek, cildin yaşlanmasını hızlandırır. Bu nedenle, bu alışkanlıklardan uzak durmak önemlidir.

  Yeterli uyku, cildin yenilenmesi ve sıkılaşması için önemlidir. Düzenli ve yeterli uyku almak, göz çevresindeki sarkmalara karşı koruma sağlar.

  Göz çevresi yaşlanması için tercih edilebilecek uygulamalar nelerdir?

  Göz çevresi kırışıklıkları için botoks uygulaması tercih edilebilir. Bu işlem çok ince iğnelerle yapılır. Soğuk ped veya topikal anestezik krem uygulaması ile ağrısız bir uygulamadır. Botoks yapıldıktan hemen sonra sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. İşlem etkisini 3 ile 7 gün içerisinde gösterecektir. Tam etki ise 7-10 gün sürebilir. Botoks etkilerinin süresi kişiye göre 4-6 ay arasında değişebilmektedir.
  Daha düşük göz ve kaşlar için ise Bella Eyes uygun bir tercihtir. Bella Eyes uygulaması ile kaş kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem, göz kenarların, kaz ayakları ve göz kapakları düşme başlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu uygulama zamanda yüz ve boyun bölgesinde de lifting etkisi gösterir. Her ne kadar invaziv ve endoskopik bir işlem olsa da, ameliyattan sonra bir gece hastanede kalınması önerilir ve ortalama 7 gün içinde normal rutine dönülebilir. İşlemi yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka uzman bir doktora danışmanız önemlidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Unutmayın, göz çevresindeki sarkmaların önlenmesinde erken önlem almak önemlidir. Eğer ciddi bir sarkma problemi yaşıyorsanız cerrahi operasyonlar yüz güldürebilir. Bir estetik ve plastik cerrahi uzmana danışarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow