hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Göz kapağı ve göz altı sarkmalarını önlemek mümkün mü?

  Göz kapağı ve göz altı sarkmalarını önlemek mümkün mü
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kişilerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen göz kapağı ve göz altı sarkmaları için yapılabilecekleri sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göz çevresindeki deri, kaslar ve destek dokular, göz kapaklarının sarkmasını önlemekle görevlidir. Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybeder ve kaslar ve destekleyici dokular zayıflayarak gevşek, sarkık üst ve alt göz kapağı torbalarına yol açar. Göz kapaklarındaki bu yapısal değişiklikler yorgun ve yaşlı bir yüz görünümüne neden olur.

  Düşük göz kapağı görme sorunlarına yol açabilir

  Göz kapağı ameliyatı genellikle kozmetik nedenlerle yapılır. Özellikle üst göz kapakları düşük olan hastalarda bu işlem başarılı sonuçlar vermektedir. Düşük göz kapakları şiddetli olduğunda görme sorunlarına da neden olabilir.

  Yaşlanma, göz kapaklarının derisinin elastikiyetini kaybetmesine, kasların ve destek dokuların zayıflamasıyla birlikte yerçekiminin etkisiyle göz kapaklarının sarkmasına neden olur. Üst ve alt göz kapaklarında ek deri kıvrımları gelişir. Düşük göz kapağı ve göz altı sarkmasının önüne geçerek gözlerinizin görünümünü iyileştirerek özgüveninizi artırabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

  Güvenle uygulanabilecek yöntemler nelerdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bella Eyes görünümümde ise kaş askılanarak yukarı taşınır ve gözler olduğundan daha çekik bir görüntü kazanır. Bu işlem; göz kenarlarında aşağıya düşme, kaz ayaklarının belirginleşmesi, göz kapağı düşünme başlayan kişilerde tercih edilir. Yapılacak olan uygulama sayesinde kişi bu sorunlardan kurtulurken istediği dinamik ve genç görünüme sahip olabilir. Aynı zamanda bu işlemi yüz ve boyun bölgesine lifting etkisi de gösterir.

  Bella Eyes bir ameliyattır. Mutlaka alanında uzman bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Endoskopik kantopeksi denilen, dışarıdan kesi olmadan gözün yukarı çekildiği ameliyattır. Aynı zamanda endoskopik kaş kaldırma ile kaşlar da yukarı kaldırılır ve tüm üst bölge şekillendirilir. Hiçbir iz kalmaması ve kesinin tamamen saçlı deride kalması en avantajlı kısmıdır. Bir gece hastanede yatılan bu operasyonda ortalama 7 günde normal hayata dönülür. Operasyon sonrasında ise kesiler mutlaka steril stripler ile kapatılmalıdır. Hastaya işlem bölgesine 3 gün su değdirmemesi ve 10 gün kadar yüz üstü yatmaması önerilir. Yaşanabilecek şişlik ve ödem sorunlarını hafifletmek için buz uygulaması yapılabilir.

  Blefaroplasti bilinen adı ile göz kapağı cerrahisi günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Bu bölgelerdeki sarkmış deri ve fazla kas dokusu çıkartılarak göz çevresine gergin ve canlı bir görüntü kazandırılır. Yaş ilerlemesi, yer çekimi gibi faktörler ile ciltte sarkmalar oluşur. Bu sarkmalar göz kapaklarında torbalanma, sarkma, renk eşitsizliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar ise göz çevresinde düşen göz kenarı ve kaşlar, kaz ayak oluşumunu tetikler. Zamanla sarkan göz kapağı ve kaşlar kişide görme sorunlarına yol açabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üst göz kapağında doğal olarak kapanması sonucu fazla deri birikmesi, deri birikimiyle görme bozukluğu oluşması ve yorgun görümü olan kişiler üst göz kapağı estetiği yaptırmak için uygun kişilerdir. Aynı zamanda alt göz kapaklarında aşırı deri birikmesi, göz altı torbaları ve siyah halka görüntüsüne sahip olan kişiler de alt göz kapağı estetik yöntemlerini tercih edebilirler.

  Genel sağlık durumunda sorun olmayan kadın ve erkeklerde 35 yaş sonrası ameliyatlar uygulanabilir. Genetik olarak sarkık ve göz altı torbasına sahip olan kişiler daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow